Reklama

Dookoła świata

Spięcie o Hongkong

Dwie ustawy wspierające demonstrantów w Hongkongu, przyjęte przez amerykański Kongres, nie mogły nie wywołać reakcji Chin. Chińskie MSZ zażądało od prezydenta USA Donalda Trumpa, aby nie podpisywał nowej regulacji, i zagroziło Ameryce środkami odwetowymi, jeśli nowe prawa wejdą w życie.

Kongres uchwalił ustawę w sprawie obrony demokracji i praw człowieka oraz ustawę zakazującą eksport do Hongkongu określonych środków do walki z demonstrantami, takich jak gaz łzawiący, rozpylacze pieprzu, gumowe kule i broń hukowa. Departament Stanu USA ma być zobowiązany do informowania Kongresu o sytuacji w Hongkongu i od jego oceny ma zależeć przedłużanie preferencyjnego statusu handlowego Hongkongu w relacjach z USA. Amerykański rząd ma też uzyskać prawo nakładania sankcji na osoby odpowiedzialne za naruszanie demokracji i praw człowieka w Hongkongu. Jak ocenia amerykańska prasa – prezydent Trump najpewniej ustawy podpisze.

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji, ocenił, że ustawy ingerują w wewnętrzne sprawy ChRL oraz ignorują przemoc protestujących w Hongkongu. „Wysyłają błędny sygnał tym brutalnym przestępcom” – miał, według amerykańskich mediów, powiedzieć w rozmowie z Williamem Cohenem, dawnym szefem Pentagonu. Uczestnicy trwających od miesięcy protestów w Hongkongu domagają się demokratycznych wyborów władz regionu i śledztwa w sprawie działań policji, której zarzucają używanie nadmiernej siły. Władze Hongkongu wykluczają jakiekolwiek ustępstwa.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Przyjaciele z Rosji

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić potwierdził, że serbski kontrwywiad wpadł na trop afery szpiegowskiej z Rosją w roli głównej. – Chodzi o wiele przypadków kontaktowania się z trzema serbskimi źródłami – oświadczył. – Film pokazujący wręczenie pieniędzy b. oficerowi serbskiej armii przez płk. Gieorgija Klebana, asystenta attaché wojskowego w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Belgradzie – najpewniej oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – został sfilmowany nie przez Serbów, ale przez służby zachodnie – podkreślił prezydent. – Mam do rosyjskiego ambasadora jedno pytanie: Dlaczego? Nie widzę w tym logiki – powiedział Vuczić i wspomniał braterskie relacje łączące oba kraje. – Nie zmienimy polityki względem Rosji, którą postrzegamy jako przyjazne nam państwo, ale jesteśmy zdecydowani wzmocnić nasze zdolności kontrwywiadowcze i wywiadowcze – zaznaczył.

jk

Wolf na aborcję

Gubernator Pensylwanii Tom Wolf zawetował ustawę przyjętą przez stanowy Kongres, zdominowany przez republikanów, która – gdyby zaczęła obowiązywać – zakazałaby w granicach stanu dokonywania aborcji w przypadku zdiagnozowania w czasie badań prenatalnych zespołu Downa u płodu. Gubernator jest demokratą i otwarcie wspiera prawo do aborcji. W uzasadnieniu weta gubernator napisał, że projekt ustawy jest ograniczeniem, które ma być nałożone na kobiety i lekarzy, i wpływa na kluczowe decyzje podejmowane przez rodziców we współpracy z ich lekarzem. Wcześniej, w 2017 r., Wolf zawetował ustawę zakazującą aborcji na żądanie po 20. tygodniu ciąży – obecnie w Pensylwanii można przerwać ciążę na żądanie do 24. tygodnia z dowolnej przyczyny.

jk

Czyje Czagos

Mimo rezolucji ONZ potwierdzającej orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Wielka Brytania nie przekazała w terminie archipelagu Czagos Mauritiusowi. Powody są proste: na jednej ze spornych wysp – Diego Garcia znajduje się strategiczna baza wojskowa USA, a rezolucja nie jest wiążąca. Premier Mauritiusa – Pravind Jugnauth nazywa Wielką Brytanię okupantem; władze tego kraju twierdzą, że do przekazania Brytyjczykom archipelagu zostały zmuszone w zamian za uzyskanie niepodległości w 1968 r. Brytyjczycy ogłosili wyspy Czagos Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego, w latach 1968-74 wysiedlili tysiące mieszkańców Czagos i odesłali ich na Mauritius i Seszele. Największą wyspę archipelagu wydzierżawiły zaś USA. Amerykanie przekształcili ją w „niezatapialny lotniskowiec” i zbudowali tam bazę sił powietrznych, wykorzystywaną m.in. w nalotach na Afganistan i Irak.

Reklama

wd

Oskarżony Netanjahu

Postawienie premiera Beniamina Netanjahu w stan oskarżenia przez prokuratora generalnego Izraela za korupcję, nadużycie zaufania i defraudację nie zmienia jego sytuacji. Komplikuje za to sytuację w kraju, w którym od miesięcy nie może się zawiązać rządowa koalicja. Zgodnie z prawem Netanjahu nie musi składać dymisji w związku z oskarżeniem, nawet podczas apelacji, ale będzie musiał ustąpić, jeśli zostanie skazany. Netanjahu utrzymuje, że jest niewinny, i zaprzecza wszystkim zarzutom. Proces rozpocznie się prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy. Netanjahu może się też zdecydować na ugodę pozasądową, by uniknąć procesu.

jk

2019-11-26 12:17

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: uszanujcie nasze świętości i religijne, i narodowe

2020-08-02 16:45

diecezja.pl

„Nie depczcie przeszłości naszych ołtarzy” – prosił słowami Adama Asnyka abp Marek Jędraszewski w kościele Mariackim w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – Uszanujcie nas w imię prawdziwej tolerancji, w imię uznania tego kim jesteśmy jako polski naród. Uszanujcie nas. Mamy do tego święte prawo – apelował metropolita krakowski nawiązując do profanacji posągu Chrystusa Zbawiciela z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie.

Więcej ...

"Czy my walczymy o każdą Eucharystię? - (2. dzień 40. PPW)

2020-08-04 09:59

Drugi dzień pielgrzymowania na Jasną Górę, rozpoczął się od Mszy św. w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przewodniczył jej ks. bp Jacek Kiciński, który także wędruje do tronu Matki Bożej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Kościół

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

40. PPW: Jedność w różnorodności

Niedziela Wrocławska

40. PPW: Jedność w różnorodności

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Francja

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami