Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2019, str. 8

Pielgrzymka Kolejarzy

Kolejarze u Pani Jasnogórskiej

W dniach 16-17 listopada br. 36. Pielgrzymka Kolejarzy zgromadziła ok. 6 tys. osób: kolejarzy, przedstawicieli i pracowników spółek PKP SA, pracowników kolei, emerytów i rodziny kolejarzy; przybyła także grupa pracowników kolei z Białorusi i ze Słowacji. Dziękowano za I pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski 40 lat temu oraz za 25 lat istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. – Polska kolej przeżywa renesans – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. – Ostatnie 3 lata pokazują, że pasażerowie wybierają kolej. Jeździmy coraz lepszymi pociągami, odjeżdżamy z coraz ładniejszych dworców, jedziemy coraz szybciej po zmodernizowanych torowiskach, zmniejszamy liczbę miast, które przez dziesięciolecia nie miały łączności kolejowej. I każdy kolejny rok będzie pokazywał, że kolej jest przyjazna dla pasażera – zapewnił. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, a koncelebrowali duszpasterze kolejarzy z ks. Eugeniuszem Zarębińskim, duszpasterzem krajowym.

Rekolekcje biskupów

O Eucharystii na rekolekcjach biskupów

Pod hasłem „Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” w dniach 18-21 listopada br. odbyły się doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. Uczestniczyli w nich kardynałowie, arcybiskupi i biskupi na czele z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim. Rekolekcje wygłosił o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, profesor teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie. W ciągu 4 dni biskupi słuchali konferencji, uczestniczyli w codziennej Mszy św. i Apelu Jasnogórskim, obejrzeli także film pt. „Nieplanowane”. – Tu, na Jasnej Górze, ciągle się uczymy oczyszczać w konfesjonale, pogłębiać wiarę przez homilie, ale też nawiązujemy kontakt z Bogiem i z ludźmi przez modlitwę. Tu człowiek przychodzi z nadzieją, że stanie się nieco inny. I to jest moje życzenie, byśmy wszyscy mogli z tym wrażeniem odchodzić – powiedział abp senior Józef Michalik z Przemyśla.

Rekolekcje były powiązane z 385. Zebraniem Plenarnym KEP.

Reklama

* * *

Krótko

• W dniach 11-12 listopada odbyły się zgromadzenie krajowe i 34. Pielgrzymka Unii Apostolskiej Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce, z udziałem ok. 50. kapłanów różnych diecezji. Temat spotkania brzmiał: „Eucharystia największym darem dla Kościoła”. Z kapłanami modlili się: abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, i bp Henryk Ciereszko z Białegostoku. Obecny był dyrektor krajowy Unii ks. Zdzisław Lec.

13 listopada na Apel Jasnogórski przybyli uczestnicy 22. Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym, które odbywały się w seminarium częstochowskim. Wzięło w nich udział 21 seminariów diecezjalnych i zakonnych. Rozważanie apelowe wygłosił ks. Kamil Zadrożny, prefekt kleryków WSD w Częstochowie.

16 listopada odbył się koncert kompozytorski w 35-lecie męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki pt. „Testament ran”. Muzykę do wierszy śp. Tadeusza Szymy opracował Grzegorz Majka. Podczas koncertu Marian Florek, dziennikarz „Niedzieli”, otrzymał odznakę MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie. Koncert odbył się w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu „Niepodległa”.

Reklama

16 listopada miała miejsce 39. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

17 listopada odbyła się kolejna „Katecheza z Janem Pawłem II”, organizowana na Jasnej Górze w 40. rocznicę I pielgrzymki Papieża do Polski. Spotkania prowadzą: mariolog dr Wincenty Łaszewski i o. Wojciech Dec, paulin. Katechezy odbywają się w ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo”, który zyskał wsparcie programu „Niepodległa”, a organizatorem jest o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Kolejne spotkanie odbędzie się 8 grudnia.

2019-11-26 12:17

Wybrane dla Ciebie

Człowiek uzależniony

2020-07-21 12:05

Niedziela Ogólnopolska 30/2020, str. 10-13

Adobe Stock

Uzależnienie to choroba umysłu, ciała i ducha. Największym problemem uzależnionego nie są wódka, hazard czy narkotyki, lecz brak zgody na własne życie. Artykuł Rafała Porzezińskiego, twórcy programu "Ocaleni"

Więcej ...

Otwarcie wystawy PKWP „Pomagamy w każdym czasie”

2020-08-04 09:30

PKWP

Pierwsza wystawa plenerowa w Polsce pokazująca działalność Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i przybliżająca sytuację chrześcijan we współczesnym świecie została wczoraj otwarta w Krakowie. Odzwierciedla ona projekty pomocy humanitarnej, które od ponad 70 lat są realizowane na całym świecie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Kościół

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

40. PPW: Jedność w różnorodności

Niedziela Wrocławska

40. PPW: Jedność w różnorodności

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Francja

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami