Reklama

IV Dzień Judaizmu

Niedziela lubelska 6/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Kościół Katolicki w Polsce obchodzi Dzień Judaizmu. W tym roku obchody tego Dnia w Lublinie miały miejsce w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego 17 stycznia. Organizatorem spotkania było Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko - Żydowskiego przy Metropolicie Lubelskim abp. Józefie Życińskim, którym kieruje ks. prof. Krzysztof Góźdź. Obchody IV Dnia Judaizmu rozpoczęły się panelem "Kultura asymilacyjna Żydów" prowadzonym przez ks. prof. K Goździa, a drugą część stanowiło spotkanie modlitewne, któremu przewodniczył abp Józef Życiński. Wśród uczestników znaleźli się m.in.: bp Mieczysław Cisło, ks. prof. Jakub Romuald Weksler - Waszkinel, Helena Datner - przewodnicząca Warszawskiej Gminy Żydowskiej z osobami towarzyszącymi. Na auli obecni też byli mieszkańcy Lublina i liczne grono alumnów.

Rozpoczynając panel ks. prof. K. Góźdź określił Dzień Judaizmu jako wydarzenie pierwszoplanowe. Zwrócił też uwagę na to, że chrześcijaństwo wyrosło z wiary Abrahama oraz zasygnalizował temat dyskusji - problematykę asymilacji Żydów. Jako pierwszy wystąpił ks. dr Mirosław Wróbel z KUL, który spędził 3 lata w Jerozolimie studiując biblistykę. Zwrócił uwagę na różnorodność judaizmu oraz na różne postawy Żydów, z których jedni są zamknięci, a inni otwarci. Z tymi drugimi spotykał się częściej. Po nim głos zabrała prof. Monika Garbowska z UMCS badająca kulturę żydowską. Przedstawiła problemy pisarzy polskich żydowskiego pochodzenia w Polsce międzywojennej i powojennej, ich trudności z wyborem postawy ideowej czy języka, w którym mieli tworzyć oraz niezrozumienie z jakim się spotykali. Ks. dr J. R. Weksler - Waszkinel ukazał, jak w historii następowało przejście od asymilacji do dialogu. Przy asymilacji " inny" zostaje wchłonięty. Obecnie jest czas dialogu, do którego zachęca Jan Paweł II. Dialog jest wpisany w samą naturę człowieka i jest środkiem budowania cywilizacji miłości. Najdoskonalszą formą ewangelizacji jest pozwolić krążyć miłości Ojca przez fakt, a nie słowo. Trzeba pozwolić działać Chrystusowi. Najlepsza ewangelizacją była obecność Jana Pawła II w Yad Vashem i pod Ścianą Płaczu. Jako ostatnia wystąpiła H. Datner, która za największe zagrożenie dla Żydów w diasporze uznała asymilację - rozpuszczenie wartości własnej kultury. Człowiek ma prawo być tym, kim chce. Żydom nie pozwala się zasymilować. Antyjudaizm odchodzi, ale antysemityzm, którego wrogiem jest Żyd zasymilowany, nie odchodzi. Dla takich ludzi Żyd działa "zza sceny" i nie jest to tylko specyfika polska. Wielu Żydów średniego pokolenia w Polsce jest związanych z jej kulturą, językiem, ale szukają korzeni. Dobrą drogą powrotu byłaby religia - judaizm. Jednak realia są takie, że większość Żydów jest świecka. Po wystąpieniach paneliści odpowiadali na pytania. Podsumowując wystapienia ks. prof. K. Góźdź wyraził życzenie, że będą one krokiem ku dalszym spotkaniom. Po panelu miało miejsce poświęcenie siedziby Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko - Żydowskiego, która znajduje się w gmachu MSD obok Biblioteki. Aktu tego dokonał Ksiądz Arcybiskup.

Kolejnym punktem spotkania była wspólna modlitwa, której przewodniczył Metropolita Lubelski. W słowie wstępnym Arcypasterz powitał gości i stwierdził, że "budujemy wspólnotę poszukiwania prawdy i modlitwy". Wspomniał o zmarłym kilka dni wcześniej rabinie Chaimie Perelmanie z USA. Zachęcił do modlitwy za Żydów zamordowanych w 1941 r. w Jedwabnem, aby modlitwa wypełniła to miejsce, którego nie mogą wypełnić rekonstrukcje historyczne. Następnie H. Datner podziękowała za słowa Księdza Arcybiskupa. Powiedziała też, że "dialog to umiejętność uważnego, życzliwego słuchania się nawzajem. Do dialogu potrzeba odwagi". Następnie ks. dr J. R. Weksler - Waszkinel odczytał Psalm 51. Potem zebrani wysłuchali końcowego fragmentu Księgi Rodzaju o błogosławieństwie synów Jakuba. Komentarz żydowski do tego czytania przedstawił Jakub Skrzypczak, zaś katolicki Krzysztof Mielcarek. Następnie uczestnicy modlitwy zanieśli swoje prośby do Boga. Na zakończenie Arcypasterz podziękował za wkład w tworzenie historii przez to spotkanie oraz podkreślił jego szczególność ze względu na miejsce, jakim jest Lublin i udział w nim profesorów KUL oraz przyszłych kapłanów. Spotkanie modlitewne zakończyło błogosławieństwo Księdza Arcybiskupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś uderza i ujmuje gorliwość Maryi i Józefa

2025-01-30 06:57

Adobe Stock

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Chce w ten sposób przeżyć na nowo wszystko to, co miało miejsce w świątyni jerozolimskiej, kiedy Maryja z Józefem ofiarowali Jezusa Bogu Ojcu.

Więcej ...

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest moją siłą

2025-01-31 21:30

Roger Dewayne Barkley, EuroVisionary/pl.wikipedia.org

Bóg jest moją siłą - mówi w rozmowie z KAI zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 roku Aleksander Rybak. Niedawno zakończył on cykl 50 koncertów bożonarodzeniowych, bo - jak mówi - będąc chrześcijaninem, „uwielbia świętować narodziny Jezusa”. Po kilku latach przerwy norweski artysta powraca do Polski, gdzie w lutym rozpocznie swe światowe tournée od koncertów i spotkań z fanami w Szczecinie i we Wrocławiu.

Więcej ...

Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2025-02-02 10:32
W diecezjalnych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie wzięły udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Karolina Krasowska

W diecezjalnych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie wzięły udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

„Konsekrowani pielgrzymami nadziei dla Kościoła i świata" – pod takim hasłem w sobotę 1 lutego w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Wzięli w nich udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś uderza i ujmuje gorliwość Maryi i Józefa

Wiara

Dziś uderza i ujmuje gorliwość Maryi i Józefa

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest...

Wiara

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest...

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej...

Kościół

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra