Reklama

Z Watykanu

Ojciec Święty do Polaków

Wspomnienie bł. ks. Jerzego

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam szczególnie organizatorów i uczestników konferencji poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce, która miała miejsce na Uniwersytecie „Urbanianum”, na rozpoczęcie wystawy jemu poświęconej. Dziękuję wam za podtrzymywanie pamięci tego gorliwego kapłana i męczennika, który – barbarzyńsko zamordowany przez służby komunistyczne – oddał życie z miłości do Chrystusa, do Kościoła i do ludzi, zwłaszcza tych pozbawionych wolności i godności.

W niedzielę (8 grudnia – przyp. red.) w Polsce przypada XX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Polecam wam to ważne dzieło i dziękuję wszystkim Polakom, którzy angażują się na rzecz sąsiadujących Kościołów, w duchu braterskiej miłości. Niech Bóg wam błogosławi!

RV
Audiencja generalna, 4 grudnia 2019 r.

Pomoc imigrantom

„Papiescy” uchodźcy

Reklama

Do Rzymu dotarło 33 uchodźców, którym na prośbę Franciszka pomocy udzieli Watykan. W drodze z greckiej wyspy Lesbos towarzyszył im kard. Konrad Krajewski. Jeszcze w grudniu przybędzie kolejnych 10 uchodźców, którym wsparcia udzieli papieski jałmużnik wraz ze Wspólnotą św. Idziego.

Rodziny z Afganistanu, Kamerunu i Togo znajdą gościnę w domach Wspólnoty św. Idziego, a także mieszkaniach udostępnionych przez wspólnoty zakonne, rzymskie parafie i prywatnych ludzi. Dzieci pójdą do szkoły, a rodzice – na kurs języka. Koszty związane z przyjęciem uchodźców i udzielaną im pomocą wziął na siebie Watykan przez urząd papieskiego jałmużnika.

RV

Audiencja generalna

Magia niemożliwa do pogodzenia z wiarą

Jeśli wybierasz Chrystusa, nie możesz uciekać się do czarodzieja: wiara jest ufnym powierzeniem się w ręce niezawodnego Boga, który ukazuje się nie przez praktyki okultystyczne, ale przez objawienie i bezinteresowną miłość – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 4 grudnia br. Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich, przybliżył m.in. działalność św. Pawła w Efezie, gdzie złotnicy wytwarzający posągi bogini Artemidy wzniecili zamieszki przeciw chrześcijanom.

Reklama

Franciszek podkreślił niestrudzoną aktywność Apostoła Narodów, który w Efezie ukazał słabość sztuk magicznych, porzucanych przez sporą liczbę osób, które wybrały Chrystusa. Był to prawdziwy wstrząs dla tego miasta – ośrodka słynącego z uprawiania magii. – W ten sposób Łukasz podkreśla niemożliwość pogodzenia wiary w Chrystusa z magią – powiedział Ojciec Święty i zapytał: – Ilu z was chodzi, żeby postawiono mu tarota? Ilu z was idzie do wróżki, żeby powróżyła mu z ręki? Żeby powróżyła z kart? Dziś w wielkich miastach praktykujący chrześcijanie nadal z tego korzystają.

VN

Ochrona świata stworzonego

To, co robimy, to jeszcze za mało

Działania podejmowane dziś przez państwa, by walczyć ze zmianami klimatycznymi i się do nich dostosować, dalekie są od tego, co jest niezbędne, by zrealizować cele wyznaczone przez porozumienie paryskie” – napisał Papież w przesłaniu na trwający w Madrycie światowy szczyt klimatyczny.

Franciszek przypomniał, że postanowienia szczytu paryskiego wymagały konkretnego zaangażowania ze strony wszystkich. Podjęte wówczas działania i inicjatywy świadczyły o tym, że wspólnota międzynarodowa jest już bardziej świadoma potrzeby współpracy na rzecz budowania naszego wspólnego domu. „Po czterech latach ze smutkiem musimy przyznać, że ta świadomość jest jeszcze dość słaba i nie jest w stanie odpowiedzieć w sposób adekwatny na pilną potrzebę działań wskazywanych przez dostępne nam dane naukowe” – napisał Papież.

VN

Z Twittera papieża Franciszka

Bliskość Pana zaprasza nasze serce do zbliżenia się z miłością do braci, do przyjęcia postawy współczucia wobec wszystkich.

2019-12-10 08:48

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44
Cela s. Faustyny Kowalskiej

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

Więcej ...

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Więcej ...

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

Archiwum Akcji Katolickiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center