Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2019, str. 8

Pielgrzymka Pszczelarzy

Miód uleczy

Jak co roku 7 grudnia, we wspomnienie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, na Jasną Górę dotarła 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy. Zgromadziła ok. 5 tys. pszczelarzy wraz z rodzinami. Jak podkreślał Tadeusz Dylon, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, ten rok nie był specjalnie udany dla pszczelarzy ze względu na pogodę, choroby pszczół, a także ze względu na negatywny wpływ chemii stosowanej na polach. Mimo trudnych czasów zdrowy miód udaje się jednak wciąż wyprodukować.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. – Dzisiaj pielgrzymujemy do tego świętego miejsca, aby podziękować za cały rok. Wielu staje tutaj z wielką radością i wdzięcznością, że okazał się on hojny w Boże błogosławieństwo, w owoce pszczelego roju, w dary, które pszczoły przyniosły do swoich mieszkań, a pszczelarze z nich skorzystali. Inni może liczyli na więcej, ale Bogu dzięki za to, co jest – mówił w homilii bp Białogłowski. – Przychodzimy, aby prosić o Boże błogosławieństwo i opiekę na dalszy nasz trud życia, wiary, pracy.

Reklama

Wśród pielgrzymów byli uczniowie Zespołu Szkół Pszczelarskich z Pszczelej Woli z kadrą nauczycielską, którzy zapewnili oprawę muzyczną liturgii. Pielgrzymkę poprzedziła, 6 grudnia, 25. Krajowa Konferencja Pszczelarska pod hasłem: „Pokarm dla pszczół – lekarstwo dla człowieka”.

Pielgrzymka dziewic i wdów konsekrowanych

Serca dla Pana

W dniu 30 listopada miała miejsce 14. Pielgrzymka Dziewic i Wdów Konsekrowanych z udziałem ok. 200 osób. W Polsce indywidualne życie konsekrowane wybiera coraz więcej kobiet – obecnie to prawie 300 dziewic i ponad 300 wdów. – Bardzo się cieszymy z rozwoju tych form życia konsekrowanego. W kontekście różnych kryzysów, które dotykają Kościół – również kryzysu powołań – trzeba się cieszyć ze wzrostu powołań do indywidualnych form takiego życia – podkreślił bp Arkadiusz Okroj, przewodniczący Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. – Myślę, że w każdym czasie Pan Bóg powołuje, i teraz też, w tych czasach wydawałoby się trudnych, niezrozumiałych, tylko potrzeba głębszej relacji, żeby to powołanie odczytać – wyjaśniała Elżbieta Hurman, rzecznik prasowy Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego.

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Krótko

Reklama

- Z okazji 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, na Zamku Królewskim w Warszawie 24 listopada odbyła się prezentacja książki o. Eustachego Rakoczego, paulina, pt. „U boku Prezydenta II Rzeczypospolitej”. Ojciec Rakoczy był bliskim przyjacielem, a także kapelanem prezydenta Kaczorowskiego.

- 26 listopada generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski ofiarował kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo. Na Jasnej Górze dar odebrali ojcowie kapucyni, wśród nich rektor sanktuarium – o. Francesco Dileo.

- 30 listopada odbył się na Jasnej Górze Ogólnopolski Adwentowy Dzień Skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich z udziałem ok. tysiąca osób. Spotkanie miało wymiar dziękczynny za dar założycieli ruchu w 10. rocznicę śmierci ks. Tadeusza Dajczera i 25. rocznicę śmierci ks. Andrzeja Buczela. Obecny był ks. Dariusz Kowalczyk, moderator krajowy ruchu.

- 30 listopada adwentowy dzień skupienia przeżywali diakoni stali posługujący w Kościele w Polsce. W spotkaniu wzięło udział 15 diakonów stałych – z archidiecezji katowickiej i warszawskiej oraz diecezji: ełckiej, gliwickiej, opolskiej i toruńskiej. Mszy św. przewodniczył bp Rudolf Pierskała z Opola.

- 1 grudnia na Jasną Górę przybyła 38. Pielgrzymka Romów. Zgromadziła ok. 400 osób. Mszy św. przewodniczył bp Paweł Stobrawa z Opola, a koncelebrował ją ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów.

- 5 grudnia odbyła się 9. Pielgrzymka Częstochowskiego Hospicjum Domowego i Poradni Opieki Paliatywnej na Jasną Górę. Przybyło ponad 100 osób – wszyscy, którzy tworzą „rodzinę” hospicjum w Częstochowie. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Wojciech Dec, paulin.

2019-12-10 08:48

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

2021-09-20 13:24

Foto Fax

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę