Reklama

Parafia św. Tadeusza Ap. w Legnicy

Poświęcenie organów i bierzmowanie

Niedziela legnicka 17/2003

23 marca br. legnicka parafia pw. św. Tadeusza Apostoła przeżywała podwójną uroczystość. Przybył tam biskup legnicki Tadeusz Rybak, by udzielić sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej ponad 100 gimnazjalistom oraz by poświęcić zainstalowane w nowym kościele organy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Pasterz Diecezji Legnickiej, rozpoczęła się w południe i zgromadziła wokół ołtarza wielu kapłanów z legnickich parafii i rzesze wiernych.
Przed kościołem Księdza Biskupa powitał miejscowy proboszcz ks. Stanisław Araszczuk wraz z przybyłymi kapłanami i całą asystą oraz przedstawiciele młodzieży oczekującej na bierzmowanie. "Ten dzień przywołuje nam na pamięć wydarzenia z wieczernika, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu - wyznali. - To właśnie wtedy zalęknieni i obciążeni wydarzeniami Golgoty Apostołowie przeżywali niepewność dnia jutrzejszego. Wtedy to delikatny powiew Ducha Świętego dokonał w nich radykalnych zmian. Doświadczyli oni wielkiej mocy Jezusa Zmartwychwstałego, przestali się lękać i stali się innymi ludźmi. Poszli na krańce świata, aby ogłosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie, który żyje i działa. (...) Zgromadzona tu młodzież pragnie, jak niegdyś Apostołowie, doświadczyć tych wspaniałych chwil. Pragniemy, aby Duch Święty, którego dziś otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary, bronienia jej i życia według niej. Ośmielamy się zatem prosić Księdza Biskupa, aby dziś - mocą Ducha Świętego - uczynił z naszej świątyni Wieczernik. Prosimy, aby Duch Święty rozpalił w naszych sercach swój ogień, który będzie przepalał zło tego świata, a czynił dobro i pokój".
Następnie głos zabrali przedstawiciele rodziców, którzy - wspominając ubiegłoroczną konsekrację kościoła, której dokonał bp Tadeusz Rybak - ponownie witali Księdza Biskupa i prosili o poświęcenie zamontowanych w nim organów.
Witając Dostojnego Gościa, ks. Araszczuk wspominał dzień ustanowienia diecezji legnickiej i jej Pierwszego Biskupa. "Od tej pory historia życia naszej diecezji związana jest z pewnymi znakami wiary we wszechmoc Boga, nadziei w to, że Bóg wspiera podejmowane dzieła i miłości wobec Kościoła Legnickiego. (...) Dzięki Twojej inicjatywie, Księże Biskupie, powstała i ta parafia, która jest jednym z takich znaków. Naszym orędownikiem u Boga jest św. Tadeusz Apostoł - patron trudnych spraw. To dzięki jego wstawiennictwu mógł powstać ten kościół. Chcemy, by ta świątynia lśniła blaskiem oddawanego w niej Bogu kultu; chcemy, by była coraz piękniejsza i nieustannie napełniała się modlitwą. (...) Pan Bóg nam błogosławi i za to jesteśmy Mu wdzięczni. Znakiem tego błogosławieństwa jest ta świątynia i otoczenie wokół niej oraz ten instrument, o którego poświęcenie prosimy Cię, Ekscelencjo. Niech on każdego dnia upiększa sprawowaną liturgię i przybliża nas do Boga".
Rozpoczynając Mszę św., Ksiądz Biskup pobłogosławił i poświęcił krzyże mających przystąpić do bierzmowania gimnazjalistów, a następnie organy, które swymi dźwiękami upiększały dalszą część Eucharystii.
Następnie Ksiądz Proboszcz przedstawił Księdzu Biskupowi młodzież, jako godnych kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania: "Czcigodny Ojcze, Kościół Święty prosi przeze mnie o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży. (...) Jestem przekonany, że wszyscy należycie przygotowali się do przyjęcia tego sakramentu i wiedzą, jak wielki dar otrzymują".
W homilii Ksiądz Biskup pouczył młodzież, czym jest sakrament bierzmowania i jakie są jego skutki. "Droga młodzieży, kiedyś rodzice przynieśli Was do kościoła, by przez sakrament chrztu Wasze człowieczeństwo stało się świątynią Pana Boga. Później katecheci, kapłani i wiele innych osób pomagało Wam, byście się stawali dobrymi ludźmi. Dziś otrzymacie dar Ducha Świętego, który ma w Was umocnić to, co rozpoczęło się na chrzcie św. Zostaniecie jakby na nowo złączeni z Bogiem i Kościołem. Duch Święty przyjdzie i wyciśnie w Was niezatarty znak, który będzie Was wzywał do stałego pielęgnowania więzi z Chrystusem. Dziś otrzymacie specjalne dary Ducha Świętego, byście mogli być świadkami wiary aż po krańce ziemi".
Bp Tadeusz Rybak wspomniał także legnickie Wyższe Seminarium Duchowne, które w tych dniach obchodzi dziesiątą rocznicę swego istnienia: "Seminarium przygotowuje ludzi do tego, by dbali o wiarę i o życie zgodne z Ewangelią. (...) Duch Święty obecny w kapłanach daje im specjalne posłannictwo i moc głoszenia i umacniania wiary. Dziękujmy więc Panu Bogu za kapłanów i prośmy, by to nasze Seminarium zawsze było zapełnione kandydatami do kapłaństwa".
Następnie, nawiązując do liturgii słowa, Kaznodzieja mówił o dwóch świątyniach, które przywoływał w Ewangelii Chrystus: "Jest dla nas wielką radością, że przebywając w tej niedawno konsekrowanej świątyni, możemy wyrazić Wam uznanie, że dbacie o to święte miejsce i szanujecie je. (...). Raz jeszcze wyrażam moje uznanie, że w dzisiejszych, trudnych czasach, doprowadziliście do zbudowania tej świątyni, która służyć będzie i uwielbianiu Boga i wzajemnemu zbliżaniu się ludzi dla dobra tej wspólnoty. Dziś mamy szczególną radość, bo w tej, tak młodej świątyni, mogliśmy pobłogosławić wspaniały instrument. Niech przez wiele dziesiątków lat służy on tej wspólnocie i pomaga spotykać się człowiekowi z Bogiem, otwierając jego serce na Bożą łaskę".
"Jezus dziś wskazuje także na świątynię duchową, świątynię swego Ciała, swoje człowieczeństwo. Jak wiemy, ta świątynia została zniszczona, bo grzechy ludzkie, jakie Jezus wziął na swe ramiona, zaprowadziły Go na Kalwarię, gdzie wśród cierpień oddał Bogu życie. I właśnie w czasie postu rozważamy, jak wielka jest miłości Boga do ludzi, że wydał nawet na śmierć Swego Syna. Ale to zdruzgotane przez grzech człowieczeństwo zostało też przeniknięte mocą Bożą - Chrystus zmartwychwstał i to promieniuje na nas wielką miłością Boga i Jego nieskończonym człowieczeństwem. (...) Dziś Chrystus w tym uwielbionym człowieczeństwie jest obecny wśród nas, by nam dawać swojego Ducha, Ducha Świętego, Ducha Prawdy i Życia, Ducha Mocy".
Po homilii zgromadzeni w świątyni kapłani wyciągnęli swe dłonie i prosili Boga, Ojca Wszechmogącego, aby "łaskawie zesłał Ducha Świętego na te przybrane dzieci swoje, odrodzone na życie wieczne. Niech Duch Święty umocni ich obfitymi darami i przez swoje namaszczenie upodobni ich do Chrystusa, Syna Bożego. (...) Boże Wszechmogący, Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który odrodziłeś te sługi swoje przez wodę i Ducha Świętego i uwolniłeś ich od grzechu, ześlij na nich Ducha Świętego, Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem Twojej bojaźni, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen". Wówczas rozległ się śpiew O Stworzycielu Duchu, przyjdź!.
Po tych słowach nastąpiła ta święta chwila, kiedy Duch Święty zstąpił na zgromadzonych gimnazjalistów. Przybył On już nie w postaci ognistych języków - jak to miało miejsce w Wieczerniku - ale przez namaszczenie świętym Krzyżmem; w ten sposób ci młodzi ludzie stali się świątynią Ducha Świętego.
W procesji z darami ołtarza młodzież niosła chleb, kwiaty, owoce, patenę i ampułki.
Na zakończenie Eucharystii dziękowano przede wszystkim Panu Bogu, który udzielił zgromadzonym Ducha Świętego, następnie Księdzu Biskupowi, który przez swą posługę namaścił gimnazjalistów, a także proboszczowi oraz wikariuszowi ks. Rodrygowi Albinowi, który przygotował gimnazjalistów do tej podniosłej uroczystości.
Po Eucharystii zgromadzeni w świątyni wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu Ryszarda Rydza - absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wieloletniego nauczyciela klasy organów w legnickiej Państwowej Szkole Muzycznej drugiego stopnia oraz wykładowcy w Diecezjalnym Studium Organistowskim, również w Legnicy.

Nowe organy

Ks. Piotr Dębski, referent ds. muzyki kościelnej Leg-nickiej Kurii Biskupiej, poświęcone organy charakteryzuje w następujący sposób: "Instrument, który zamontowano w świątyni, wybudowany został w latach 60. ubiegłego stulecia w katolickim kościele parafialnym w Emsdeten koło Muenster (Niemcy) przez niemiecką firmę organomistrzowską Ludwig Rohlfing. W grudniu 2001 r. podjęto rozmowy z tamtejszą radą parafialną w sprawie zakupu tychże organów do legnickiego kościoła św. Tadeusza. (...) Pierwotnie organy wybudowano jako instrument składający się pod względem konstrukcyjno-architektonicznym z dwóch symetrycznych części, które rozmieszczono po dwóch przeciwległych stronach chóru muzycznego. (...) Organy mają 17 głosów, które rozmieszczone są w sekcjach I i II manuału oraz w sekcji pedałowej. (...) Powietrze sprężone jest przy pomocy elektrycznej dmuchawy, która umieszczona jest wewnątrz instrumentu. (...) Montaż organów w kościele św. Tadeusza był właściwie budową nowego instrumentu z wykorzystaniem elementów pochodzących z rozebranych organów. Taki instrument jest bowiem projektowany do konkretnej przestrzeni akustycznej świątyni. Przeniesienie organów z jednego kościoła do drugiego wymaga opracowania nowego projektu". Projekt montażu, zakres prac konserwatorsko-montażowych oraz nadzór nad całością prac prowadził ks. Dębski, a prace konserwatorskie, montażowe oraz intonację i strojenie organów wykonała firma Remigiusza Cyrana z Wrocławia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Naśladowanie Jezusa

2024-03-28 21:33

Renata Czerwińska

Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył Liturgii Wielkiego Czwartku w toruńskiej katedrze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...