Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie o miłości do życia

Ks. Waldemar Wesołowski

Marta Dzbeńska-Karpińska, autorka kiążki "Matki mężne czy szalone"

- Chciałam opowiedzieć o miłości kobiet do życia - powiedziała Marta Dzbeńska-Karpińska, autorka projektu pt. „Matki mężne czy szalone?”. Efekty swojej pracy przedstawiła w Legnicy podczas wykładu z serii „Rodzina wspólnotą życia i miłości”.

Prelekcja poprzedzona była świadectwem pary małżeńskiej p. Anny i Romana Kocuba z Bukowca. Ukazali oni działanie Boga w ich życiu osobistym, małżeńskim i rodzinnym. Państwo Kocubowie działają we wspólnocie Ekipy Notre Dame, oraz w udzielają się duszpasterstwie rodzin diecezji legnickiej.

Na projekt „Matki mężne czy szalone?” składa się książka zawierająca 22 niezwykłe historie kobiet, które podejmując ryzyko, urodziły swoje dzieci i teraz je wychowują. Ponadto powstała wystawa zdjęć, ukazująca szczęśliwe rodziny oraz prezentacja multimedialna. Całość dopełnia świadectwo, jakim autorka dzieli się ze słuchaczami.

Reklama

- Wszystko zaczęło się od pytania o ludzką dzielność, jej konieczność dla naszego przetrwania oraz jej przejawy w życiu zwykłych ludzi. Pomysł na realizację tego projektu wiąże się ze wspomnieniami sprzed wielu lat. Jako 14 latka na ulicy, zupełnie przypadkowo usłyszałam opowieść o Joannie Beretta Molla, dziś świętej, która oddała swoje życie za życie dziecka. Ja natomiast postanowiłam opowiedzieć historię kobiet, którym mimo ryzyka, czasem wielkiego, udało się szczęśliwie urodzić i wychowywać swoje dzieci - mówiła Marta Dzbeńska-Karpińska.

Jak przyznaje, początki nie były łatwe. - Zaczęłam od historii mojej znajomej, którą namówiłam do zwierzeń. Napisałam tysiące maili z prośbą o takie świadectwa. Udało się przeprowadzić 22 wspaniałe spotkania z kobietami i ich rodzinami.

Projekt ten początkowo zakładał jedynie fotograficzną relację z tych spotkań. Jednak materiał był tak ciekawy, że powstała i książka.

Reklama

Na spotkaniu w Legnicy autorka, zajmująca się zawodowo fotografią, przybliżyła historię trzech bohaterek swojego projektu. - Mimo różnic światopoglądowych i religijnych połączyła je wspólna nić - przekonanie, że człowiekiem stajemy się od momentu poczęcia, oraz miłość do swojego dziecka - podkreśliła.

W postawie tych kobiet, ale też ojców dzieci, zachwyca walka o życie, miłość do życia i nadzieja, wbrew czasem ludzkiemu i medycznemu rozsądkowi. - Wszystkie te historie zakończyły się dobrze, choć okupione były niejednokrotnie wysoką ceną - podkreśliła Marta Dzbeńska-Karpińska.

W postawie tych kobiet widać zarówno odwagę, męstwo, jak i nutę szaleństwa. - Jednak chodzi nie o szaleństwo wynikające z braku odpowiedzialności, ale motywowane miłością i chęcią realizacji powołania macierzyńskiego - dodaje Gość z Warszawy.

Podczas konferencji można było zakupić książkę „Matki mężne czy szalone?” oraz inne pozycje o tematyce małżeństwa i rodziny. Prelekcja połączona byłą z wystawą zdjęć, do których autorka chętnie dodawała swoje komentarze.

Prelekcja pt. „Matki mężne czy szalone?” była ostatnim spotkaniem z tego cyklu przed majowym III Kongresem Rodzin diecezji legnickiej, który odbędzie się w Krzeszowie.

Marta Dzbeńska-Karpińska zawodowo zajmuje się fotografią. Współpracuje z miesięcznikiem „Tak Rodzinie”. Od 1 marca ruszył portal wrodzinie.pl, którego jest współtwórcą, redaktorem i fotografem. Mieszka w Warszawie z mężem i trójką dzieci.

Marta Dzbeńska-Karpińska przygotowuje dwa kolejne projektu. Jeden poświęcony znaczeniu i roli ojca w rodzinie, drugi poświęcony osobom starszym, które żyją z pasją. Osoby, które mogłyby pomóc w realizacji tych projektów proszone są o kontakt: Marta Dzbeńska-Karpińska, tel. 510 198 474 lub na stronie: www.dzbenska.com

2015-03-14 16:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Praca w Anglii: matki na cenzurowanym

źródło: vaticannews.va

W Wielkiej Brytanii rośnie tendencja do dyskryminacji kobiet w miejscu pracy ze względu na macierzyństwo. Szykany, degradacja, a nawet zwalnianie stały się powszechne w ostatnich latach.

Więcej ...

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze

2020-03-23 13:11

Aby umożliwić osobom pozostającym w domu duchową łączność ze wspólnotą Kościoła, Tygodnik Katolicki "Niedziela" na swoim portalu niedziela.pl uruchamia transmisje Mszy św. z kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Więcej ...

Ponad 100 tys. wolontariuszy z polskich diecezji pomaga potrzebującym

2020-03-30 08:34

kieferpix/fotolia.com

Bezdotykowe paczki żywnościowe, ciepłe posiłki dla seniorów i osób w kwarantannie, zbiórki żywności, wyposażenia szpitali, wirtualne warsztaty i pomoc w odrabianiu lekcji dla dzieci oraz wsparcie duchowe i psychologiczne – to tylko niektóre inicjatywy charytatywne prowadzone przez Kościół w czasie epidemii koronawirusa. Zaangażowanych jest ponad 100 tys. wolontariuszy ze wszystkich 44 polskich diecezji – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Wiara

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Kościół

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem