Reklama

Chodel

Koncert, jakiego dotąd nie było

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 27 stycznia mieszkańcy Chodla i okolicznych miejscowości mogli uczestniczyć w koncercie najlepszego polskiego zespołu pieśni i tańca ludowego - "Mazowsza". Niepowtarzalny klimat koncertu tworzył modlitewny nastrój sanktuarium Chodelskiej Pani, u stóp której zespół zaprezentował polskie kolędy oraz wiązankę znanych i lubianych pieśni ludowych.

Narodowa wizytówka

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" powstał w 1948 roku, a pierwszy koncert zespołu miał miejsce w warszawskim Teatrze Polskim dwa lata później. Pomysłodawcą, założycielem i wieloletnim dyrektorem zespołu był prof. Tadeusz Sygietyński. W jego zamierzeniach uchronienia polskiego folkloru przed zapomnieniem wspomagała go żona - Mira Zimińska. Obydwoje zafascynowani pięknem ludowej kultury zaraz po zakończeniu działań wojennych wspólnie przemierzali wsie i miasteczka w poszukiwaniu strojów, tekstów piosenek i młodych talentów. W sumie udało im się zgromadzić ponad 1200 strojów ludowych z 38 regionów Polski. Najstarsze, w tym bluzka i spódnica z biłgorajskiego, mają ponad 200 lat. Mira Zimińska - Sygietyńska często zamieniała swoje francuskie ubrania na barwne, chłopskie stroje, także dzięki temu dzisiejszy zbiór "Mazowsza" liczy ponad 14 tysięcy elementów ludowego ubioru. Haftowane bluzki, suto marszczone spódnice, barwne zapaski, czepki, kwieciste wianki, kamizeli wyszywane tysiącem koralików i mnóstwo innych części stroju waży naprawdę dużo. Tancerka ubrana w najcięższy, łowicki strój, ma na sobie podczas koncertu ponad 14 kilogramów odzieży, a skrzynie ze strojami, wożone podczas koncertów, ważą ponad 8 ton! Siedziba zespołu mieści się w Karolinie pod Warszawą. Tam odbywają się żmudne, wielogodzinne próby, również tam odbywają się przesłuchania i eliminacje do zespołu. Kariera tancerza "Mazowsza" jest krótka, ale ludzi utalentowanych i zafascynowanych bogactwem polskiego folkloru nie brakuje, a dzięki rotacji zespół jest ciągle młody. Rocznie "Mazowsze" daje ponad 100 koncertów w kraju i zagranicą, jest najlepszym i najbardziej znanym ambasadorem polskiej kultury w świecie.

"Mazowsze" w Chodlu

Koncert w Chodlu został zorganizowany dzięki ogromnemu zaangażowaniu proboszcza chodelskiej parafii ks. kan. Ryszarda Sowy. To on, wspólnie z dyrektorem Nagrań Polskich - panem Ryszardem Majakiem zaprosili " Mazowsze" i przekonali dyrektora zespołu Włodzimierza Jakubasa, że taki koncert u progu trzeciego tysiąclecia powinien się odbyć. Obiecywali wspaniałą publiczność - i nie zawiedli się na niej. Kościół w Chodlu, mimo dotkliwego chłodu, szczelnie wypełniali słuchacze: ci najmłodsi, którzy dopiero uczą się rozpoznawać wspaniałe brzmienie chóralnego śpiewu "Mazowsza", jak i ci, którzy repertuar tego ludowego zespołu znają od dawna i niezwykle sobie cenią. Publiczność stanowili przede wszystkim mieszkańcy gościnnej parafii, ale byli także słuchacze z Poniatowej, a nawet z Lublina. Pierwsza część koncertu była wspaniałą prezentacją kolęd, podczas której w świątyni dało się odczuć macierzyńską czułość, miłość i zatroskanie, wyśpiewane przez najlepszych śpiewaków. Strofy o radości z narodzenia Bożej Dzieciny napełniały pokojem, nadzieją; mimo brzmienia muzyki towarzyszącej śpiewom wlewały w serca tkliwą ciszę. Zadumanie, zamyślenie - nad cichością betlejemskiej nocy, nad losem niezwykłej Dzieciny, może nad losem własnych dzieci - towarzyszyły cichym, wyrywającym się z serc publiczności nutom, dyskretnym, a jednocześnie pełnym mocy dźwiękom płynącym sprzed Ołtarza. W drugiej części koncertu "Mazowsze" zaprezentowało piosenki, którymi żyje na co dzień. Skoczne nuty i wesołe dźwięki poderwały publiczność do wspólnej zabawy. Tylko młodzi z niedowierzaniem patrzyli, zastanawiając się jak to jest, że przy ludowych śpiewkach można tak wspaniale się bawić. Nie obyło się bez bisów - wszak "Furmana" warto posłuchać i zanucić wielokrotnie.

Po koncercie, który zdaniem publiczności trwał zbyt krótko, by nacieszyć się "Mazowszem", nadszedł czas na podziękowania i życzenia. Zespół - jako że w ostatnim czasie obchodził złoty jubileusz istnienia - otrzymał od mieszkańców Chodla 50 czerwonych róż. Specjalne dyplomy z podziękowaniem od wójta gminy Stanisława Chlebickiego otrzymał Włodzimierz Jakubas - dyrektor "Mazowsza" i Ryszard Majak - dyrektor Polskich Nagrań. Słowa wdzięczności skierowane były także do proboszcza parafii ks. kan. Ryszarda Sowy, głównego organizatora koncertu. Słuchacze opuszczali gościnne mury chodelskiej świątyni mając nadzieję, że jeszcze nie raz będą mogli połączyć modlitwę u stóp Loretańskiej Pani z udziałem w równie dobrym koncercie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów