Reklama

Ks. inf. Antoniemu Boszko - w drugą rocznicę śmierci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 kwietnia 2001 r., dokładnie w Wielki Czwartek, w szpitalu w Nowym Jorku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. inf. Antoni Boszko. Do Polski ciało Zmarłego przywieziono 18 kwietnia, a następnego dnia odbyło się nabożeństwo żałobne w katedrze łomżyńskiej. Wzięło w nim udział dziewięciu Księży Arcybiskupów i Biskupów zaprzyjaźnionych z Księdzem Infułatem, a około trzystu księży uczestniczyło w koncelebrze. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ówczesny metropolita poznański abp Juliusz Paetz. Kondukt pogrzebowy poprowadził biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Ciało Księdza Infułata spoczęło obok innych księży na cmentarzu przy parafii katedralnej w Łomży.
W rok po śmierci Księdza Infułata, w uroczystość św. Józefa, Biskup Stanisław napisał: "Ostatni z poważnych obowiązków Księdza Antoniego, zleconych mu przez biskupa łomżyńskiego, obejmował szczególną troską wspólnotę naszego prezbiterium. Bóg w odwiecznych wyrokach zwolnił go z urzędów Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i zaprosił do siebie, skąd o wiele skuteczniej posługuje jedności i ofiarnemu oddaniu Chrystusowi kapłanów łomżyńskich" (Słowo Biskupa łomżyńskiego zostało zawarte w tomie z serii Episteme, poświęconym w całości ks. inf. Antoniemu Boszko).
10 kwietnia br., w czwartek, w II rocznicę śmierci ks. Antoniego łomżanie zanosili w jego intencji modlitwy do Boga. Najpierw w godzinach przedpołudniowych w obecności rodziny Zmarłego oraz wiernych z parafii, w której Ksiądz Infułat w latach 1998-2000 sprawował posługę proboszcza Mszę św. sprawował obecny proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Marian Mieczkowski. Jak podkreślił Celebrans, zgromadzeni na modlitwie dziękowali Bogu za życie i kapłańskie świadectwo wiary oraz za wszystkie łaski, którymi Bóg obdarzył go za życia.
Tego samego dnia w godzinach wieczornych rozpoczęła się druga Msza św., której przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek w asyście wielu księży oraz alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Podczas Eucharystii Biskup Stanisław powiedział: "(...) dzisiaj w sposób szczególny pamiętamy o śp. ks. inf. Boszko, który pełnił również posługę rektora, profesora naszego Seminarium, a od dwóch lat przed Bogiem wstawia się za nami. Dziękując za jego życie, modlimy się, uwielbiając Boga i prosząc (...) za naszego brata, który przed czasem został zaproszony do wieczności".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Agnieszka Pawlik-Regulska: WDŻ pełni ważną funkcję profilaktyczną, kształtuje postawę prorodzinną i prokreacyjną

2025-02-03 14:43

Adobe Stock

WDŻ pełni ważną funkcję profilaktyczną, kształtuje postawę prorodzinną, prozdrowotną i prokreacyjną, co w dobie kryzysu demograficznego powinno być jednym z priorytetów polityki państwowej - zaapelowała Agnieszka Pawlik-Regulska, koordynator Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, podczas konferencji „Ryzykowna edukacja zdrowotna a sprawdzony WDŻ - głos ekspertów” zorganizowanej przez KAI oraz Koalicję na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.

Więcej ...

Misjonarz i mnich

pl.wikipedia.org

Imponował misjonarską odwagą. Głosił Chrystusa tam, gdzie inni bali się zapuszczać.

Więcej ...

Coroczne spotkanie zarządu Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie

2025-02-03 19:25
Sympozjum na Urbanianum w Rzymie z okazji 40-lecia Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II (2022)

youtube.com/@VaticanJP2

Sympozjum na Urbanianum w Rzymie z okazji 40-lecia Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II (2022)

Ponad sto stypendiów dla studentów, druga edycja międzynarodowej Nagrody Jana Pawła II, nowe wyzwania medialne, kultura chrześcijańska we współczesnym świecie, angażowanie młodych w namysł nad dorobkiem Papieża, kolejne rzymskie Dni Jana Pawła II, rozwój rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, rola Fundacji w zmieniających się realiach czy też unowocześnienie Domu Pielgrzyma – to tylko niektóre z zadań stojących w tym roku przed Watykańską Fundacją Jana Pawła II. Omawiać je będzie Rada Administracyjna, której członkowie przybywają do Rzymu na coroczne obrady w dniach 4-5 lutego. Udział wezmą m. in. kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski i bp Sławomir Oder. Obrady rozpocznie poranna Eucharystia przy grobie Św. Jana Pawła II na Watykanie sprawowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego. Radzie przewodniczy ks. prał. dr Paweł Ptasznik, wieloletni bliski współpracownik Papieża Polaka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dozór policji i nakaz milczenia… za komentarz o szefie...

Wiadomości

Dozór policji i nakaz milczenia… za komentarz o szefie...

Błażejowe błogosławieństwo świecami

Wiara

Błażejowe błogosławieństwo świecami

Bądź dziś światłem w ciemności

Wiara

Bądź dziś światłem w ciemności

„Błażejki”. Dlaczego święci się świece we...

Kościół

„Błażejki”. Dlaczego święci się świece we...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...