Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zielona Góra

Czas na młodych!

W Zielonej Górze powstało Międzyparafialne Młodzieżowe Koło Przyjaciół Radia Maryja. Opiekę duszpasterską nad nim objął przyjaciel Radia Maryja, ks. prałat Jan Pawlak, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze.
2 kwietnia, podczas Eucharystii inaugurującej działalność Koła, młodzi przyjaciele Radia Maryja modlili się o przebudzenie swoich rówieśników, by byli otwarci na głoszenie Ewangelii i zachęcali innych do działania, a także o Boże błogosławieństwo potrzebne tworzącemu się dziełu.
W czasie spotkania organizacyjnego ks. J. Pawlak poprowadził modlitwę różańcową, a następnie dyskutowano nad formacyjną stroną nowo powstałego koła. Ks. Prałat zaproponował, aby oprzeć formację na 10 cnotach maryjnych, które trzeba w swoim życiu pielęgnować, a które wskazuje nam Ojciec Święty. Pierwsza z tych cnót to wiara, a więc należy zastanowić się, czy wierzę Bogu (a nie tylko w Boga), żyć i postępować tak, jak Bóg chce.
Animatorka Koła Iwona Turczyńska jest absolwentką Studium Edukacji Narodowej i słuchaczką Akademii Etyczno-Pedagogicznej. Wspólnie z Przemkiem Walczyńskim, także absolwentem Studium Edukacji Narodowej, uczestniczyła w spotkaniu młodych w Radiu Maryja w Toruniu, dzieliła się wrażeniami i radością z młodzieżą z całej Polski, podkreślała przy tym wspaniałą atmosferę i życzliwość ojców redemptorystów.
Początek zatem został zrobiony. Teraz czas na młodych.
Organizatorzy zachęcają gorąco wszystkich, którzy być może szukają swego miejsca, pozostają bierni, aby włączyli się do uczestnictwa w tej wspólnocie. Razem można wiele dobrego uczynić, pozbywać się bierności, pracować nad swoim upodmiotowieniem w społeczności ludzkiej.
Już 24 maja organizowane jest V Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Przyjaciół Radia Maryja w Częstochowie, podczas którego Mszę św. odprawi i homilię wygłosi bp Edward Dajczak. Zapisy na pielgrzymkę w Biurze Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi, tel. 324-46-94.

Reklama

Renata Podgórska

Gorzów Wlkp.

Miłosierdzie to nie litość

Wykład na temat "Postawa i czyny miłosierdzia - jedyna słuszna miara ludzkiej sprawiedliwości" zaprezentował 10 kwietnia ks. dr Grzegorz Cyran podczas kolejnego spotkania gorzowskiego duszpasterstwa nauczycieli.
- Miłosierdzie to kwestia przede wszystkim społeczna, ludzka a nie religijna - zaznaczył na wstępie ks. G. Cyran. W kolejnych zdaniach przybliżał zebranym pedagogom rozmaite zagadnienia i problemy pojawiające się w związku z czynami miłości Boga i bliźniego. Przestrzegał m.in. przed przyjmowaniem potocznej opinii, iż "Pan Bóg jest niesprawiedliwy, bo jest miłosierny". Podkreślał, że miłosierdzie zakłada inny rodzaj poznania - niemierzalnego słowami, prawem czy pieniędzmi, gdyż płynie ono prosto z serca, które nie podlega obiektywnym kryteriom. Na podstawie własnego doświadczenia przestrzegał jednak przed bezwzględnym odrzuceniem nakazów rozumu podczas okazywania czynów wynikających z miłosierdzia (np. w sytuacjach wymagających rad specjalisty) oraz motywowania odruchów miłosierdzia litością. Niewątpliwie, w pierwszym odruchu często się zdarza, że okazujemy pomoc potrzebującym, przynosząc tylko chwilową ulgę, a nie w sposób będący możliwością rozwiązania problemu (np. osobom zniewolonym nałogami). Puentując, ks. G. Cyran wskazał wszystkim wzór, Chrystusa, który usprawiedliwia świat przez nieustanne wnoszenie miłosierdzia.
Po prelekcji odbyła się Msza św., na której homilię wygłosił o. Karol Meissner OSB, pełniący posługę rekolekcjonisty w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Gorzowscy nauczyciele mają w najbliższych planach "majówkę" w Kołczynie. Odbędzie się ona 17 maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jarosław Libelt

Zaproszenie

Festyn odpustowy

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli zaprasza 1 maja na festyn parafialny, przygotowany w ramach uroczystości ku czci św. Józefa Robotnika.
godz. 09.00 - Otwarcie wystawy najnowszych modeli samochodów oraz rozpoczęcie działania loterii fantowej.
godz. 11.00 - Msza św. w kościele pw. św. Józefa.
godz. 13.00 - Oficjalne rozpoczęcie festynu.
godz. 13.00-19.00 - Prezentacja szkół średnich oraz zabawy dla dzieci: wyścigi na rolkach, rowerowy tor przeszkód, rysowanie kredą na asfalcie.
godz. 19.00-22.00 - Zabawa taneczna z Parafialną Orkiestrą Dętą.
godz. 22.00 - Pokaz sztucznych ogni.
W ramach festynu odbędą się Mistrzostwa Nowej Soli w Szachach oraz otwarta będzie strzelnica, wystąpią także: Dziecięcy Zespół Polonijny z Ukrainy i zespoły z Nowosolskiego Domu Kultury.

Reklama

Radnica

W Wielkim Poście w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Radnicy powstał Parafialny Zespół Caritas, którego prezesem wybrano Ryszarda Przygockiego, zawiązała się modlitewna grupa Przyjaciół Paradyża, której animatorką została Anna Grzyb, zreorganizowano parafialne grupy Żywego Różańca i obecnie w parafii jest 6 róż, a także 7 osób 25 marca podjęło się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Ponadto wydawany jest parafialny kwartalnik pt. Arka nadodrzańska - Radnica, Będów, Sycowice i Szklarka Radnicka. Drugi - wiosenny numer poświęcony jest Pierwszym Męczennikom Polski, których milenium śmierci będziemy obchodzić w naszej diecezji 15 czerwca. J. K.

Gorzów Wlkp.

Wspólnota "Pustynia w mieście" poprowadziła rekolekcje wielkopostne na zaproszenie proboszcza, ks. kan. Władysława Pawlika, w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Rekolekcje rozpoczęły się 5 kwietnia nieszporami za miasto i trwały sześć dni. Tematem refleksji był Dekalog, o którym w konferencjach mówił ks. Zygmunt Zapaśnik, pasterz wspólnoty, a świadectwa przeżywania przykazań Bożych składali członkowie "Pustyni w mieście". Każdego dnia nauki kończyły się nabożeństwami. Wierni mogli uczestniczyć w nabożeństwie ofiarowania się Świętej Rodzinie, nabożeństwie światła, Adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwie pokutnym. Ostatni dzień rekolekcji zakończyła uroczysta Msza św. M. K.

Reklama

Ochla

12 kwietnia w Muzeum Etnograficznego w Ochli odbył się Jarmark Wielkanocny. Swoje produkty zaprezentowali lubuscy kupcy i rzemieślnicy: garncarz, kowal, piekarze i cukiernicy. Były baby wielkanocne, chleb z masłem, zajączki z cukru, a także oryginalne łężyckie serwety, wiklinowe kosze, wyroby ze skóry i dzieła garncarskie. Na terenie muzeum w chacie Zajączka zorganizowano wystawę ozdób świątecznych z lat 60. i 70. B. D.

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej diecezji serdecznie zaprasza sympatyków i wszystkich chętnych z całej diecezji, którzy chcieliby założyć oddział KSM w swojej parafii, na szkolenie dla kandydatów. Szkolenie takie przybliża uczestnikom cele, zadania, środki, strukturę organizacyjną i program formacyjny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które ma na celu kształtowanie dojrzałego chrześcijanina uczestniczącego we wspólnocie i misji Kościoła.
Szkolenie odbędzie się w dniach 1-3 maja w domu rekolekcyjnym "Emaus" przy ul. Aliny 7 w Zielonej Górze. Rozpoczęcie w piątek o godz. 18.00, a zakończenie w niedzielę obiadem o godz. 13.00. Bliższe informacje i zgłoszenia: Biuro KSM ul. Aliny 7 w Zielonej Górze, tel. (0-68) 320-72-96, pon. - pt. w godz. 8 00-16 00.

Sprostowanie

W tekst p. Heleny Nycz z Międzyrzecza wkradł się błąd nie z jej winy. Przy przepisywaniu pomylona została data sprowadzenia relikwii Braci Męczenników do Międzyrzecza, do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Oczywiście miało to miejsce w 1966 r. Autorkę i Czytelników za powstały błąd bardzo przepraszamy.

Jednym zdaniem

21 marca odbyło się spotkanie założycielskie i wybory kierownictwa oddziału KSM przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie.

8 kwietnia w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze dr Bogdan Trocha wygłosił wykład pt. "Historia filozofii chrześcijańskiej".

8 kwietnia w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze w ramach festiwalu "Muzyka dawna Persona Grata" odbył się koncert "O Pasji bez słów", który wykonała orkiestra Arte dei Suonatori. Podczas koncertu można było słyszeć utwory Bacha, Caldara, Bibera, Scarlattiego.

W dniach 6-10 kwietnia o. Karol Meissner OSB głosił rekolekcje w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

12 kwietnia bp Adam Dyczkowski udzielił sakramentu bierzmowania i poświęcił kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego w Kamionce, należący do parafii pw. św. Anny w Broniszowie.

13 kwietnia bp Adam Dyczkowski poświęcił kaplicę Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wielkiej Wsi.

13 kwietnia ks. Janusz Malski poświęcił i odsłonił pomnik św. Jana Nepomucena przy głogowskim moście.

16 kwietnia w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji dla zielonogórskiej inteligencji i osób odpowiedzialnych za życie społeczne, które prowadził ks. dr Andrzej Brenk.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Więcej ...

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Więcej ...

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47
Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...