Reklama

Wiadomości

Wybory w czasach pandemii

Adobe.Stock.pl

Doświadczenia z niemieckiej Bawarii i ze Szwajcarii pokazują, że wybory korespondencyjne są najbezpieczniejszą formą głosowania. Udało się je skutecznie przeprowadzić w czasie szalejącej pandemii.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i przegłosowało 6 kwietnia br. specjalną ustawę, ale Senat przetrzymał ją praktycznie do ostatniego z możliwych terminów, tylko po to, by Sejm nie mógł wcześniej nad nią procedować. W chwili zamykania bieżącego numeru Niedzieli trudno było przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja, czy wybory odbędą się 10 maja, tydzień później – 17 czy 24 maja. Ten pierwszy termin, zapowiedziany przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, został ogłoszony na długo przed tym, zanim w Europie rozwinęła się pandemia COVID-19.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Według ustawy z 6 kwietnia br., pakiety wyborcze będą dostarczane bezpośrednio do skrzynek pocztowych najpóźniej na 7 dni przed dniem głosowania, bez pokwitowania odbioru. – Obecna sytuacja epidemiologiczna wymusza na nas zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Wybory korespondencyjne to wyjście naprzeciw rzeczywistości, z którą się zmagamy; to obecnie najbezpieczniejsza forma. Podobne rozwiązania wprowadziły inne państwa Europy – podkreśla wicepremier Sasin.

Reklama

Listonosze rozniosą pakiety wyborcze w taki sam sposób, jak dostarczają pocztę do skrzynek. Pakiet składa się z koperty zwrotnej, karty do głosowania i koperty na nią, instrukcji i oświadczenia o oddaniu głosu w sposób osobisty oraz tajny.

W dniu wyborów trzeba będzie wrzucić kopertę do specjalnej urny wyborczej, która zazwyczaj będzie wystawiona tam, gdzie zwykle znajduje się lokal wyborczy. Informacje, gdzie będą stać skrzynki do wrzucenia pakietów, będzie można znaleźć zarówno w internecie, jak i na tradycyjnych obwieszczeniach wyborczych.

Zabezpieczenia przed fałszerstwem

Odbiór pakietów od osób przebywających na kwarantannie czy w szpitalach będzie się odbywać według specjalnych zasad i w trosce o bezpieczeństwo głosujących oraz pracowników Poczty Polskiej. Ci będą wyposażeni w środki ochronne, tj. kombinezony, rękawiczki, przyłbice. Głos oddawany będzie do specjalnej urny przeznaczonej wyłącznie dla osób na kwarantannie. – Taka urna nie zostanie wykorzystana w innym miejscu, nie będą miały z nią kontaktu osoby zdrowe. Pracownicy poczty nie będą mieć kontaktu z kopertą. Specjalne urny zostaną dowiezione do PKW. Za dalszą część odpowiada w całości PKW – informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Reklama

Wbrew obiegowym opiniom wybory korespondencyjne nie są w Polsce aż taką nowością, jak niektórzy próbują to wmówić. – W ubiegłych latach Poczta Polska dostarczała pakiety do głosowania osobom niepełnosprawnym, a od 11 lat dostarcza też pakiety na egzaminy maturalne do szkół – podkreśla Sasin.

Wicepremier uspokaja również w kwestii druku kart do głosowania, za który odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. – W poprzednich wyborach karty były drukowane przez podwykonawców w różnych drukarniach na terenie całego kraju. Także obecne regulacje nie wykluczają możliwości korzystania przez PWPW z usług podwykonawców, z zachowaniem reżimu bezpieczeństwa.

Zabezpieczono się również na wypadek ewentualnego fałszerstwa przez osoby postronne. – Oddanie głosu przez osobę niepowołaną jest bardzo mało prawdopodobne, nawet w sytuacji nielegalnego pozyskania pakietu wyborczego ze skrzynki na listy. Aby oddać ważny głos, niezbędna jest znajomość imienia i nazwiska oraz numeru PESEL adresata. Ponadto osoba, która dopuści się takiego czynu, naraża się na odpowiedzialność karną, w tym karę pozbawienia wolności do lat 3 – ostrzega wicepremier Sasin.

2020-05-05 14:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wybory: Andrzej Duda zdobył prawie 1,8 mln głosów więcej niż w 2015 r.

PAP/Radek Pietruszka

O 1 mln 782 tys. 467 głosów więcej niż wyborach prezydenckich w 2015 r. otrzymał w niedzielę prezydent Andrzej Duda - wynika z cząstkowych wyników głosowania przedstawionych przez PKW. Zmniejszyło się za to procentowe poparcie urzędującego prezydenta.

Więcej ...

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00
25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Więcej ...

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Sto lat księdza Franciszka

Niedziela Wrocławska

Sto lat księdza Franciszka

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania