Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie będzie pielgrzymek papieskich

Koronawirus wpływa na wykreślanie kolejnych terminów z kalendarza Franciszka. Po tym, jak ze względu na obowiązujące przepisy czasu pandemii papież celebrował uroczystości wielkanocne w pustej Bazylice św. Piotra, teraz Watykan przełożył terminy Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie, Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie, a nawet Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie. Skutki pandemii COVID-19 dotknęły zagranicznych wizyt duszpasterskich planowanych przez Franciszka. Najprawdopodobniej 2020 r. będzie pierwszym, od 1978, rokiem bez podróży Ojca Świętego.

CATHOLIC HERALD

Rząd mówi: „nie”

Włoscy biskupi apelują do rządu, aby zezwolił na uczestnictwo wiernych w niedzielnych Mszach św. Głos zabrał m.in. lider włoskiej konferencji biskupiej kard. Gualtiero Bassetti z Peruggi. Stwierdził on, że już nadszedł czas, aby zezwolono na celebrację wszystkich sakramentów, oczywiście z zachowaniem przepisów o dystansowaniu się wiernych. Niestety, rząd nie zezwolił na otwarcie kościołów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włoscy kapłani nie mogli również celebrować ostatniego pożegnania zmarłych. Zdarzało się jednak, że zezwalali oni wiernym na uczestnictwo w Eucharystii mimo grożących kar.

Catholic News Service

Parafie korzystają z pomocy państwa

Do tej pory z federalnej pomocy finansowej, oferowanej przez amerykańską administrację w celu utrzymania miejsc pracy, skorzystało 20% jednostek organizacyjnych Kościoła katolickiego w USA. Pracę z powodu epidemii straciło tam już blisko 30 mln osób. Program wprowadzony przez amerykańskie władze jest podobny do polskiego. Firmy mogą otrzymać pożyczki od 89 tys. do nawet blisko 2 mln dol. Jeżeli utrzymają zatrudnienie, kredyt może zostać umorzony nawet do 75%. Program jest przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających do 500 osób.

Do programu aplikację złożyło 8 tys. parafii, 1,4 tys. szkół podstawowych, 700 szkół średnich i blisko 400 innych podmiotów. Kościół bardzo ucierpiał na epidemii. Z dnia na dzień, niemalże do zera, zmniejszyły się ofiary wiernych, co doprowadziło do dramatycznej sytuacji, w której znaleźli się pracownicy parafialni.

Reklama

NOVENA

Czy biskupowi potrzebna jest Eucharystia?

Tydzień temu pisaliśmy o naszym zaskoczeniu, ale i zadowoleniu z tego, że przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing skrytykował Angelę Merkel, że w pierwszym etapie odhibernowania życia społecznego i gospodarczego nie uwzględniła częściowego choćby otwarcia kościołów. Szybko okazało się jednak, że nie wszyscy biskupi z tym głosem się zgadzają. Ordynariusz Magdeburga bp Gerhard Feige skrytykował opinię bp. Bätzinga, stwierdził, że męczy go jęczące i wojownicze domaganie się dostępu do sakramentów świętych. Uważa on, że Kościół, domagając się otwarcia świątyń, staje w jednym szeregu z innymi lobbystami szukającymi swojego partykularnego interesu. Zdaniem bp. Feige, katolicy powinni się wznieść ponad to i szukać raczej solidarności społecznej w chwili walki z zagrożeniem. – Trzymajcie swoje fantazje o samorealizacji za wszelką cenę pod kontrolą – radzi wierzącym bp Feige.

Interfax Religion

Kara za rzucenie klątwy

Do 100 tys. zbliża się już liczba chorych na COVID-19 w Rosji. Cierpi także Cerkiew prawosławna. Na koniec kwietnia br. poinformowano, że 37 zakonników z Ławry św. Sergiusza w Siergijew Posad, mieście leżącym 70 km na północny wschód od Moskwy, jest zarażonych koronawirusem. W niedalekiej Moskiewskiej Akademii Teologicznej stwierdzono kolejne 52 przypadki choroby. Większość chorych czuje się w miarę dobrze i może być leczona w warunkach domowej izolacji. Kilkanaście osób przewieziono do szpitala.

Z kolei prawosławna diecezja w Jekaterynburgu zakazała głoszenia kazań i wszystkich publicznych wypowiedzi jednemu z duchownych. Kara spotkała popa za to, że rzucił klątwę na tych wszystkich, którzy z obawy przed koronawirusem zamknęli cerkwie. Patriarchat moskiewski zakazał sprawowania liturgii z udziałem wiernych na terenie rosyjskiej stolicy aż do odwołania.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-05-05 14:32

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Więcej ...

Wierni Chrystusowi

2024-03-28 16:50

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przedpołudniowa liturgia Mszy św. Krzyżma w sandomierskiej bazylice katedralnej była wyrazem jedności duchowieństwa, które posługuje w Kościele lokalnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...