Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W centrum Pismo Święte

Ks. Piotr Góra

– Tak jak odnosimy się na zewnątrz do Pisma Świętego, taki też mamy stosunek do słowa Bożego w naszym sercu – powiedział bp Roman Pindel podczas Mszy św. celebrowanej w bielskiej katedrze w Niedzielę Biblijną.

Warto pomyśleć przez chwilę, gdzie jest nasza Biblia? Czy może gdzieś położona na półce wśród wielu pięknych albumów, encyklopedii i dzieł literatury. Czy to jej miejsce? Czy nie powinniśmy częściej sięgać po Biblię niż po Sienkiewicza, jakiś album? – pytał bp Roman Pindel.

W homilii przywołał dwa świadectwa osób, które miały lub mają ogromny szacunek wobec Biblii. Autorem pierwszego jest Roman Brandstaetter, nawrócony na chrześcijaństwo Żyd, pisarz, dramaturg i tłumacz biblijnych tekstów, który wspominał szacunek, jakim darzono księgę Pisma Świętego w jego rodzinnym domu. Drugim świadkiem jest znana aktorka i działaczka charytatywna Anna Dymna, dla której, jak sama przyznała, lektura Pisma Świętego jest czymś niezbędnym w życiu.

Reklama

Biskup wskazał na ludzi, dla których Biblia jest lekturą codzienną. – Sięgają po nią w radosnych i trudnych chwilach. Czytają regularnie o oznaczonej porze kolejne fragmenty albo na chybił trafił, albo wracają do tych fragmentów, które okazały się dla nich przełomowe. Jedni tylko czytają i modlą się, inni pracują, wertując po całej Biblii. Coś zapisują na jej marginesach lub na osobnych kartkach. Spotkałem ludzi różnego wieku, którzy nie zasną, jeżeli wcześniej nie przeczytają przynajmniej jednego rozdziału z Pisma Świętego – mówił hierarcha.

Tydzień biblijny upłynął w diecezji bielsko-żywieckiej pod znakiem różnych inicjatyw propagujących czytanie słowa Bożego. Odbył się m.in. Biblijny Maraton. W hałcnowskiej bazylice tekst Ewangelii według św. Mateusza odczytywało 28 lektorów. Wśród nich były osoby duchowne, przedstawiciele świata polityki i samorządu, nauki i kultury. Maraton transmitowano przez internet.

Zaangażowana od lat w obchody Tygodnia Biblijnego parafia w Milówce swoje propozycje przeżywania tego czasu również przeniosła do internetu. Emitowano m.in.: konferencje, medytacje, wykłady, opowieści biblijne dla najmłodszych.

Dla użytkowników globalnej sieci i portali społecznościowych przygotowana została akcja #LooknijDoPisma. Przygotowano i opublikowano serię krótkich filmików zachęcających do czytania Biblii.?

2020-05-05 14:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież podarował wiernym kieszonkową Ewangelię

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Więcej ...

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38
Nancy Pelosi

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Sto lat księdza Franciszka

Niedziela Wrocławska

Sto lat księdza Franciszka

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania