Trudno jest wychwalać Boga i dziękować Mu w sytuacji kryzysu, ale wejście w uwielbienie w okolicznościach pandemii, niepewności i różnych obaw zaprasza nas do zaufania Bogu, do głębszej refleksji nad naszą wiarą i oczyszczenia jej – mówi ks. Marcin Boryń, organizator wydarzenia i diecezjalny duszpasterz młodzieży. Tegoroczne uwielbienie jest także inne, bo wyraża naszą tęsknotę za Komunią Eucharystyczną, której teraz w czasach pandemii jesteśmy bardzo często pozbawieni. Hasłem Uwielbienia są słowa: „Staje się nowe”. – Chociaż powstało ono dużo wcześniej, dziś w kontekście tego, czym żyje cały świat i Polska – nabiera nowej wymowy. Wierzymy, że Duch Święty tchnie w to „nowe” i usunie lęk – wyjaśnia ks. Boryń.
Uwielbienie na kieleckim Rynku organizowane jest od 2013 r. przy udziale kilku tysięcy uczestników. Sytuacja pandemii nie spowodowała odwołania wydarzenia, ale zmobilizowała i wyzwoliła nowe pomysły. Tegoroczne spotkanie 24 maja, które rozpocznie się o godz. 19, będzie miało dwie odsłony. Prowadzący w studiu zaproszą nas na spotkanie online z gośćmi: Andrzejem Sową i Andrzejem Lampertem oraz prawdopodobnie o. Tomaszem Nowakiem, dominikaninem. Podzielą się oni swoim doświadczeniem działania Boga w ich życiu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pomiędzy świadectwami będzie występował Zespół „To ON”, który poprowadzi pełen mocy koncert i modlitwę ze studia. Nagrania będę prowadzone oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Ukazał się już zapowiadający tegoroczne wydarzenie teledysk Zespołu „To ON”, który przygotował specjalne nowe utwory muzyczne.
W katedrze odbędzie się druga odsłona spotkania, będzie to czuwanie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. W bazylice będą prowadzone rozważania modlitewne online, w które może włączyć się każdy za pomocą internetu. Kulminacyjnym momentem będzie przejście bp. Jana Piotrowskiego z Najświętszym Sakramentem z katedry na pusty kielecki Rynek. Tutaj Biskup pobłogosławi mieszkańców i miasto.
Ks. Boryń podkreśla, że zorganizowanie tego typu medialnego przedsięwzięcia jest dużym wyzwaniem logistycznym i technicznym, wymagającym także nakładów finansowych. – Bez zespołu oddanych i zaangażowanych ludzi ze Wspólnoty Dwa Przymierza oraz Zespołu „To ON”, sam nic bym nie zrobił. Chcemy, aby wydarzenie było na dobrym poziomie i atrakcyjne w przekazie, a do tego potrzebni są profesjonaliści, realizatorzy i dźwiękowcy – mówi ks. Marcin.
Zaznacza, że organizacja Uwielbienia na Rynku online pomoże w zdobyciu doświadczenia. W ten sam sposób, za pomocą internetu, odbywać się będzie również tegoroczne Diecezjalne Spotkanie Młodych z Wiślicy w czerwcu – zapowiada ks. Boryń. Na żywo ma być transmitowana stamtąd Msza święta. – Nie możemy teraz prowadzić spotkań z młodzieżą, ale jako duszpasterze mamy głosić Ewangelię zawsze, bez względu na ograniczenia i trudności – mówi. Stąd jego inicjatywa na FB „Duchowy Antywirus” – czyli spotkania z zaproszonymi ciekawymi gośćmi i rozmowy o wierze, życiu, duchowości. – Te inicjatywy są jakimś kanałem komunikacji duszpasterzy z młodymi, z której mogą skorzystać. Sytuacja wielu ograniczeń w czasach pandemii wciąż uczy nas, duszpasterzy, większego wykorzystania przestrzeni wirtualnej do ewangelizacji, z której może zrodzić się jakieś dobro – zauważa ks. Boryń i zachęca do modlitwy w intencji dobrego przeżycia tych wydarzeń.?