Reklama

Niedziela Łódzka

Duch Święty działa!

Abp Grzegorz Ryś nawet w czasie pandemii udziela sakramentu bierzmowania

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś nawet w czasie pandemii udziela sakramentu bierzmowania

Ograniczenia, których doświadczamy w związku z pandemią, stają się przyczyną szukania nowych rozwiązań również w życiu religijnym.

W Kościele maj to czas Pierwszej Komunii św. Jak przy tak znacznych ograniczeniach umożliwić dzieciom spotkanie z Panem Jezusem, do Którego tęskniły i przygotowywały się trzy lata? Odpowiedź na to pytanie wymagała namysłu. Nic dziwnego, że pomysł rodził się powoli, ale wychodził naprzeciw rodzinom, które nie chciały odkładać tego ważnego momentu na później.

Z podobnym problemem spotkali się przystępujący do sakramentu bierzmowania. Co roku było ich wielu. I znów, dzięki pomysłowi abp. Grzegorza Rysia, niemożliwe stało się możliwe. Metropolita łódzki, mając już jasny projekt przystąpienia do Pierwszej Komunii św. w okresie pandemii, zaproponował analogiczny przy bierzmowaniu. Obydwa sakramenty miały być przyjmowane indywidualnie. W czasie bierzmowania proboszcz parafii, rodzice, świadkowie i bierzmowany, a wokół cisza, skupienie i dary Ducha Świętego. – To jest piękne doświadczenie – zapewniał metropolita łódzki w wywiadzie dotyczącym sposobu bierzmowania w obecnym czasie.

Reklama

A we wprowadzeniu do liturgii arcybiskup stwierdził, że okres paschalny to czas, w którym wszyscy biskupi odczuwają wyjątkową radość z możliwości udzielenia sakramentu bierzmowania wielu młodym. I dodał: – Epidemia chciała nas tu zatrzymać, ale my się nie dajemy. Tak więc przez najbliższe dni – jak Pan Bóg pozwoli – będziemy każdego dnia w czasie porannych Eucharystii bierzmować jedną osobę.

I tak się dzieje. To był piękny gest w stronę tych, którzy czekali na dary Ducha Świętego i je otrzymali lub się do nich przygotowują. Pan Piotr, który odnalazł swoją wspólnotę w Kościele katolickim, tak mówi o tym pomyśle: – I chociaż brakuje obecności ludzi, to czuje się bardziej obecność Ducha Świętego i to ona powoduje, że jeszcze bardziej docenia się ludzi i wspólnotę. Ten kontakt jest bardziej odświętny. Bierzmowanie to dla mnie otwarcie na działanie Ducha Świętego, na Jego prawdziwą obecność w moim życiu. Mam tęsknotę w sobie, aby ten sakrament przyjąć. To właśnie moment, w którym otwieram się w pełni na Jego działanie.

Duch wieje, kędy chce. Jak to dobrze, że znalazł miejsce w łódzkim Kościele i obdarował hojnie łaskami pomysłodawcę indywidualnej formy bierzmowania i przyjmujących ten sakrament. Inność zawsze zawiera w sobie pewien element ciekawości. A to indywidualne bierzmowanie pozbawione zewnętrznej powłoki jest interesujące, bo woła w kierunku Ducha. I o to przecież chodzi w przyjmowaniu sakramentów, byśmy obdarowani nimi, bogacili się wewnętrznie, rozwijali i umacniali duchowo.?

2020-05-05 14:32

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46
Przemysław Czarnek

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

Więcej ...

1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-13 11:45

©Sergii Mostovyi - stock.adobe.com

Msza św. w intencji osób starszych, odwiedziny dziadków czy zaproszenie do osobistego spotkania młodzieży z przedstawicielami najstarszych pokoleń - to niektóre ze sposobów, w jaki można świętować Światowy Dnia Dziadków i Osób Starszych. Obchodzony po raz pierwszy, z inicjatywy papieża Franciszka, w niedzielę 25 lipca, towarzyszą mu słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Więcej ...

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

2021-07-25 16:30

Maciej Orman/Niedziela

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania