Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rycerze w akcji

Można na nich liczyć w każdej sytuacji

Piotr Dudała

Można na nich liczyć w każdej sytuacji

Powstali, by wzmocnić parafie, diecezję, ożywić życie społeczne, dać nowy impuls do działania zgodnie z Ewangelią.

Mowa oczywiście o Zakonie Rycerzy Kolumba, największej na świecie katolickiej organizacji świeckiej o charakterze charytatywnym. Rzeczywiście, z wymienionych zadań wywiązują się świetnie! Dość powiedzieć, że w czasie epidemii Rycerze Kolumba Rady Sosnowieckiej 15249 im. św. Rafała Kalinowskiego włączyli się w pomoc najbardziej potrzebującym. – W ostatnich tygodniach pandemia wystawiła nas na próbę wiary i postawiła wiele parafii w bardzo trudnej sytuacji. Ograniczenie działalności parafii sprawiło, że wiele z nich mierzy się z trudnościami finansowymi. Rycerze Kolumba z przeprowadzonych z proboszczami rozmów wiedzieli, że wstrzymanych zostało wiele inwestycji parafialnych, a potrzebujących przybywa w lawinowym tempie – wyjaśnia brat Piotr Kiełtyka, delegat rejonowy Rejonu 20. Rycerzy Kolumba, którego obszar obejmuje diecezję sosnowiecką.

Pierwszą inicjatywę zainspirował brat Piotr Dudała, który rozpropagował w mediach społecznościowych zbiórkę wpłat na konto parafialne z dopiskiem: kwiaty na Grób Pański.

Reklama

W kweście uczestniczyli Rycerze z sosnowieckich parafii: pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Andrzeja Boboli, św. Franciszka z Asyżu, św. Rafała Kalinowskiego, św. Józefa Rzemieślnika czy Chrystusa Króla Wszechświata. Do nich dołączyli rycerze z parafii św. Barbary DM w Będzinie-Koszelewie oraz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Dąbrowy Górniczej.

Kolejną inicjatywą, której się podjęli to modlitwa za swoich braci – Konrada Kowalskiego, lekarza pracującego na pierwszej linii walki z koronawirusem oraz Andrzeja Klimczaka, który jest wolontariuszem w Hospicjum św. Tomasza Apostoła i aby nie narażać podopiecznych cały czas pracuje nie wracając do domu. – W czasie pandemii nie zapomnieliśmy o modlitwie za przyczyną św. Jana Pawła II o szybkie ustanie koronawirusa w Polsce – dopowiada Piotr Kiełtyka.

Ostatnim przedsięwzięciem jest włączenie się w akcję „Pomóżmy Bohaterom”. Na terenie Sosnowca służą pomocą kombatantom Armii Krajowej przede wszystkim w robieniu zakupów. Najbardziej zaangażowanym jest brat Jan Musiał, który pełni funkcję wiceprezesa Śląskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i brat Piotr Kiełtyka. Kombatanci z Sosnowca otrzymali paczki świąteczne ufundowane przez Marszałka Województwa Śląskiego. W przekazaniu paczek pomagała 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. T. Puszczyńskiego. Wszystkie te działania podyktowane są dobrocią serca, gdyż filarami, na których opiera się duchowość zakonu, są jego cztery główne zasady: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.?

2020-05-05 14:32

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Więcej ...

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Więcej ...

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Sto lat księdza Franciszka

Niedziela Wrocławska

Sto lat księdza Franciszka

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania