Reklama

Niedziela Świdnicka

Nowy gospodarz

ks. Mirosław Benedyk

Od ponad dwóch tygodni diecezją świdnicką kieruje nowy biskup.

Pod koniec marca papież Franciszek powołał na to stanowisko bp. Marka Mendyka. Formalne, kanoniczne objęcie rządów w diecezji nastąpiło w czwartek

23 kwietnia br., w samo południe, w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej. Tam, zgodnie z wymogami Kodeksu Prawa Kanonicznego, odczytano dokument Stolicy Apostolskiej z papieską nominacją na biskupa diecezjalnego. Po wysłuchaniu treści nominacji bp Marek Mendyk złożył wyznanie wiary i tym samym oficjalnie objął urząd ordynariusza. Następnie kanclerz kurii odczytał stosowny protokół potwierdzający kanoniczne objęcie diecezji przez nowego biskupa świdnickiego. Pod dokumentem swój podpis złożyli nowy ordynariusz, ustępujący biskup Ignacy Dec oraz członkowie jedenastoosobowego Kolegium Konsultorów na czele z bp. Adamem Bałabuchem.

Gratulacje i pozdrowienia

Reklama

Ksiądz prałat Stanisław Chomiak odczytał list gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy, a także w imieniu Kolegium Konsultorów, prezbiterium i wiernych diecezji świdnickiej skierował słowa wdzięczności i pozdrowień: – Cieszymy się niezmiernie, że to właśnie ksiądz biskup, po naszym zacnym biskupie Ignacym, przyjmuje decyzję o byciu naszym pasterzem. Życzymy, by linia takiego duszpasterstwa, którego doświadczaliśmy, była kontynuowana. Ksiądz biskup może liczyć na nasze wsparcie, ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi Kościoła. Dziś stajemy przed księdzem biskupem z otwartością serc i życzliwością, i na każdego z nas, kapłanów, może ksiądz biskup liczyć – zapewniał ks. Chomiak.

Spotkanie z dziennikarzami

W dalszej kolejności bp Mendyk spotkał się z lokalnymi dziennikarzami, którzy zgromadzili się przed kurią. Na pytanie o stan przejętej diecezji biskup odpowiedział:

– Przyglądałem się tutejszej organizacji, strukturom i warunkom. Muszę powiedzieć, że diecezja – choć młoda – jest dobrze zorganizowana.

Reklama

Cieszę się, że będę mógł kontynuować linię ks. bp. Ignacego i prowadzić to dzieło. I mam nadzieję, że niczego po drodze nie zburzę.

Padło też pytanie czy nastąpią zmiany personalne w kurii: – Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć – zaznaczył biskup. – Będę rozmawiał z wikariuszem generalnym, z księżmi, zobaczymy. Gdy przychodzi nowy gospodarz, zawsze chce układać po swojemu, ale na pewno będę sięgał po doświadczenie ks. bp. Ignacego.

Jeden z dziennikarzy wspomniał byłego proboszcza parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie, pierwszej parafii bp. Marka, i zapytał: – Czy to prawda, że śp. ks. Sylwester Irla przepowiedział księdzu biskupstwo? Biskup Mendyk odpowiedział: – O, wiele razy mi mówił: Ty na pewno będziesz biskupem. Oczywiście żartowaliśmy z tego, ale miał nosa.

Najbliższe plany

Biskup Marek Mendyk zamieszkał już w Świdnickiej Kurii Biskupiej. Pełni swoje obowiązki na tyle, na ile jest to możliwe w dobie pandemii koronawirusa. Najbliższe wydarzenia pod przewodnictwem nowego pasterza to święcenia prezbiteratu w katedrze świdnickiej, które odbędą się 23 maja o godz. 10. Tydzień wcześniej w parafii Chrystusa Króla w Głuszycy o godz. 12 bp Marek będzie przewodniczyć Mszy św. dziękczynnej w 50. rocznicę przyjęcia Pierwszej Komunii św.?

2020-05-05 14:33

Wybrane dla Ciebie

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55
Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Więcej ...

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Więcej ...

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania