Reklama

Aspekty

Wspólny dar serca

Paczki Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
trafiły do potrzebujących seniorów

Facebook/Caritas Diecezji Zielonogorsko-Gorzowskiej

Paczki Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej trafiły do potrzebujących seniorów

c.

Taka sytuacja miała miejsce również w przypadku Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która w tym trudnym czasie podjęła wiele nowych inicjatyw.

#WdzięczniMedykom

Reklama

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej włączyła się w projekt Caritas Polska i zorganizowała zbiórkę pieniędzy pn. „Wdzięczni Medykom w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W sumie na jej konto wpłynęły środki w wysokości 122 868,10 zł.

Na konto diecezjalnej Caritas od indywidualnych darczyńców wpłynęło 82 868,10 zł, natomiast kwotę 40 000,00 zł przekazała Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą. Zebrane środki, czyli równo po 30 717,10 zł otrzymają 4 szpitale w diecezji: Kliniczny Oddział chorób zakaźnych w Zielonej Górze, Jednoimienny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Lubuski Specjalistyczny Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu oraz 105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach – filia w Żaganiu. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia i potrzebnego sprzętu, m.in. kardiomonitorów czy pomp infuzyjnych. – Do tej pory wierni diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przekazali na pomoc w leczeniu zakażonych koronawirusem blisko pół miliona złotych. To jest nasz wspólny dar serca – powiedział ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

#PomocDlaSeniora

– Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej podobnie jak wszystkie oddziały Caritas w Polsce znalazła się w zupełnie innej rzeczywistości i musiała tak przeorganizować swoją pracę, aby pomoc docierała głównie do osób samotnych oraz seniorów, którzy są szczególnie zagrożeni chorobą koronawirusa. Dlatego też uruchomiliśmy nowe programy po to, aby móc dobrze im pomagać – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy diecezjalnej Caritas. – Wspólnie z Caritas Polska uruchomiliśmy program #PomocDlaSeniora. Nasi seniorzy, którzy zgłaszali się do nas bądź których zgłaszali sąsiedzi, otrzymali przed Wielkanocą obfite paczki świąteczne. Oprócz tego uruchomiliśmy dla seniorów posiłki na dowóz na terenie miasta Zielona Góra. Na dzień dzisiejszy takie posiłki dowożone są do 75 osób, które są bardzo chore, nie mogą samodzielnie się poruszać i wyjść z domu. Do tych wszystkich osób trzy razy w tygodniu nasi wolontariusze dowożą ciepły posiłek oraz inne rzeczy, które udaje się nam w tym czasie pozyskać. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i gdy potrzebują czegoś innego oprócz posiłku, to również reagujemy – dodaje Grzyb. Paczki dla seniorów i chorych były przygotowywane przez diecezjalną Caritas przy udziale miasta w Głogowie, a także trafiły do potrzebujących w Gorzowie. Od początku trwania pandemii przez cały czas w siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze działa stołówka dla bezdomnych i potrzebujących. Posiłki ze stołówki dowożone są również do Miejskiej Noclegowni oraz Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Zielonej Górze. Wszystko – jak zapewnia pani rzecznik – odbywa się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. – Znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji – zarówno podopieczni, jak i pracownicy Caritas diecezjalnej, ale w miarę naszych możliwości staramy się temu sprostać i objąć naszą opieką wszystkie potrzebujące osoby, tak by czuły się bezpiecznie i wiedziały, że zawsze mogą liczyć na naszą pomoc – kończy Sylwia Grzyb. ?

2020-05-05 14:33

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47
Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Więcej ...

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania