Reklama

Grodziska Golgota Przełomu Tysiącleci

Ks. Wacław Kuflewski przed grodziską Golgotą

archiwum ks. Kuflewskiego

Ks. Wacław Kuflewski przed grodziską Golgotą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku pojawiło się pytanie, jak sprawić, by przejście w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa było wielkim duchowym przeżyciem. Spośród odpowiedzi najbardziej nie dawała spokoju ta o trwałym zaznaczeniu czasu i związaniu go z miejscem. Chodziło o to, aby następne pokolenia miały świadomość, jak ważny to był czas. Wreszcie powstał projekt paschalnej kompozycji, która jednocześnie upamiętniałaby 755-lecie istnienia Grodziska, wsi znajdującej się między Koniecpolem a Maluszynem. Jadący do Włoszczowej czy Radomska mogą teraz zatrzymać się na chwile zadumy i modlitwy u stóp Ukrzyżowanego Jezusa w Grodzisku.
Golgota Przełomu Tysiącleci to dziś trwały element tych okolic, tutejszej społeczności szczególnie bliski. W jej powstawaniu mieli udział prawie wszyscy mieszkańcy. Wspierali dzieło materialnie, poświęcali swój czas i siły, otaczali modlitwą. Orędownikiem Golgoty stał się również proboszcz ks. Mirosław Przybyłowicz.
Głęboka jest symbolika tego miejsca. W centralnym punkcie znajduje się 7, 5 m krzyż dębowy z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego, którego postać ma niemal naturalną wielkość. U stóp krzyża usytuowano ołtarz polowy i cokół dla figury Matki Bożej Fatimskiej, którą w uroczystej procesji przynosi się tu przy okazji każdej wspólnej modlitwy. Jako symbol postawiono bramę, przez którą społeczność Grodziska przeszła w trzecie tysiąclecie jako wspólnota wiary. Na trzech kolumnach umieszczono charakterystyczny krzyż jerozolimski i tablicę pamiątkową, która każdemu, kto tu trafi, wyjaśni, gdzie jest i komu zawdzięcza możliwość obcowania z Ukrzyżowanym Chrystusem. Trzy tysiąclecia chrześcijaństwa symbolizują trzy potężne głazy otaczające krzyż, a osiem wieków Grodziska - mniejsze, usytuowane z przodu.
29 lipca 2001 r. spełniło się marzenie ks. Wacława Kuflewskiego. Tego dnia ks. inf. Marian Mikołajczyk dokonał poświęcenia Golgoty Przełomu Tysiącleci. Odprawiona została niezwykle uroczysta Msza św. Po zakończonej Eucharystii popłynęły słowa podziękowań dla mieszkańców, bez których Golgota nie mogłaby powstać. Było też wiele łez radości i wzruszenia. To ostatnie przeżywał zwłaszcza ks. Kuflewski, który myślał o tej chwili od 1998 r., kiedy świętował 40-lecie kapłaństwa. Dla niego jest to miejsce ważne również przez fakt, że ziemia, na której znajduje się grodziska Golgota, należy do jego rodziny. Jest to więc niejako wotum za łaskę kapłaństwa i szczęśliwy powrót z misji w Zambii, gdzie ks. Kuflewski przebywał przez 10 lat.
Ofiarność ludzka i pracowitość skupione wokół szlachetnego celu zawsze wydadzą owoce. Jeśli człowiek zaangażuje się w pracę ku Bożej chwale, nic jej nie przeszkodzi. Grodziska Golgota jest tego najlepszym dowodem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst