Ks. Jan Kabziński, prezes krakowskiego Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" 19 marca wydał oświadczenie, w którym napisał m.in., że „wykorzystywanie wizerunku świętego Papieża i promowanie haseł, które jednoznacznie kojarzą się z kampanią wyborczą prowadzoną w tym czasie, jest niedopuszczalne”.
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II odniósł się do słów zawartych w oświadczeniu krakowskiej instytucji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Publikujemy przesłaną KAI odpowiedź Norberta Szczepańskiego:
"Ks. Jan Kabziński wyraził zaniepokojenie dotyczące kampanii "Karol Wojtyła. Twój kandydat w codziennych wyborach". Pomiędzy nami nie ma sporu, a tym bardziej nie istnieje wojna pomiędzy instytucjami papieskimi. Zaniepokojenie księdza prałata przyjęliśmy ze zrozumieniem i w duchu wspólnej troski dotyczącej dziedzictwa Jana Pawła II.
Reklama
Centrum Myśli Jana Pawła II jest instytucją samorządową - stąd nieco inny charakter naszej działalności niż Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". W naszej kampanii staramy się pokazać Jana Pawła II jako wielki autorytet i kandydata w codziennych wyborach. Przyjmując formę plakatu wyborczego wskazujemy, że najważniejsze wybory odbywają się każdego dnia, w naszym codziennym życiu. Nie pomijamy przez to świętości, ani kapłaństwa, które zawsze są obecne w naszych projektach. Zdecydowaliśmy się na nieco odważniejszą formę, aby dotrzeć z przesłaniem Jana Pawła II także do młodszych odbiorców. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której za 10 lat młodzież nie będzie wiedziała jak miał na imię Jan Paweł II.
Karol Wojtyła nie jest dla nas pomnikiem, postacią, którą się tylko wspomina i sentymentalnie rozpamiętuje. Jan Paweł II znalazł się na plakacie wyborczym, tak jak świętość ma być obecna w naszym codziennym życiu. To właśnie ta codzienność, stąd garnitur – symbol pracy, prowadzi nas do świętości. Karol Wojtyła – Jan Paweł II jest ciągle aktualną propozycją dla obecnych i przyszłych pokoleń. Jest propozycją i nadzieją dla Polski".
Jak zapewniają pomysłodawcy kampanii, ma ona być dla Polaków zachętą do refleksji nad tym, czy wybory, jakich dokonują na co dzień dzielą czy jednoczą Polaków, czy nie są przyczyną nienawiści i pogardy.
Centrum Myśli Jana Pawła II od dziewięciu lat towarzyszy warszawiakom w uroczystościach rocznicowych. Każdego roku do innego odbiorcy kieruje przesłanie. - W 2011 roku zaprowadziliśmy małego Lolka do sześciolatków, później Wojtyła młodzieniec mówił do gimnazjalistów, że życie jest jak labirynt. W 10. rocznicę spoglądamy w kierunku każdego Polaka i jego codziennych wyborów – tłumaczy Norbert Szczepański.