Jesteśmy świadkami paraliżu świata. Jeszcze na początku tego roku nie wiedzieliśmy, że za chwilę będziemy uczestnikami jakiegoś wielkiego sztormu, który dotknie ludzi na całym globie. Często w ostatnim czasie mówiło się o globalnej wiosce i oswoiliśmy się z tą nazwą. Ale gdy tą wioską zatrzęsło, to wszyscy mieszkańcy naszej planety padli w przerażeniu i lęku.
I przypomniały nam się owe prorocze słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane na początku jego pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Także Ruch „Europa Christi”, założony w 2016 r., nawiązał do tego wezwania papieża Polaka. Jednocześnie wróciliśmy do słów św. Pawła – Apostoła Narodów, który przypomniał zasadniczą myśl, istotną dla religii chrześcijańskiej: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, próżna jest nasza wiara i nasze przepowiadanie” (por. 1 Kor. 15, 14). Trzeba nam koniecznie w tym trudnym czasie podjąć taki sposób przeżywania wiary chrześcijańskiej, jak to było widoczne u pierwszych wyznawców Chrystusa, co odnotowują Dzieje Apostolskie. A kluczem dla chrześcijan było właśnie zmartwychwstanie Chrystusa. Również my musimy sobie uświadomić, że w historii ludzkości było bardzo wielu wielkich mędrców, filozofów, nauczycieli, ale tylko Chrystus zmartwychwstał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zmartwychwstanie Pana Jezusa jest przedmiotem refleksji nauk teologicznych, biblijnych, archeologicznych itp. Pojawia się tutaj także sprawa Całunu Turyńskiego, który nazywany jest Piątą Ewangelią. Dla chrześcijanina ma on bowiem swoją wielką wymowę i jest także przyczynkiem do przeświadczenia o prawdziwym przesłaniu Ewangelii, która mówi o tym, że Chrystus zmartwychwstał prawdziwie. Uzyskaliśmy zgodę prof. Bernarda Hontanilli z Uniwersytetu Navarry (Hiszpania) specjalisty z zakresu chirurgii plastycznej, na przekład jego ekspertyzy dotyczącej Całunu Turyńskiego oraz do jej publikacji w języku polskim. Uważamy, że odkrycie prof. Hontanilli jest prawdziwym podarunkiem Opatrzności na ten trudny czas dla ludzkości, czas wielkiego niepokoju i zagrożenia, który potrzebuje uspokojenia także na obszarze religijnym. Przybliżamy, więc tę pełną nadziei myśl o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. W obecnym czasie także my, chrześcijanie, potrzebujemy wsparcia religijnego, płynącego z wiary w Chrystusa. Jest to przecież czas, gdy tysiące ludzi na świecie umiera. Czas poszukiwania nadziei. Chrystus Zmartwychwstały jest szczególną nadzieją w czasie pandemii. „Stat Crux dum volvitur orbis”, pamiętam, jak tą dewizę kartuzów tłumaczył sługa Boży kard. Wyszyński: „Krzyż się nie chwieje, to świat się chwieje”. Ten chwiejący się świat potrzebuje dziś Krzyża i Zmartwychwstania. Nie ma zmartwychwstania bez krzyża i nie ma krzyża bez zmartwychwstania. Człowiek wierzący znajduje w tych dwóch znakach źródło nadziei i odwagi. Odwaga odnalezienia się w dzisiejszej sytuacji ma swoje umocowanie w religii. Pośród różnych propozycji, które są składane ludziom na świecie, myślę, że ta – propozycja wiary umocowanej w zmartwychwstałym Panu – należy do najmocniejszych. Mamy pełną świadomość, że zmartwychwstanie Chrystusa to wielka tajemnica naszej wiary, ale dla dzisiejszego człowieka odkrycie, że płótno, w które zostało owinięte martwe ciało Jezusa nosi na sobie znaki życia i zapewne jest świadkiem zmartwychwstania Jezusa jest dowodem niezwykłym, wprost wstrząsającym.
Broszura z pełnym tekstem ekspertyzy prof. Bernardo Hontanilli w przygotowaniu.