Reklama

Niedziela Częstochowska

Symbole ŚDM w dekanacie blachowniańskim

Jowita Kostrzewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczorem 24 marca, symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej - „Salus Populi Romani” przybyły do Blachowni. Peregrynacja rozpoczęła się w parafii Najświętszego Zbawiciela, gdzie zgromadzili się kapłani z dekanatu, wspólnoty zakonne, wierni, na czele z liczną grupą młodzieży, harcerze i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Blachowni, Aleksandrii, Konopisk, Boru Zapilskiego, Rększowic.

Podczas powitania ks. Krzysztof Krulik - proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela podkreślił m. in., że „nie ma wiary bez krzyża, nie ma miłości bez krzyża i nie ma Zmartwychwstania bez Chrystusowego krzyża”. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu ŚDM, krzyż i ikona wyruszyły w stronę kościoła św. Michała Archanioła w Blachowni, niesione kolejno przez młodzież oraz strażaków z poszczególnych parafii. W drodze rozważano stacje Drogi Krzyżowej, Tajemnice Różańca św. i śpiewano religijne pieśni. Ok. godz. 21.00 procesja z symbolami ŚDM przybyła do kościoła pw. św. Michała, gdzie uroczyście odśpiewano Apel Jasnogórski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie ks. Rafał Grzesiak, koordynator Archidiecezjalnego Biura Światowych Dni Młodzieży, przybliżył wiernym historię Ikony Matki Bożej, noszącej nazwę „Ikony ocalenia”. - Papież Jan Paweł II, dając młodzieży w 2003r. tę ikonę chciał, żebyście nie byli sami i przez życie nie szli sami - mówił ks. Grzesiak i zwrócił uwagę, na oczy Maryi, które są„pełne ciepła i nadziei”. - Każdy z nas, jest czasem w takim miejscu w życiu, gdzie potrzebuje ocalenia; gdzie w rodzinie dzieje się coś niedobrego, gdzie coś jest nie tak. Dlatego warto dziś podejść do tego wizerunku, tej Ikony Matki Bożej Ocalenia i zawierzyć Jej swoje życie - mówił kapłan i podkreślił, że „nie jesteśmy sami, jest z nami Bóg, jest z nami największy ratunek świata, Jezus Chrystus i jest Ona - Ocalenie ludzi!”.

Kolejnym punktem peregrynacji było czuwanie modlitewne, prowadzone przez wspólnoty zakonne, podczas którego modlono się szczególnie o nowe powołania kapłańskie i zakonne, natomiast o godz. 23.00, została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana przez kapłanów z dekanatu.

Reklama

Symbole ŚDM zostały w parafii pw. św. Michała Archanioła całą noc, by nazajutrz, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, po Eucharystii sprawowanej przez kapłanów z dekanatu, zostały przewiezione do Liceum im. R. Traugutta w Częstochowie.

Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej przebiega pod hasłem „Dotknij Miłosierdzia.” Rozpoczęła się w sobotę, 14 marca, i potrwa do 28 marca. Symbol ŚDM - krzyż Roku Świętego zwany Krzyżem Młodych, został podarowany młodzieży przez Jana Pawła II. Widnieje na nim napis: „Nieście go po całej ziemi, jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Od 2003r. wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej - „Salus Populi Romani” (Ocalenia Ludu Rzymskiego).

Podziel się:

Oceń:

2015-03-26 15:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stan przygotowań do ŚDM Kraków 2016

Ks. Adam Stachowicz

Do 26 października swoją obecność podczas wydarzeń ŚDM Kraków 2016 zadeklarowało 2000 grup, czyli 436 913 osób ze 138 krajów - wynika z najnowszego raportu o stanie przygotowań do ŚDM przygotowanego przez Biuro Prasowe Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Więcej ...

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

Więcej ...

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

2024-05-22 19:27

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r. Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele