Reklama

Parafia Nawrócenia św. Pawła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Nawrócenia św. Pawła w Dąbrowie Górniczej jest nową wspólnotą. Obecnie powstaje świątynia parafialna. Dużym ułatwieniem dla wiernych jest umiejscowienie kościoła niemalże w środku parafii. Łatwo też do niego dotrzeć, gdyż plac parafialny leży między dwoma ulicami 1 Maja oraz Wojska Polskiego. Od 1995 r. w parafii pracują i świątynię materialną oraz duchową budują kapłani z Towarzystwa Salezjańskiego.

Początki

12 września 1983 r. biskup częstochowski Stefan Bareła erygował wikariat terenowy pw. św. Pawła Apostoła w obrębie parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Początkowo siedziba wikariatu mieściła się w prywatnym domu państwa Szumbarskich przy ulicy 1 Maja. Cztery lata później, 25 marca, ówczesny biskup częstochowski Stanisław Nowak, erygował parafię pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Dąbrowie Górniczej, wyodrębniając ją tym samym z macierzystej parafii Matki Bożej Anielskiej. Po uciążliwych staraniach została nabyta parcela przy ulicy Wojska Polskiego 50 pod budowę kościoła parafialnego i innych struktur parafialnych. 7 czerwca 1987 r. bp Miłosław Kołodziejczyk, sufragan biskupa częstochowskiego, poświęcił plac pod budowę kościoła. Prace budowlane rozpoczęto 1 czerwca 1989 r., na podstawie planu architekta dr. Adama Lisika z Chorzowa. Do momentu przejęcia parafii przez Księży Salezjanów w 1995 r. wykonano tylko fundamenty i płytę kościoła.

Przybycie Salezjanów i budowa świątyni

2 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Anielskiej do parafii Nawrócenia św. Pawła przybyli zakonnicy ze Zgromadzenia Salezjańskiego - ks. Henryk Maternia SDB - proboszcz, ks. Tomasz Gliwa SDB - wikariusz i ks. Lesław Klamer SDB - katecheta. Od razu przystąpiono do prac związanych z kontynuacją budowy kościoła parafialnego. Najpierw dokonano ekspertyzy fundamentów i płyty kościoła. Konstruktor nakazał oczyszczenie płyty. Tak też uczyniono. Dokonano także izolacji i ponownie zalano ją cementem. Zakończono tym samym wstępne czynności niezbędne do dalszej budowy. Zmiany nie dotyczyły tylko płyty i fundamentów. Przeprojektowano również plany świątyni. Dokonał ich ten sam architekt - dr Adam Lisik. Przede wszystkim obniżono wysokość z 47 m do 28 m. Zrezygnowano także z budowy, na niewielkiej parceli, domu zakonnego i ośrodka dla młodzieży. W pierwotnym planie teren kościelny od ulicy 1 Maja miał być niemalże całkowicie zabudowany. Do kościoła miały prowadzić dwa korytarze. Po dokonaniu zmian przy świątyni będzie więcej zieleni niż budynków. Nie zaniechano jednak planów budowy Młodzieżowego Ośrodka Salezjańskiego z zapleczem rekreacyjno-ćwiczeniowym i Domu Zakonnego. Powstanie w innym miejscu przy ulicy 1 Maja. Budowa Młodzieżowego Ośrodka Salezjańskiego trwa i jest finansowana ze środków prowincji Towarzystwa Salezjańskiego.

Na dzień dzisiejszy kościół jest pokryty dachem, co prawda jeszcze nie ma położonej blachy, ale deszcz czy śnieg nie dostaje się do środka. W tym roku planowane jest wykonanie schodów, drzwi, okien oraz zamontowanie 4 krzyży - na szczycie kościoła i po jednym z każdej strony. Mają również powstać pomieszczenia z przeznaczeniem na zakrystię, kancelarię parafialną, archiwum oraz sala spotkań.

Praca duszpasterska

"Można powiedzieć, że parafia przez nas administrowana jest placówką misyjną" - powiedział Niedzieli ks. Maternia. Proboszcz wynajmuje bowiem mieszkania w domu prywatnym, natomiast dwaj księża mieszkają w blokach. Mimo to w parafii działają takie wspólnoty jak wszędzie. Jest wspólnota Żywego Różańca, aktywny Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, zespół śpiewaczy, ministranci" - wylicza ks. Maternia. Szczególną opieką otaczani są ludzie chorzy, których w parafii nie brakuje. Dobrze rozwinięta jest także pomoc charytatywna, którą zajmuje się Ksiądz Proboszcz. "Wiele obiecujemy sobie, od świeżo nawiązanej współpracy ze Szkołą Muzyczną I stopnia, zlokalizowaną obok kościoła" - mówi ks. Henryk Maternia.

Parafia liczy 8 tysięcy wiernych, jednak z 1/3 nie ma kontaktu. Przez ostatnie trzy lata sytuacja ta powoli ulega polepszeniu. W tym roku około 300 rodzin, które do tej pory nie przyjmowały kapłana otworzyły drzwi w czasie wizyty kolędowej. "Jest to budujące, że ludzie powoli otwierają się na łaskę Bożą. Trzeba podkreślić, że parafię tworzą przede wszystkim ludzie starsi - emeryci i renciści" - mówi ks. Maternia. Znamienne jest to, że w miejsce starszych osób, które odchodzą, przychodzą młode małżeństwa pozytywnie nastawione do Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Więcej ...

Bóg nie chce stracić żadnego ze swych dzieci, ale je wszystkie przygarnąć

2025-04-11 10:14

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 6, 35-40.

Więcej ...

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...