Już zdecydowali?
Katoliccy wyborcy zza oceanu zazwyczaj głosują na zwycięzcę w wyścigu do Białego Domu. Na kogo zagłosują tym razem? Okaże się dopiero jesienią, ale według najnowszych badań, bardziej przekonuje ich kandydat Demokratów Joe Biden. W badaniu Pew Research Center 52% opowiada się za byłym wiceprezydentem USA. Na Donalda Trumpa chciałoby zagłosować 47% ankietowanych.
The Irish Times
Głęboka restrukturyzacja
Kościół katolicki w Irlandii został bardzo mocno dotknięty przez epidemię Covid-19. Biskupi rozważają nawet zamykanie niektórych świątyń. Wszystko przez 80-procentowy spadek przychodów. Spowodował on obniżenie niewysokich już wcześniej uposażeń księży. Duchowni zgodzili się na to dobrowolnie, ale to nie wystarczy i trzeba będzie zredukować również zatrudnienie wśród świeckich pracowników diecezjalnych czy parafialnych. Na razie świeccy są zachęcani do dobrowolnych odejść i szukania pracy gdzie indziej, ale w trakcie opracowywania jest plan redukcji kosztów we wszystkich instytucjach kościelnych. Sama archidiecezja dublińska, która zatrudnia ponad 80 osób, planuje zredukowanie zatrudnienia o 1/3. Podobnie będzie zapewne w innych instytucjach. Szacuje się, że sytuacja finansowa Kościoła może się poprawić dopiero w 2022 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Il Messaggero
Odszedł wielki kompozytor
Reklama
Papież Franciszek przeżył osobiście śmierć wielkiego włoskiego kompozytora Ennia Morricone, który nigdy nie ukrywał swojej wiary i manifestował przywiązanie do Kościoła. Nie mogąc uczestniczyć w pogrzebie, zadzwonił do wdowy po kompozytorze, Marii, i zapewnił, że modli się za zmarłego i za pogrążoną w bólu rodzinę.
Ennio Moricone komponował od 1946 r. Do 2016 r. sprzedano ponad 70 mln płyt z jego muzyką. Zmarł 6 lipca po krótkim pobycie w szpitalu. Miał 92 lata.
San I´egidio
Epicentrum pandemii
Ameryka Łacińska i Ameryka Centralna stały się w czerwcu światowym centrum epidemii COVID-19 – alarmuje Wspólnota św. Idziego. W samej Brazylii na tę chorobę zmarło już ponad 50 tys. osób, a zachorowało ponad milion. Równie źle jest w Peru i Chile, gdzie koronawirus, łącznie, zaraził ponad pół miliona obywateli. W dalszej kolejności pod względem szybkości rozprzestrzeniania się choroby są Meksyk i Argentyna. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Po pierwsze – ubóstwo. Większość obywateli państw Ameryki Południowej nie może sobie pozwolić na samoizolację, którą znamy choćby z naszego podwórka.
Ludzie nie mogą się zamknąć na kilka tygodni w domach, bo muszą coś jeść. Po drugie, koronawirusowi sprzyja gęstość zaludnienia, szczególnie w największych metropoliach: mieście Meksyk, Buenos Aires, Limie czy Chile. Do tego dochodzi fakt istnienia całych dzielnic slumsów, gdzie ludzie mieszkają bardzo blisko siebie, co najbardziej sprzyja zakażeniu koronawirusem.
America
Bracia na śmierć i życie
1 lipca 2020 r. zmarł ks. Georg Ratzinger, starszy brat papieża seniora Benedykta XVI. W jezuickim magazynie America podkreślono, że 93-letniemu Benedyktowi XVI udało się jeszcze na kilkanaście dni przed śmiercią odwiedzić umierającego brata. Ks. Georg był dla Benedykta XVI najbliższą osobą na ziemi. Sam papież senior w wywiadach podkreślał wyjątkowość ich relacji; mówił, że brat był dla niego najlepszym doradcą i że wielokrotnie postępował według jego wskazań. W magazynie podkreślono, że starszy z Ratzingerów był rozczarowany wyborem Kolegium Kardynalskiego z 2005 r. – dla niego osobiście oznaczało to radykalne ograniczenie możliwości przebywania z bratem – ale dodawał, że rozumie, iż była to wola Boża. Przewidział on również rezygnację brata z zasiadania na Stolicy Piotrowej. Dwa lata przed lutym 2012 r. w jednym z wywiadów stwierdził, że gdyby Benedykt XVI poczuł, iż jego fizyczne ograniczenia nie pozwalają mu dłużej kierować Kościołem, miałby na tyle odwagi, aby przejść na nieznaną w systemie kościelnym papieską emeryturę.
pr