Reklama

Prasa zagraniczna

Hiszpanie chętnie wspierają Kościół

W Hiszpanii dobiega końca kampania podatkowa. Każdy z podatników może odpisać część kwoty podatkowej (0,7%) na potrzeby Kościoła. W 2019 r. uczyniło to ponad 32% osób, dzięki czemu Kościół otrzymał blisko 285 mln euro. Jest to najwyższa kwota od 2006 r., kiedy to wszedł w życie aktualny model finansowania Kościoła. – To o 16,6 mln euro więcej niż rok wcześniej, czyli wzrost o 6,19% – powiedział Fernando Giménez Barriocanal, wicesekretarz ds. ekonomicznych Konferencji Episkopatu Hiszpanii.

FIRST THINGS

Poruszająca historia

Na portalu First Things opublikowano niewielkie fragmenty książki autorstwa kard. George’a Pella, w której opisuje on swój 13-miesięczny pobyt w więzieniu. Hierarcha przyznaje, że przy nadziei trzymała go wiara w Jezusa Chrystusa. Podkreśla, że spora część osadzonych, podobnie jak i Australijczyków, była przekonana o jego niewinności. Pisze, że stracił nadzieję tylko raz – po wyroku sądu apelacyjnego, który niejednogłośnie orzekł o jego winie. Dopiero 7 kwietnia 2020 r. kard. George Pell został uniewinniony z zarzucanych mu czynów.

Orthodox Times

Rosjanie grożą Turcji

Chrześcijański świat jest zbulwersowany decyzją prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o zamianie Hagii Sophii w meczet. Boleje nad tym papież. Skrytykowali tę decyzję również hierarchowie Kościołów wschodnich.

Na Erdogana próbowali naciskać Rosjanie. Wiele środowisk religijnych i politycznych Federacji Rosyjskiej mocno skrytykowało ten pomysł. Najdobitniej wyraził to patriarcha Moskwy Cyryl I, który stwierdził, że Hagia Sophia ma dla prawosławnych wyjątkowe znaczenie, a jej zamiana w meczet oznacza poważny cios dla całego świata prawosławnego i szerzej – dla całego chrześcijaństwa. Patriarcha wspomniał o dynamicznie rozwijających się relacjach rosyjsko-tureckich i zasugerował, że ewentualna decyzja będzie miała na nie negatywny wpływ – w ostatnim czasie obydwa kraje, nawet mimo iż Turcja jest członkiem NATO, blisko współpracują na polu wojskowym. Erdogan pozostał głuchy na prośby i groźby – nawet samego Władimira Putina, który zakomunikował mu, że ten krok będzie miał poważne reperkusje społeczne w Rosji.

Reklama

Vatican News

Afryka nad przepaścią

Afryka jest prawdopodobnie tym kontynentem, w którym globalna epidemia COVID-19 przebiega najłagodniej. Świadczy o tym przede wszystkim tylko 500 tys. infekcji, choć oczywiście ta mała liczba wynika również z mniejszej częstotliwości testowania potencjalnych chorych. Nie oznacza to jednak, że Afryka wyjdzie z tej epidemii bez szwanku. Prognozy Afrykańskiego Banku Rozwoju mówiły, że w 2020 r. nastąpi 4-procentowy wzrost PKB.

Teraz najnowsze mówią o skurczeniu się afrykańskiej gospodarki o ponad 3%, i to z zastrzeżeniem, że nie będzie drugiej fali epidemii. Na afrykańską gospodarkę fatalnie wpłynęły przede wszystkim niskie ceny surowców, które są głównym produktem eksportowym. Na to nałożyły się katastrofy wynikające ze zmian klimatycznych na świecie. Wszystko to sprawia, że aż 50 mln ludzi znajdzie się w sytuacji ekstremalnej biedy. Jak może im pomóc świat zachodni? Rada jest jedna – chodzi o to, żeby zawiesić, co najmniej na 2 lata, spłatę zadłużenia. Bez tego Afryka wpadnie w spiralę biedy, z której jeszcze trudniej będzie jej się wydostać.

Aleteia

Na drodze do jedności

Czy do jedności między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym został już tylko jeden krok? Tak można wnioskować z rozmowy z ekspertem z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan – czeskim kapłanem ks. Jaromírem Zádrapą. Jego zdaniem, 60-letni dialog międzywyznaniowy przebiega szybko i sprawnie, a większość różnic została już usunięta. Duchowny zastrzegł, że to jego opinia, ale dodał, że z ważniejszych spraw pozostała do uzgodnienia jedynie kwestia prymatu Piotrowego. Chodzi o to, jaką formę przybierze ta instytucja, gdy Kościoły już się połączą.

Jest jednak jeszcze jeden problem: dialog był prowadzony nie z całym prawosławiem, tylko z reprezentantami jego części. Po stronie prawosławnej nie uczestniczyli w nim przedstawiciele patriarchatu moskiewskiego ani Cerkwi bułgarskiej. To może być spora przeszkoda.

2020-07-21 12:05

Wybrane dla Ciebie

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...