Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pokrycie na lata

Zabytek dostaje drugie życie

MR

Zabytek dostaje drugie życie

Na dachu zabytkowej świątyni Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku pojawili się cieśle.

Ich praca dotyczy wymiany gontu oraz jego impregnacji. – Dach liczy ok. 700 m kw. Zerwaliśmy stary gont świerkowy, a na jego miejsce położyliśmy modrzewiowy. Na pewno będzie trwalszy – mówi Tadeusz Szczerba z firmy „Robgont” z Czerwiennego na Podhalu. Zleceniodawcą remontu jest diecezja bielsko-żywiecka. Środki na realizację zadania udało się jej pozyskać z funduszy ministerialnych w ramach projektu „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym”.

– Szperając w parafialnych archiwach trafiłem na zapis jednego z moich poprzedników, który pisał, że utrzymanie drewnianego kościoła kosztuje tyle, co dwóch murowanych. Z tych notatek wynika też, że cały czas mieli problem z dachem, który trzeba było wiecznie reperować – mówi ks. proboszcz Józef Sowiński. Jednocześnie wspomina, że zabytkowa świątynia w czasie pandemii i rygorów z nią związanych służyła parafii jako dodatkowe miejsce sprawowania kultu religijnego.

Pomysłem na zagospodarowanie obiektu jest wpisanie go na listę czterech innych drewnianych kościołów Podbeskidzia, które razem będą tworzyły Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury. Ich wnętrza staną się przestrzenią wystawienniczo-edukacyjną. Jako przykłady architektury i budownictwa drewnianego Podbeskidzia mają się stać schronieniem dla unikatowych projektów z zakresu malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, w tym złotnictwa i tkanin liturgicznych, z terenów całej diecezji, począwszy od średniowiecza aż po wiek XX.

Świątynia w Nidku jest jednym z najstarszych obiektów zabytkowych szeroko pojmowanej ziemi wadowickiej. Jej powstanie szacuje się na 1539 r. W ramach prowadzonych przy niej prac konserwatorskich odnowiono dotychczas konstrukcję dachu, odrestaurowano ambonę oraz ołtarz główny i boczne. Wymieniono także instalację elektryczną, zamontowano instalację przeciwpożarową oraz instalację alarmową.

2020-07-21 13:16

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

Więcej ...

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

Więcej ...

Bełchatów: Świadczyć o Bogu jak św. Barbara

2022-12-05 11:30

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Sport

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Jak przygotować się do modlitwy?

Wiara

Jak przygotować się do modlitwy?

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”