Reklama

Niedziela Podlaska

Wyrusz na duchowy szlak

Ks. Andrzej Falkowski na pątniczym szlaku

Archiwum CIDD

Ks. Andrzej Falkowski na pątniczym szlaku

Z ks. Andrzejem Falkowskim, dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia Monika Kanabrodzka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Kanabrodzka: Przed nami jubileuszowa XXX Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. Czy będziemy mogli tradycyjnie wyruszyć do Matki Bożej?

Ks. Andrzej Falkowski: W maju tego roku na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie spotkanie wszystkich dyrektorów pieszych pielgrzymek. Przyjechaliśmy do Matki Bożej, by zapytać, jak będzie wyglądało tegoroczne pielgrzymowanie. Maryja zawsze troszczyła się o swoje dzieci. Tak było, jest i będzie. Przed Jej matczynym obliczem ustaliliśmy, że ta troska musi być widoczna podczas naszego pielgrzymowania, a każda diecezja wypracuje swoje zasady. Wraz z naszym biskupem Piotrem Sawczukiem podjęliśmy trudną decyzję, że mimo wielkiego pragnienia udania się na Jasną Górę, pątnicy diecezji drohiczyńskiej pozostaną w swoich domach. Pozostaną ze względu na troskę i miłość do bliźnich, do wszystkich, którzy co roku przyjmowali nas na trasie, gościli w swoich parafiach, swoich miejscowościach i swoich domach. Nie oznacza to jednak, że w tym roku pielgrzymki nie będzie. Wręcz przeciwnie. Wiem, że nasi pielgrzymi nigdy nie lękali się trudności i zawsze chętnie podejmowali wszelkie trudy. Dlatego zachęcam wszystkich do podjęcia trudu duchowego pielgrzymowania.

Jak rozpocząć duchowe pielgrzymowanie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku wyjaśnijmy, że duchowe pielgrzymowanie nie jest czymś nowym. Każdego roku naszym pątnikom towarzyszyła modlitwa i ofiara tych, którzy podjęli się pielgrzymowania duchowego. W ubiegłym roku takich osób było 2500. Pielgrzymowanie, zarówno fizyczne, jak i duchowe zaczyna się od wzbudzenia intencji. Bez tego bylibyśmy tylko religijnymi turystami. Intencja nadaje sens podejmowanym wyrzeczeniom i ofiarowanym modlitwom. Gdy już będziemy znali nasze intencje, pozostanie nam zgłoszenie się do swojej parafii, by otrzymać znaczek i kartę pielgrzyma oraz zapisać się do grupy srebrnej. Natomiast 1 sierpnia na godz. 10.00 bp Piotr Sawczuk zaprasza wszystkich pątników do drohiczyńskiej katedry na uroczystą Eucharystię inaugurującą w naszej diecezji duchowe pielgrzymowanie.

Jakie obowiązki bierze na siebie duchowy pielgrzym?

Najważniejszym punktem każdego dnia pielgrzymkowego jest udział w Eucharystii. W wielu parafiach będą organizowane Msze św. ze specjalnymi rozważaniami dla pielgrzymów duchowych. Ponadto każdy pielgrzym zobowiązuje się do odmówienia jednej części Różańca oraz do udziału w Apelu Jasnogórskim osobiście lub za pomocą transmisji. Można będzie także wysłuchać konferencji transmitowanych za pośrednictwem Diecezjalnej Telewizji Internetowej.

Reklama

Nowością będą Apele transmitowane z terenu naszej diecezji. Czy każdy będzie mógł wziąć w nich udział?

Serdecznie zachęcam do osobistego przybywania na Apele. Już od pierwszego sierpnia o godz. 20.30 będziemy spotykali się w poszczególnych dekanatach na adoracji Najświętszego Sakramentu oraz na Apelu Jasnogórskim. Zaczniemy od Bielska Podlaskiego, a następnie będziemy modlili się w: Brańsku, Ciechanowcu, Drohiczynie, Hajnówce, kaplicy seminaryjnej, Kosowie Lackim, Łochowie, Sarnakach, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Każdy będzie mile widziany na wspólnej modlitwie.

Proszę powiedzieć, w jaki sposób jako dyrektor Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę zachęciłby ksiądz do udziału w niej?

Jako doświadczony pątnik wiem, że jeśli ktoś przynajmniej raz wyruszył na Jasną Górę, będzie miał w sobie piękne wspomnienia i wewnętrzną potrzebę kolejnego spotkania z jasnogórską Matką. Tych, którzy już kiedyś pielgrzymowali zapraszać i zachęcać nie trzeba. Jednak jest jeszcze wiele osób, które na pielgrzymce jeszcze nigdy nie były. Na koniec pragnę zaprosić wszystkich chętnych diecezjan, by 13 sierpnia przybyli na Jasną Górę autokarami lub prywatnymi samochodami. O godz. 8.00 spotkamy się na początku Alei NMP; o godz. 9.20 wejdziemy do kaplicy Matki Bożej, a o godz. 11.30 będziemy uczestniczyli w Eucharystii pod przewodnictwem naszego Biskupa. Spotkajmy się u Matki Bożej, aby wspólnie oddać się Jej opiece i głośno wypowiedzieć hasło tegorocznej Pielgrzymki: „Pod Twoją obronę…”.

Podziel się:

Oceń:

2020-07-21 13:16

Wybrane dla Ciebie

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30
Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec