Reklama

Niedziela Kielecka

Na turnusie w Kaczynie

Bp Marian Florczyk z uczestnikami kolonii

T.D.

Bp Marian Florczyk z uczestnikami kolonii

Caritas kielecka jest jedną z 13 na 41 oddziałów diecezjalnych Caritas Polska, które zdecydowały się na organizację kolonii dla dzieci, choć w ograniczonym zakresie. 3 lipca kolonistów w Kaczynie odwiedził bp Marian Florczyk.

Ksiądz Biskup dla 53 dzieci i ich opiekunów sprawował Mszę św. w kościele św. Jana Pawła II w Kaczynie, spotkał się z nimi w świetlicy podczas podwieczorku, ofiarował im stroje sportowe. Uczestnicy tego turnusu to podopieczni kieleckich ognisk Caritas „Pod Aniołem” przy parafii Miłosierdzia Bożego i „U Józefa” przy parafii św. Józefa Robotnika.

Mszę św. wraz z biskupem koncelebrowali szefowie Caritas w Kielcach, ks. dyr. Stanisław Słowik i wicedyrektor ks. Krzysztof Banasik.

Bp Florczyk wyjaśniał uczestnikom znaczenie niektórych gestów podczas Eucharystii, mówił o ponad 2 tys. lat modlitwy „Ojcze nasz”, tłumaczył czerwony kolor szat, nawiązując do dnia męczeństwa św. Tomasza.

Reklama

Do tej postaci w kontekście symboliki imion odniósł się także w homilii ks. Krzysztof Banasik, mówiąc o potrzebie wzbudzenia u siebie wiary, by „nie widząc – wierzyć”, zalecał, by żyć wg nauki Jezusa. – Starajmy się dorastać do miary Jezusa, czego uczy nas także św. Jan Paweł II, którego podczas tej kolonii poznajecie – zachęcał.

Po Mszy św. dzieci wręczały bp. Florczykowi laurki, z wierszowanymi życzeniami. Pięknie śpiewały, chętnie opowiadały, co im się podoba, a co – nie. Rozalka, Klaudia i Oliwia to uczennice SP nr 27. – Byliśmy na św. Krzyżu, szliśmy na piechotę przez ogromny las, ale fajnie się szło, bo nogi mamy wyćwiczone. Z wieży oglądaliśmy super widoki i mieliśmy tam Mszę św. w pięknym kościele – opowiadają – Jest dużo atrakcji, byliśmy na basenie, tutaj mamy boiska i dużo miejsca. Wczoraj bawiliśmy się w „Wioskę indiańską” i „Mam talent”. – Atmosfera jest bardzo dobra, wszyscy są mili. Zmieniłabym tylko jedno: żeby cisza nocna była o godz. 23 – opowiadają.

Małgorzata Augustyn – kierownik kolonii wyjaśnia, że dzieci w każdy „Pogodny wieczór” w pogadankach i quizach poznają bliżej św. Jana Pawła II, patrona tegorocznych kolonii Caritas. – Wyruszamy na wycieczki w bezpieczne miejsca, gdzie jest dużo wolnego terenu. Poza św. Krzyżem byliśmy także w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Organizowaliśmy spotkanie z policją, odbyły się także bardzo udane zajęcia profilaktyczne dotyczące uwalniania emocji – wylicza. W planie turnusu znalazło się jeszcze mini-zoo w Lisowie, wizyta mobilnego wozu promującego projekty ekologiczne inspirowane encykliką Laudato si. – Ciekawie zapowiada się Krzyżtopór. Odwiedzimy tam też osadę neolityczną, będą warsztaty lepienia garnków z gliny, a nawet możliwość strzelania z łuku, pod kontrolą oczywiście – wylicza kierowniczka kolonii.

2020-07-21 13:16

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

Więcej ...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Więcej ...

Co szóste dziecko wzrasta w regionie ogarniętym konfliktem

2022-12-01 17:48

Pixabay

Co szóste dziecko na świecie dorasta w regionie objętym konfliktem – alarmuje organizacja pomocy dzieciom Save the Children. Jak wynika z opublikowanego 30 listopada raportu „Wojna przeciw dzieciom” przygotowanego przez Save the Children i Instytut Badań nad Pokojem w Oslo (PRIO), w 2021 roku nawet 230 milionów dzieci mieszkało w obszarze szczególnie niebezpiecznym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...