Reklama

Niedziela Kielecka

Bądź ojcem, bratem i lekarzem

Abp H. M. Jagodziński tuż po przyjęciu święceń

T.D.

Abp H. M. Jagodziński tuż po przyjęciu święceń

Podniosła i historyczna uroczystość święceń biskupich pochodzącego z naszej diecezji abp. Henryka M. Jagodzińskiego odbyła się 18 lipca w bazylice kieleckiej.

Bądź ojcem, bratem, pasterzem, lekarzem, przyjacielem i nauczycielem (...), bądź w porę i nie w porę, poucz, gdy będzie potrzeba, bądź apostołem Bożego

Miłosierdzia wzorem św. Jana Pawła II” – takimi m.in. słowami w homilii zwrócił się do nowo wyświęconego abp Jan Romeo Pawłowski, główny konsekrator, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Współkonsekratorami byli: abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce oraz biskup kielecki Jan Piotrowski.

Henryk Jagodziński ur. w 1969 r. w Małogoszczu, został mianowany przez papieża Franciszka 3 maja 2020 r. nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Przyjął zawołanie „Po krańce świata” (In fines orbis), zaczerpnięte z Psalmu 19.

Historyczna celebracja

Na ten fakt zwrócił uwagę bp Jan Piotrowski – to pierwsza uroczystość w głównym kościele diecezji, podczas której kapłan pochodzący z tejże diecezji został wyświęcony na arcybiskupa. „Po krańce świata” – to zawołanie będzie jego duchową busolą, która mu wyznaczy kierunek posługi misyjnej.

Uroczystość koncelebrowało kilkunastu biskupów, obecni byli księża z diecezji, z Polski i zza granicy. Honorowe miejsce wśród gości zajął Józef Jagodziński, ojciec arcybiskupa, wraz z jego najbliższymi. Obecny był minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu przy prezydencie RP, delegacje władz wojewódzkich, kieleckich oraz goście z rodzinnego Małogoszcza.

Oprawę muzyczną zapewniły połączone chóry: Chór Alumnów WSD w Kielcach, Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego, Chór Bazyliki Katedralnej.

Przeżyciem dla wielu wiernych był udział w podniosłym obrzędzie święceń biskupich, przebiegającym według określonego rytu, zawierającego m.in. dialog między elektem i szafarzami. I tak elekt został najpierw oficjalnie przedstawiony, odczytano nominację Stolicy Apostolskiej, a następnie homilię wygłosił abp Jan Romeo Pawłowski.

Łaska i odpowiedzialność

W homilii główny celebrans podkreślał rolę łaski w kształtowaniu każdego człowieka. Podjęcie współpracy z łaską gwarantuje niezwykłe możliwości, do czego konieczne jest uznanie osobistej małości, nicości – tłumaczył abp Pawłowski, przywołując wzór Maryi, psalmistów, słowa poetów. Przypominał, że nowy biskup stał się nie tylko jednym z następców apostołów, ale wręcz jednym z nich, co nakłada nań ogromne zobowiązanie. Zwrócił także uwagę na znaczenie wychowania rodzinnego w niedalekim od Kielc Małogoszczu, „w rodzinnym gnieździe”. Tam „kształtowano polskie tradycje narodowe, nie wstydzono się biało-czerwonej flagi i najlepiej pojmowanego patriotyzmu, a rytm codzienności odmierzała wiara chrześcijańska i kościelny dzwon”.

Reklama

Abp Pawłowski zwrócił również uwagę na warunki, w jakich przyjdzie nowemu arcybiskupowi pracować – w Ghanie, „gdzie Kościół już od roku oczekuje na przedstawiciela Ojca Świętego, Kościół młody, mający trochę ponad sto lat, gdzie katolicy stanowią 13% w ponad 30-milionowej populacji, gdzie jest ponad 20 diecezji”. – Nie będziesz się nudził i narzekał na brak zajęć – mówił w homilii.

– Kościół daje ci moc Ducha Bożego, nie po to byś się spierał, krzyczał, chciał być na pierwszych stronach gazet, ale byś leczył, słuchał, pielęgnował, nawet najmniejszą iskierkę nadziei (...). Obyś zawsze prowadził do Chrystusa i jego miłości – życzył abp Pawłowski.

Na zakończenie Mszy św. podczas śpiewu Te Deum nowo wyświęcony arcybiskup przeszedł przez kościół udzielając zebranym błogosławieństwa.

2020-07-21 13:16

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Więcej ...

Prezes NBP: od końca pierwszego kwartału 2023 r. inflacja zacznie systematycznie i szybko spadać

2022-12-08 15:51

Adobe Stock

Spodziewamy się, że od końca pierwszego kwartału, czyli marca, kwietnia 2023 r. inflacja zacznie systematycznie i szybko spadać - podkreślił w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że sytuacja ekonomiczna Polski na tle innych państw UE jest wyjątkowo dobra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...