Reklama

Niedziela Lubelska

Szkoły dobrych zawodów

Niedziela lubelska 30/2020, str. VIII

Zabytkowy ul w skansenie w Pszczelej Woli

Ewa Pankiewicz

Zabytkowy ul w skansenie w Pszczelej Woli

Zmiany na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na konkretne umiejętności spowodowały większe zainteresowanie szkołami zawodowymi.

Do niedawna rodzice szukali dla dzieci szkoły z perspektywą ciekawego zawodu w większych miastach. Prym wiódł Lublin, dobrze wypadały Puławy. Dobrych placówek o specjalistycznych profilach w naszym regionie nie brakuje.

Pszczelarska perła

Niewątpliwie perłą szkolnictwa zawodowego w powiecie lubelskim, ale i w województwie, jest Zespół Szkół Rolniczych – Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, popularnie zwany technikum pszczelarskim. To jedyna placówka kształcąca pszczelarzy nie tylko w Polsce, ale i w Europie! Prowadzenie takiej szkoły to duże wyzwanie. Najpierw jest to kwestia pedagogów, którzy zajmują się tak oryginalnymi tematami jak inseminacja matek pszczelich czy ochrona bioróżnorodności pszczołowatych. Oprócz kadry konieczne są także ule, a nawet całe pasieki, specjalistyczny sprzęt bartniczy i areał ziemi. Po ekskluzywną wiedzę przyjeżdża młodzież z całej Polski i z zagranicy. Spotkać tu można uczniów z Ukrainy, Niemiec i Kazachstanu. Atutem placówki jest własny internat na ponad 200 osób. Oprócz pszczelarstwa w szkole można zdobyć wykształcenie jako technik hodowli koni czy energetyki odnawialnej. Warto dodać, że od ponad 75 lat technikum mieści się w zabytkowych budynkach dworskich, dawniej będących w posiadaniu rodu Rohlandów.

Agrotronika i logistyka

Nieco inne profile proponuje położone w pobliżu Pszczelej Woli technikum rolnicze w Piotrowicach. Młodzież może zdobyć tam cenione obecnie fachy jak kierowca, mechanik i elektromechanik samochodowy oraz bardziej specjalistyczne jak operator pojazdów i maszyn rolniczych czy specjalista w zakresie agrotroniki (automaty i roboty w rolnictwie). Dodatkowo są też modne obecnie kierunki – hotelarstwo i architektura krajobrazu. W internacie jest blisko 100 miejsc. Przy szkole znajdują się znakomicie wyposażone siłownie, sale i boiska sportowe.

W Bychawie, gdzie mieści się kolejne technikum, na uczniów czekają ciekawe i oryginalne kierunki: logistyka, inżynieria środowiska i melioracji oraz informatyka ze specjalizacją grafiki i gier komputerowych. Z kolei w bychawskim ogólniaku są klasy mundurowe (wojskowa i policyjna), a w tym samym budynku w 5-letnim technikum – specjalność technik programista. Od tego roku szkoła może pochwalić się krytą pływalnią.

Reklama

Od mecenasów do samorządów

Troska lokalnych właścicieli ziemskich, a potem samorządów o edukację dzieci i młodzieży ma długą tradycję na Lubelszczyźnie. Ponad 100 lat temu Maria Kleniewska zorganizowała na Powiślu dużą akcję edukacyjną, dzięki której dostęp do wiedzy uzyskały dzieci z Wrzelowca, Kluczkowic czy Zagłoby (powiat opolski). Nauka była bezpłatna, a oprócz wiedzy ogólnej można było nauczyć się krawiectwa, hafciarstwa czy efektywnych metod uprawy roli. Ponad 100 lat liczy sobie szkoła rolnicza w Kijanach (powiat łęczyński), ufundowana przez lubelskiego ziemianina Erazma Plewińskiego. Dzisiaj oprócz nowoczesnych kierunków rolniczych młodzież może nabyć w placówce kompetencji w zakresie agroturystyki i technologii żywności.

Miejsce zamożnych mecenasów zajmują dziś samorządy, głównie powiaty. Po latach zapaści szkolnictwo zawodowe przeżywa renesans. W naszym województwie dominują kierunki związane z rolnictwem i ekologią. Trzeba przyznać, że stoją na wysokim poziomie. Jeszcze do 4 sierpnia drzwi tych szkół są dla młodzieży otwarte.

2020-07-21 13:16

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Karol Porwich/Niedziela

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Więcej ...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...