Reklama

Niedziela Przemyska

O muzyce dla Boga

Dk. Patryk Szałaj

Współczesna muzyka chrześcijańska to utwory inspirowane wiarą. Wykonawcy stawiają Bogu ważne pytania o trudne relacje między ludźmi i narodami.

Chyba każdy wierzący człowiek zna co najmniej jeden zespół chrześcijański. Na szczególną uwagę zasługuje zespół U2, jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych, który w swojej twórczości inspiruje się treściami zaczerpniętymi z Pisma Świętego. Jak wyraził się Bono, lider i wokalista zespołu, cała ich płyta October poświęcona jest Bogu. Wystarczy wskazać na utwory takie jak: Gloria czy With a Shout (Jerusalem), które bezpośrednio wychwalają Stwórcę. Z kolei w Where the streets have no name Bono śpiewa, że chce biec do miejsca, w którym ulice nie mają swoich nazw. To aluzja do rzeczywistości Nieba. Choć zachowanie i poglądy członków zespołu czasami budzą wątpliwości, jednak chrześcijańskiego przesłania ich utworów nie można nie zauważyć. Kolejnym powszechnie znanym utworem czerpiącym inspirację z Biblii jest Rivers of Babylon. Mało kto wie, że ten wielki hit dyskotek w latach 80’ i 90’, jest w zasadzie tekstem z Psalmu 137: Nad rzekami Babilonu – tam myśmy siedzieli i płakali, kiedyśmy wspominali Syjon.

Utwór, dzięki któremu zespół Boney M zrobił międzynarodową karierę, doczekał się wielu coverów i do dziś jest bardzo popularny. Do zespołów, które mają odwagę komponować piosenki traktujące o Bogu, wierze i modlitwie, należy z pewnością amerykańska kapela Bon Jovi. Na płycie This house is not for sale wyraźnie zaakcentowane są treści dające nadzieję – w opozycji do często promowanej beznadziei i mroku. Bon Jovi śpiewają o uzdrowieniu, wyższości miłości nad nienawiścią, a w utworze Labour of love ludzi, którzy liczą swoje skarby w srebrze i złocie, nazywają wprost głupcami. Zespół nie boi się nazywać rzeczy po imieniu i w piosence The Devil’s in the temple śpiewa wprost, że diabeł „nie jest moim przyjacielem”.

Spośród współczesnych artystów, które zamieszczają wartości chrześcijańskie w utworach, warto wymienić chociażby zespół Haim. W pięknej, melancholijnej i wpadającej w ucho piosence Hallelujah (nie mylić z utworem Leonarda Cohena, który z wiarą nie ma zbyt wiele wspólnego) trzy siostry śpiewają o swoich zmarłych przyjaciołach, którzy odeszli z tego świata, wyrażając nadzieję, że spotkają się w Niebie i razem będą śpiewać: Alleluja! Popularną piosenką o motywach religijnych jest również utwór zespołu Black Eyed Peas, pt. Where is the love, w którym możemy usłyszeć słowa modlitwy: Dzieci cierpią, słyszysz ich płacz./Czy umiesz potwierdzać słowa czynem?/

Czy nadstawiłbyś drugi policzek?/Ojcze, Ojcze, Ojcze pomóż nam./Przyślij z góry jakieś wskazówki,/bo ludzie powodują, że pytam./Gdzie jest miłość?”.

2020-07-21 13:16

Wybrane dla Ciebie

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Wiadomości

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...