Reklama

Wielkopostna sceneria naszych świątyń

Niedziela podlaska 18/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Terminem Grób Chrystusa określamy miejsce złożenia ciała Chrystusa po zdjęciu z krzyża, namaszczeniu i owinięciu w płótna. Według Pisma Świętego grób Chrystusa był wykuty w skale (zob. Mt 27, 60 i Łk 23, 53), był grobem nowym (zob. J 19, 41), należącym do Józefa z Arymatei i znajdującym się w ogrodzie w pobliżu miejsca ukrzyżowania. Składał się on z przedsionka i z właściwej komory grobowej, miał prawdopodobnie formę ławy otoczonej półokrągłym łukiem i znajdował się po prawej stronie groty grobowej. Do grobowca prowadziło niskie wejście (Łk 24, 12), zamykane wielkim okrągłym kamieniem. Zgodnie z żydowskim zwyczajem Jezus został ukrzyżowany i pochowany poza miastem, co potwierdzają świadectwa biblijne. Grób Chrystusa oraz Kalwarię włączono w obręb murów miejskich Jerozolimy w latach 41-44 za czasów panowania Heroda Agryppy I. Według świadectwa Euzebiusza z Cezarei cesarz Hadrian po II powstaniu żydowskim wzniósł na miejscu Golgoty świątynię Afrodyty, a cesarz Konstantyn Wielki wybudował w 326 r. nad grobem Chrystusa rotundę zmartwychwstania zwaną Anastasis. Ławę grobową otoczono ozdobną kratą, a nad nią wzniesiono ażurowe cymborium. Całość pokrywała kopuła wsparta na dwunastu kolumnach. Od wschodniej strony wybudowano pięcionawową bazylikę Martyrion. Według Cyryla Jerozolimskiego przy grobie Chrystusa znajdował się również kamień zamykający wejście oraz pozostałości ogrodu, w którym Jezus został pochowany.
Grób Pański wpisany jest w stacje Drogi Krzyżowej. Przy XIV stacji tego nabożeństwa rozważamy prawdę o złożeniu ciała zdjętego z krzyża do grobu. Wiemy, że grób, w którym złożono Chrystusa, jest grobem Jego klęski i grobem Jego zwycięstwa: grób śmierci jest grobem zmartwychwstania.
Na pamiątkę złożenia ciała Pana Jezusa do grobu, w kościołach katolickich urządza się corocznie pięknie przybrane groby Pańskie, w których wystawiany jest Najświętszy Sakrament, adorowany przez wiernych aż do liturgii paschalnej, a w niektórych kościołach aż do Mszy św. rezurekcyjnej. Zwyczaj urządzania grobu Pańskiego zanikł w wielu krajach. Jedynie w Polsce bardzo silnie zrósł się z religijnością i tradycją, że trudno byłoby sobie dziś wyobrazić polską świątynię bez grobu Pańskiego.
Zasadniczym celem urządzania w kościołach grobu Pana Jezusa jest możliwość adoracji Chrystusa Eucharystycznego i uwielbiania Go za to wszystko, czego dokonał na ziemi dla naszego zbawienia. Wszelkie ozdoby i dekoracje są wyrazem miłości względem Zbawiciela. On chce naszych czystych serc, chce miłości bliźniego, byśmy radośnie mogli wysławiać Jego triumf Zmartwychwstania.
Czytelnikom Niedzieli Podlaskiej prezentujemy zdjęcia grobów Pańskich, które w tym roku przygotowano w diecezji drohiczyńskiej na czas przeżywania największych tajemnic naszej wiary. Warto zauważyć, że dosyć często pojawiającym się motywem w tegorocznych dekoracjach grobów była idea Miłosierdzia Bożego i wezwanie do czynienia miłosierdzia. Po raz pierwszy prezentujemy też kilka zdjęć przedstawiających "ciemnice", które w naszych świątyniach w Wielkim Tygodniu symbolizują miejsce przetrzymywanie Pana Jezusa po Jego pojmaniu w Ogrójcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa ulicami Oleśnicy w intencji nawrócenia dr Jagielskiej

2025-04-24 21:47

Fundacja Pro-Prawo do Życia

Kiedy morduje się niewinnych, opór staje się obowiązkiem moralnym. Dlatego 10 maja Fundacja Pro-Prawo do życia organizuje w Oleśnicy publiczną Drogę Krzyżową ulicami miasta i wokół szpitala: w intencji nawrócenia Gizeli Jagielskiej oraz powstrzymania aborcji. Po jej zakończeniu odbędzie się wiec, na którym Fundacja przedstawi plan działania na rzecz zatrzymania aborcjonistów i ochrony dzieci. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Osobom chcącym przyjechać do Oleśnicy Fundacja udzieli wsparcia.

Więcej ...

Dni Krzyżowe 2025 - kiedy wypadają?

2025-04-25 08:37

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

W intencji śp. Ojca Świętego Franciszka

2025-04-25 23:25

Biuro Prasowe AK

Abp Marek Jędraszewski zachęcił do gorącej modlitwy za papieża Franciszka, żeby „przeszedł oczyszczony przez miłość do pełni miłości, żeby cieszył się szczęściem u Boga bez granic”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Kościół

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiceminister zdrowia: jedno zaświadczenie od specjalisty...

Wiadomości

Wiceminister zdrowia: jedno zaświadczenie od specjalisty...

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Franciszek

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża