Reklama

Wiadomości

Poznali św. Maksymiliana

Archiwum organizatorów

Kim był, dla kogo żył, pracował i umarł św. Maksymilian Maria Kolbe wiedzą doskonale finaliści Olimpiady, której finał odbył się w dniach 25 i 26 marca 2015 roku w Siedlcach. Jej organizatorzy zapewniają, że już pracują nad kolejną, jubileuszową X Ogólnopolską Franciszkańską Olimpiadą Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorami dziewiątej edycji Olimpiady byli franciszkanie z Siedlec, oraz franciszkańskie kurie prowincjalne z siedzibami w Warszawie, Gdańsku i Krakowie a także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Celem konkursu, który w tym roku odbywał się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty, było przybliżenie młodemu pokoleniu niezwykłej postaci św. Maksymiliana oraz dzieła, które założył - Rycerstwa Niepokalanej. Olimpiada zorganizowana była na trzech szczeblach edukacyjnych. Brali w niej udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Najmłodsi, ze szkół podstawowych, biorący udział w konkursie plastycznym pod tytułem „Rozkwit Niepokalanowa”, mieli za zadanie samodzielne wykonanie pracy ilustrującej fragment z książki Marii Kączkowskiej. Etap szkolny, w którym wzięło udział blisko 2000 uczniów, przeprowadzili miejscowi katecheci lub inni nauczyciele we własnym zakresie. W tym etapie wyłoniono po 3 prace z każdej grupy wiekowej, które przysłano na finał do Siedlec. Na finał przesłano ponad 400 prac (115 szkół z 26 diecezji), które zostały wykonane w dziesięciu technikach, w dwóch kategoriach wiekowych. Do finału zakwalifikowano prace 399 uczniów. Wyniki ogłoszono 17 listopada 2014 roku na stronie www.olimiada.franciszkanie.pl. Dwie prace nagrodzono specjalną nagrodą ufundowaną przez gwardiana franciszkańskiego klasztoru Niepokalanów.

W konkursie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyła młodzież z całej Polski. W tym roku w gimnazjach obowiązującą lekturą była książka Marii Winowskiej „Szaleniec Niepokalanej”, broszurka „ABC Rycerstwa Niepokalanej” oraz Ewangelia wg św. Jana. Natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych „47 lat życia” o. Władysława Kluza, broszurka o Rycerstwie Niepokalanej i Ewangelia wg św. Jana.

W pierwszym etapie - szkolnym (3 grudnia 2014 roku) wzięło udział 606 gimnazjalistów i 393 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Etap II (diecezjalny) przeprowadzono w 17 ośrodkach diecezjalnych 5 marca 2015 roku. Zakwalifikowało się do niego 194 gimnazjalistów i 147 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Reklama

Na finał do Siedlec 25 marca 2015 roku wraz z opiekunami przyjechało 55 gimnazjalistów, reprezentujących 21diecezji. Po części pisemnej wyłoniono pięciu laureatów: Paradowski Michał (diec. warszawska), Cabaj Marta (diec. siedlecka), Mućko Agata (diec. warszawsko-praska), Ślusarczyk Tomasz (diec. krakowska) i Wnukowicz Angelika (diec. siedlecka). Wzięli oni udział w części ustnej, a zwycięzcą finału został Michał Paradowski. Do finału dla szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło 55 uczniów z 21 diecezji. Również i w tej grupie olimpijczyków było pięciu laureatów: Wojszko Anna (diec. białostocka), Lichota Maciej (diec. warszawska), Aleksandra Smejlis (diec. szczecińsko-kamieńska), Aleksandra Czabańska (diec. poznańska), Krzysztof Świątczak (diec. włocławska), a zwyciężył Maciej Lichota.

Oprócz cennych nagród materialnych laureaci otrzymali indeksy na wskazane kierunki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jana Pawła II, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Trójce laureatów dodatkową nagrodę (udział w warsztatach dziennikarskich) ufundowała Uczelnia z Torunia. Osobom, które zajęły miejsca od 4-go do10-go Dyrektor Wydawnictwa Ojców Franciszkanów Niepokalanów wręczył „Pisma św. Maksymiliana”. Specjalną nagrodę otrzymali Michał Paradowski i Maciej Lichota, którzy w rozgrywce finałowej zdobyli najwięcej punktów z pytań ułożonych na podstawie broszurki o Rycerstwie Niepokalanej. Nagrodę tą ufundował Prezes Narodowy Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej o. Stanisław Piętka.

Reklama

Finał Olimpiady nie mógłby się odbyć, gdyby nie gościnność parafian, goszczących olimpijczyków na noclegach w swoich domach. Zarówno finaliści jak i ich opiekunowie podkreślają nietuzinkowość św. Maksymiliana. Jak mówią „Jest On inspiracją do pracy nad sobą i do pomocy innym w dojściu do Boga”. Wielu ma nadzieję wziąć udział w przyszłorocznej, jubileuszowej Olimpiadzie.

Posłuchaj plik audio:

2015-04-01 14:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łatwość manipulacji

Niedziela Ogólnopolska 51/2017, str. 36-37

Jolanta Hajdasz

Grzegorz Boguszewski

Jolanta Hajdasz

O wolności słowa, propagandzie i dominującej pozycji zagranicznych koncernów medialnych w Polsce z dr Jolantą Hajdasz rozmawia Wiesława Lewandowska

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu