Metropolita lubelski podkreślił, że dzisiaj cały Kościół pielgrzymuje do wieczernika, aby uwielbiać Boga za dwa wspaniałe dary: eucharystię i kapłaństwo. - Eucharystia, dzięki której Kościół żyje i sprawuje swoje dzieło zbawienia i kapłaństwo, tak ściśle związane z eucharystią, z niej wyrastające i do niej prowadzące – mówił abp Budzik.
W homilii arcybiskup przypomniał, że dzisiaj przypada 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. – Bez wątpienia możemy powiedzieć, że w swoich ostatnich dniach został on przybity do krzyża cierpienia tak jak Chrystus i św. Piotr – mówił abp Budzik. Ostatnia podróż Jana Pawła II z życia do życia przemówiła do milionów ludzi na całym świecie. Jego odchodzenie było największą katechezą dla wierzących.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
To papież Polak zainaugurował w Kościele ogromny kult miłosierdzia. – Podczas ostatniej pielgrzymki do naszej ojczyzny, konsekrując bazylikę Miłosierdzia Bożego w Krakowie, wzywał nas abyśmy słowem i czynem głosili orędzie miłosiernej miłości Boga, abyśmy z wiarą powtarzali „Jezu ufam Tobie” – mówił metropolita odwołując się do wydarzeń z 17 sierpnia 2002 roku.
Reklama
- Wielki Czwartek to dobra okazja za to, aby podziękować Bogu za powołania kapłańskie, które wzbudza we wspólnotach życia konsekrowanego – apelował abp Budzik. Warto podziękować za posługę rekolekcjonistów, spowiedników, misjonarzom, kapelanom, pedagogom, opiekunem sanktuariów.
Metropolita wzywał wszystkich kapłanów do duchowego powrotu do wieczernika, aby przypomnieć sobie dzień i miejsce święceń kapłańskich, aby podziękować za sakramentalny gest nałożenia dłoni przez biskupa. – Z całą pokorą rozeznajemy w sobie potrzebę rozpalenia w sobie na nowo tego Bożego charyzmatu, który otrzymaliśmy przez sakrament kapłaństwa – mówił arcybiskup.
Hierarcha prosił też, aby kapłani codziennie zadawali sobie pytanie „czy moje chrześcijańskie życie odzwierciedla Chrystusowe błogosławieństwa?”. – Tylko naśladowanie Pana pozwoli nam odpowiedzieć nam na aktualne wyzwania i kryzysy – dodał metropolita.
Hierarcha mówił do kapłanów zebranych w archikatedrze, że Duch Święty ich namaścił i posłał aby nieśli ubogim Dobrą Nowinę, jeńcom głosili wyzwolenie, ślepym przejrzenie, smutnym radość i aby obwoływali rok łaski od Pana.
Metropolita lubelski na zakończenie zachęcił do wyrażenia wdzięczności papieżowi Franciszkowi za wspominanie papieża Polaka i kontynuowanie jego inicjatyw, za planowany rok Miłosierdzia, za przyjazd do Krakowa w 2016 roku i za Światowe Dni Młodzieży.
Msza Krzyżma w Kościele rzymskokatolickim to liturgia odprawiana zasadniczo przez biskupa diecezjalnego w katedrze, gdzie gromadzą się kapłani z całej diecezji, aby sprawować liturgię razem ze swoim ordynariuszem. W czasie Eucharystii prezbiterzy odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.
Ponadto w czasie liturgii biskup diecezjalny poświęca olej krzyżma służący do udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa oraz olej chorych służący do udzielania namaszczenia chorym. Następnie oleje są dostarczane wszystkim parafiom w diecezji.