Na zakończenie jesiennych rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym, które prowadził ks. Grzegorz Lipiec, ojciec duchowny z seminarium w Radomiu, czterech alumnów trzeciego roku przyjęło strój duchowny, a do grona kandydatów do kapłaństwa włączono jedenastu kleryków piątego rocznika. Ze względu na obostrzenia epidemiczne w uroczystości uczestniczyła tylko wspólnota seminarium duchownego.
Mszy św. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła przewodniczył bp pomocniczy senior Edward Frankowski. Koncelebrowali: przełożeni, wychowawcy oraz wykładowcy seminarium.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas homilii główny celebrans mówił o cechach dojrzałości kandydata do kapłaństwa, które pozwalają w pełni oddać się na służbę Chrystusowi w Jego Kościele. Przypomniał alumnom, że nauka i formacja w seminarium jest czasem szczególnego dialogu między Bogiem a człowiekiem. – Celem seminarium jest wychować ludzi w pełni dojrzałych, którzy nie ulegają nieuporządkowanym emocjom, potrafiących dobrze wybierać w świetle Ducha Świętego. I te wybory konsekwentnie realizować – mówił bp Frankowski. Odnosząc się do słów wypowiedzianych w trakcie niedawnej inauguracji roku akademickiego, przypomniał, że seminarium jest miejscem szczególnego dialogu między Tym, który powołuje, a tym, który odpowiada. – Z tego dialogu między Bogiem a człowiekiem wyszły całe zastępy świętych i gorliwych kapłanów, oddanych Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, zapatrzonych w Chrystusa Pana – Najwyższego Kapłana – podkreślił. Zachęcał także kandydatów do święceń diakonatu, prezbiteratu oraz alumnów, którzy przyjęli strój duchowny, aby wpatrywali się w Maryję, mistrzynię życia kleryckiego i kapłańskiego.
Bp Frankowski po homilii poświęcił sutanny alumnom trzeciego rocznika.
W specjalnym obrzędzie jedenastu kleryków z piątego kursu publicznie wyznało swoją gotowość do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. Przyjęcie kandydatury jest ostatnim etapem poprzedzającym włączenie w hierarchię kościelną oraz na wyłączną służbę Bogu i ludziom. Poprzez dwukrotne wypowiedzenie słowa „chcę” alumni podkreślili wiarę w Boże powołanie i nadzieję w należyte przygotowanie do święceń.
Strój duchowny przyjęli: Albert Bujak z parafii św. Marcina w Kopkach, Łukasz Michalczyk z parafii św. Jana Chrzciciela z Janowa Lubelskiego, Mateusz Rogoziński z parafii św. Kazimierza z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Jan Siudak z parafii Trójcy Przenajświętszej z Samborca.
W tym roku sandomierskie seminarium obchodzi jubileusz 200-lecia istnienia. Z tej racji Penitencjaria Apostolska, na prośbę bp. Krzysztofa Nitkiewicza, udzieliła uczelni możliwość uzyskania odpustu zupełnego w kościele seminaryjnym do końca tego roku.