Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Witamina słońca

Dlaczego witamina D3 jest taka ważna? Czy można ją przedawkować?

Witamina D jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Naturalna witamina D3 jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Już w 1822 r. Jędrzej Śniadecki pisał, że kąpiele słoneczne są skuteczną metodą leczenia krzywicy. Drugim środkiem powszechnie stosowanym w leczeniu i profilaktyce tej choroby jest od bardzo dawna tran.

Wyodrębnienie z tranu związku nazwanego witaminą D wywołało ogromne nią zainteresowanie i dużą liczbę badań nad rolą, którą pełni w organizmie. Dziś mówi się nawet, że obecna wiedza na ten temat to dopiero wierzchołek góry lodowej, ponieważ działanie witaminy D, a ściślej rzecz ujmując: D3, jest bardzo szerokie i nie sprowadza się tylko do utrzymania zdrowych kości, mięśni i zębów.

Reklama

Liczne funkcje witaminy D3 w organizmie to m.in.: wspieranie prawidłowego działania układu immunologicznego, wpływ na lepsze wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu, korzystne oddziaływanie na układy: sercowo-naczyniowy i nerwowy, dodatni wpływ na utrzymanie prawidłowej kondycji skóry.

Dlatego niedobór witaminy D3 oznacza osłabienie układu odpornościowego i większą podatność na infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienia i infekcje wirusowe. Jego skutkami mogą być również chroniczne zmęczenie, kłopoty ze snem czy zaburzenia nastroju. Niedobór witaminy D3 może doprowadzić u dzieci do krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy.

Najlepszym źródłem witaminy D3 jest jej synteza, która zachodzi w skórze pod wpływem słonecznego światła. Zbyt mała ekspozycja na słońce, spowodowana zanie czyszczeniem powietrza, stylem życia związanym z przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach oraz uwarunkowaniami klimatycznymi, powoduje, że witamina D3 jest wytwarzana w skórze w niewystarczającej ilości. Także pokarmy, w których występuje ta witamina, m.in. ryby morskie, jaja i produkty mleczne, nie zapewniają jej w dostatecznej ilości.

Reklama

Powszechnie stwierdzane niedobory witaminy D3 powodują, że lekarze zalecają jej suplementację, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, tj. od października do kwietnia, a nawet do maja. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych, zwłaszcza matek spodziewających się dziecka, ponieważ witamina D3 korzystnie wpływa na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Dotyczy to także seniorów, którzy mają wolniejsze tempo procesów metabolicznych, a dodatkowo niektóre leki i choroby mogą pogarszać u nich wchłanianie witamin i minerałów, w tym witaminy D3. Seniorom zaleca się przyjmowanie „witaminy słońca” przez cały rok. Niektóre preparaty są wzbogacone o witaminę K, która poprawia jej wchłanianie i spełnia ważną rolę w profilaktyce złamań kości.

Chociaż preparaty dostępne w aptekach bez recepty zawierają bezpieczne dawki witaminy D3, to jednak zawsze lepiej poradzić się lekarza rodzinnego, czy i w jakiej dawce możemy ją zażywać, zwłaszcza gdy cierpimy na inne schorzenia.

Stężenie witaminy D3 oraz jej metabolitów w organizmie można zbadać laboratoryjnie. Wynik badania da obiektywny obraz naszych potrzeb w tym zakresie. Na pewno nie warto kupować tej witaminy z nieautoryzowanych źródeł ani przyjmować dawek większych niż zalecono, bo witaminę D3 można przedawkować.

2020-12-02 10:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota Sant’Egidio: apel w obronie osób starszych

Rido/stock.adobe.com

Przybywa podpisów pod apelem Wspólnoty Sant’Egidio w obronie osób starszych. Wśród sygnatariuszy znaleźli się ludzie Kościoła, nauki, kultury. Nadal można złożyć swój podpis.

Więcej ...

Wieczernik - nieustanna 9-dniowa modlitwa w dzień i w nocy przed Zesłaniem Ducha Świętego

2021-05-14 08:08

Materiał prasowy

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na dziewięć dni przed zesłaniem Ducha Świętego odbędzie się Wieczernik, czyli nieustanna modlitwa w dzień i w nocy w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego. Wieczernik rozpoczął się w czwartek, 13 maja, Mszą św. o godz. 21.00.

Więcej ...

Stworzy warunki do wymiany doświadczeń

2021-05-14 23:47

Maria Fortuna- Sudor

- Z tak silną reprezentacją uczelni z naszego regionu jesteśmy w stanie bardzo skutecznie pobudzić lokalną aktywność gospodarczą - zapewniał rektor AGH, prof. Jerzy Lis w czasie spotkania inaugurującego współpracę małopolskich uczelni z samorządem województwa małopolskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Dobry pasterz. Śp. ks. Adam Szponar

Niedziela Lubelska

Dobry pasterz. Śp. ks. Adam Szponar

Dni Krzyżowe 2021

Kościół

Dni Krzyżowe 2021

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty...

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat