26 kwietnia w Domu Rzemiosła w Sochaczewie odbyło się spotkanie dla rodziców, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś o problemie narkotyków wśród młodych ludzi. Temat ten - jak zapewnia organizator spotkania, ks. Mirosław Kurek - powinien zainteresować wszystkich. "Jeśli wydaje się nam, że problemu nie ma, oszukujemy sami siebie" - mówi. Ostatnie ankiety, przeprowadzone w niektórych szkołach powiatu sochaczewskiego pokazują, że niestety ma on rację. "W jednej ze szkół 76% uczniów jest uzależnionych od narkotyków!" - twierdzi ks. Kurek.
26 kwietnia odbył się kolejny już raz Rajd Ścieżkami Puszczy Bolimowskiej. Zorganizowało go Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ze Skierniewic i Zarząd Okręgu LOP. W rajdzie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. W czasie trwania imprezy odbyły się konkursy, m.in. na najlepszy opis trasy rajdu, a także z wiedzy o puszczy bolimowskiej. Zadaniem uczestników było także przygotowanie totemu drużyny.
Pierwszy i na razie skromny odpust odbył się w niedzielę 27 kwietnia w nowej parafii w Skierniewicach na Zadębiu. Parafia nosi tytuł Miłosierdzia Bożego, był to zatem odpust patronalny.
W Muzeum Regionalnym w Kutnie można zobaczyć ciekawą wystawę rzeźb Andrzeja Moraczewskiego i wierszy Artura Fryza. Ekspozycja nosi tytuł "Madonny".
27 kwietnia w Sochaczewie odbywały się X Mazowieckie Targi Rolne i Przedsiębiorczości. Ich organizatorem było Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Bielicach oraz Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. W programie przewidziano m.in. udzielanie informacji z zakresu przedsiębiorczości i marketingu, ekonomiki gospodarstw rolnych i podatku VAT, kredytowania rolnictwa, aktualnych regulacji prawnych w UE dotyczących wspierania obszarów wiejskich, ekologii, ochrony środowiska i agroturystyki, technologii produkcji. Na targach prezentowały się firmy oferujące środki do produkcji rolnej, gospodarstwa szkółkarskie i sadownicze, artyści ludowi i wydawnictwa WODR. Imprezie towarzyszyły kiermasze, konkursy i występy zespołów ludowych.
27 kwietnia w kościele na Korabce w Łowiczu odbyło się spotkanie po- i przedpielgrzymkowe dla uczestników 347. Łowickiej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz dla osób, wybierających się na 348. pielgrzymkę. Łowicka Pielgrzymka na Jasną Górę jest jedną z najstarszych pielgrzymek w kraju, a także z najwcześniejszych - inauguruje ona okres pielgrzymkowych wędrówek do Częstochowy z całego kraju. Spotkanie prowadził proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. Wiesław Frelek - Przewodnik Pielgrzymki.
30 kwietnia odbyło się w Głownie nadanie imienia tutejszemu Zespołowi Szkół nr 1. Patronem szkoły wybrano prof. Romualda Cebertowicza, pochodzącego z Głowna wielkiego patriotę i uczonego, autora znanej i używanej na całym świecie metody zeskalania gruntu, zwanej cybertyzajcą. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji szkoły, jej uczniów i pracowników. Przy ołtarzu stanęli ks. dziekan Stanisław Banach - proboszcz głowieński, ks. Mirosław Krzeszewski - proboszcz z Imielna, a koncelebrze przewodniczył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina - rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, a zarazem wychowanek Zespołu Szkół Zawodowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu