Reklama

Niedziela Łódzka

Nadeszła pełnia czasu

Katedra łódzka

Piotr Drzewiecki

Katedra łódzka

Świętowanie 100-lecia powstania diecezji łódzkiej w czasie trwającej pandemii jest swego rodzaju wyzwaniem. Jednakże żadne ograniczenia nie powinny nam przeszkodzić w indywidualnym spotkaniu z Bogiem w jego świątyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie świątynie w czasie jubileuszu są i będą miejscem, gdzie otrzymać możemy najwięcej Bożych darów. W liście pasterskim abp. Grzegorza Rysia, którego treść mogliśmy wysłuchać w II Niedzielę Adwentu, usłyszeliśmy wezwanie, byśmy otworzyli się na łaskę, której Bóg chce nam udzielić. „Zatrzymaj się! Przerwij na moment swoją pracę i interesy. Zobacz, że Bóg działa! Czas «święty» (dzień, rok, jubileusz) jest czasem, w którym powstrzymujemy się od tworzenia po to, by odkryć, że jesteśmy stworzeniem. «Przestajemy czynić, by pamiętać, że jesteśmy uczynieni»” – podkreślał metropolita łódzki.

By głębiej przeżyć roku jubileuszowy, papież Franciszek szczodrze obdarował łódzki Kościół możliwościami uzyskania odpustów zupełnych z zachowaniem należycie spełnionych zwykłych warunków (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach papieża). Odpust zupełny możemy zyskać dla siebie lub dusz w czyśćcu cierpiących, jeśli – spełniając powyższe warunki – udamy się w duchu pokutnym do jednego z 16 kościołów stacyjnych, które zostały w tym celu ustanowione.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ograniczenia epidemiczne sprawiają, że dziś do tych świątyń możemy przybywać indywidualnie lub rodzinnie, uczestnicząc tam w celebrowanych nabożeństwach lub trwając na osobistej modlitwie. Ważne jest to, byśmy pamiętali o prośbie papieża Franciszka, by modlitwa ta była zaniesiona w intencji wierności Polski chrześcijańskiemu powołaniu, w intencji uproszenia powołań kapłańskich i zakonnych oraz obrony instytucji rodziny. W tym celu mamy odmówić modlitwę „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz jedną z inwokacji maryjnych: „Pod Twoją obronę”, „Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia” lub „Królowo nieba, wesel się. Alleluja”.

Z pielgrzymowaniem do kościołów stacyjnych związany jest znak Drzwi Świętych, które w łódzkiej katedrze otworzył legat papieski kard. Konrad Krajewski. Warto sobie uświadomić, że przekraczanie progu Drzwi Świętych oznacza wyznanie wiary, że Jezus Chrystus jest Panem, że na nowo wybieram życie, którym On mnie obdarzył, oraz że zamierzam zerwać z grzechem, w którym trwam.

Jezus, mówiąc: „Ja jestem bramą” (J 10,7), uświadamia nam, że nikt nie ma dostępu do Ojca inaczej jak tylko przez Niego, że na świecie istnieje tylko jedna brama, która prowadzi do komunii z Bogiem i że tą bramą jest On sam – Zbawiciel. Każde zatem wchodzenie do kościoła stacyjnego przez Drzwi Święte jest nieprzymuszonym wyborem Boga i Jego nauki zapisanej na kartach Pisma Świętego oraz skrupulatnie podawanej nam do wierzenia przez Kościół.

Podziel się:

Oceń:

2020-12-09 10:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Pękalski: Jezus to znak sprzeciwu

Ks. Paweł Kłys

- Mocni w wierze przyznawajmy się do Jezusa! Musimy się zgodzić z tym, że i my możemy stać się znakiem sprzeciwu, ale może nasza wyraźna chrześcijańska i katolicka postawa otworzy komuś oczy i pomoże przejrzeć oraz inaczej pomyśleć o swoim życiu, o swoich wyborach, o swojej drodze życia. Spróbujmy to uczynić mocą od Boga, którą otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania. – mówił bp Ireneusz Pękalski.

Więcej ...

Papież mianował wielkiego kanclerza Instytutu Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie

2025-05-19 13:51
Kard. Baldassare Reina

Vatican Media

Kard. Baldassare Reina

Papież Leon XIV mianował wielkiego kanclerza Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie w Rzymie. Został nim kard. Baldassare Reina, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, a zarazem wielki kanclerz Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Więcej ...

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

2025-05-19 20:01

Karol Porwich

Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW: niewielka różnica między Nawrockim a Trzaskowskim -...

Wiadomości

PKW: niewielka różnica między Nawrockim a Trzaskowskim -...

Papież mianował wielkiego kanclerza Instytutu Jana Pawła...

Kościół

Papież mianował wielkiego kanclerza Instytutu Jana Pawła...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...