Reklama

Niedziela Lubelska

Boży świat

Paweł Wysoki

Mimo pandemii, uczniowie z Krasnegostawu zostali zaproszeni w podróż na krańce świata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za sprawą reaktywowanego konkursu Podróże św. Franciszka Ksawerego dzieci i młodzież w artystyczno-wirtualnej przestrzeni poznały życie patrona krasnostawskiej parafii i wraz z nim mogły podążać apostolskim szlakiem do dalekich Indii i Chin. Finał konkursu, już w realnym świecie, miał miejsce podczas uroczystości odpustowych z udziałem abp. Stanisława Budzika.

Poruszyć serca i wyobraźnię

Przed Katarzyną Bujak, bibliotekarką ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie, szkolne historie nie mają tajemnic. Przeglądając kroniki, natrafiła na zdjęcia i informacje z konkursów o św. Franciszku Ksawerym, organizowanych przed wielu laty, gdy proboszczem parafii był ks. Piotr Kimak. Po chwili namysłu i konsultacjach z dyrekcją było oczywiste, że taki konkurs trzeba reaktywować. – Na hasło „św. Franciszek” większość osób natychmiast odpowiada: z Asyżu, a nasz patron to św. Franciszek Ksawery, wspaniały i wyjątkowy misjonarz, który z mocą głosił Ewangelię w dalekiej Azji. Warto, by młode pokolenie mogło poznać jego niezwykłą historię – mówi bibliotekarka. Tak od słowa do słowa powstał regulamin konkursu i akcja informacyjna, prowadzona w większości w Internecie. – Mimo trudnego czasu pandemii do konkursu, w przygotowanie którego zaangażowali się katecheci Jolanta Leszczyńska i ks. Paweł Saran, zgłosiło się ponad 20 uczestników. – Nawet mieliśmy telefon z Warszawy! Być może ktoś znalazł informacje w sieci, a może po prostu w Krasnymstawie ma swoje korzenie – zastanawia się K. Bujak. Jak wyjaśnia, celem konkursu było poznanie sylwetki i działalności św. Franciszka Ksawerego, a także aktywność artystyczna młodych twórców. Prace można podziwiać w wirtualnej galerii na stronie internetowej szkoły. Organizatorzy mają nadzieję, że kolejne edycje reaktywowanego konkursu odbędą się już z wernisażami z prawdziwego zdarzenia.

Chrześcijanie są wezwani do przyjaźni z Bogiem, do dawania świadectwa wiary w codziennym życiu.

Podziel się cytatem

Dzieło ewangelizacji

Parafialne święto, przeżywane we wspólnocie 6 grudnia, było okazją do uhonorowania młodych artystów, ale przede wszystkim do modlitwy przez wstawiennictwo patrona. Na zaproszenie proboszcza i dziekana ks. Jarosława Wójcika, Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik. Odpowiadając na prośby wiernych o umocnienie w wierze Kościoła „w trudnych czasach, pełnych bezradności i lęku o jutro, o najbliższych”, metropolita wskazywał jak budować cywilizację miłości i pokoju na wzór św. Franciszka Ksawerego. – Głoszenie Ewangelii tym, którzy jej nie znają, dzielenie się dobrą nowiną o tym, że Bóg nas miłuje, jest dla chrześcijan zadaniem najważniejszym. Każdy z nas na mocy chrztu św. jest odpowiedzialny z dzieło ewangelizacji i nigdy nie może zapominać o tych, do których nie dotarło światło Ewangelii – powiedział abp Budzik. – Św. Franciszek Ksawery uczy nas walki z duchowym lenistwem i zaangażowania w sprawy Kościoła. Przypomina, że każda okoliczność życia może i powinna być wykorzystana do czynienia dobra, do szerzenia Bożej prawdy i Bożej chwały w świecie. To zadanie nie tylko na czas Adwentu. Mamy przygotować drogi dla Pana, drogi do ludzkich serc. Mamy być radosnymi zwiastunami przyjścia Boga do człowieka – podkreślił pasterz. Jak wyjaśnił, to zadanie jest wykonane wówczas, gdy nie tylko słowem głosimy miłość Bożą, ale przez modlitwę, pracę i uczynki miłosierdzia przypominamy sobie i innym, że nieskończone ludzkie pragnienia mają spełnienie tylko w Bogu. Widział o tym św. Franciszek Ksawery, który całym sercem pragnął, by ogień Bożej miłości ogarnął świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2020-12-16 09:20

Wybrane dla Ciebie

Synod o Synodalności jako reakcja Magisterium Kościoła na "znaki czasu"

2025-04-15 11:53

episkopat

Zainicjowane przez papieża Franciszka XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów: „Ku Kościołowi synodalnemu: Komunia, Uczestnictwo i Misja” jest z pewnością jednym z najważniejszych procesów, w którym prowadzone jest rozeznanie w jakim kierunku Kościół dziś powinien pójść w odpowiedzi na współczesne znaki czasu.

Więcej ...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Więcej ...

Pruszcz Gdański: Wandal zniszczył figurę Matki Bożej

2025-04-16 09:58

Parafia MBNP Pruszcz Gdański

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do zniszczenia figury Matki Bożej na Wzgórzu Maryjnym w Pruszczu Gdańskim. Internauci biorą sprawy w swoje ręce, chcąc pomóc służbom w znalezieniu wandala - informuje TV Republika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia...

Wiara

Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia...

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Kościół

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wyciekły dane pochówków z zakładu pogrzebowego....

Wiadomości

Wyciekły dane pochówków z zakładu pogrzebowego....

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...