Reklama

Niedziela Wrocławska

Niebo kobiet

O. Andrzej Pełka

Są mądre, dobre, wrażliwe i piękne pięknem, o jakim marzy każda kobieta. Odkrywają pełnię kobiecości zgodną z zamysłem Bożym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęło się od katolickiego projektu Być Kobietą Urzekającą, zrodzonego z potrzeby serca. Pomysłodawczyniami były Ewelina Chełstowska i Emilia Szota. Dzięki nim powstała pierwsza konferencja dla kobiet pragnących odkrywać swoje piękno, a z czasem inicjatywa objęła wiele innych pomysłów. Główne założenie projektu to odkrywanie kobiecości, do której powołuje Bóg, a której najpiękniejszym wzorem jest Maryja. Projekt ma na celu stworzenie takiej przestrzeni dla kobiet, w której odkryją swoje prawdziwe piękno. Co to konkretnie znaczy i jak się odbywa? Kobiety spotykają się ze sobą, wymieniają doświadczeniami, inspirują do działania i wspierają na każdym etapie życia. Wspólnie się modlą, wypraszają konkretne łaski, pokonują i rozwiązują wiele problemów. Działają projektowo poprzez organizację ogólnopolskiej konferencji dla kobiet. Uczestniczą we Mszach św. i spotkaniach przy kawie. Prowadzą fanpage, organizują konkursy na Facebooku, kursy on-line. Są wśród nich kobiety różnych stanów i w różnym wieku – wszystkie, które chcą na nowo odkryć swoją kobiecość.

Projekt ma za zadanie stworzyć przestrzeń dla wszystkich kobiet, by poczuły się piękne pięknem, o jakim każda marzy.

Podziel się cytatem

W stolicy Dolnego Śląska

We Wrocławiu Urzekające wydarzenia mają miejsce od października 2018 r. Grupa liczy ok. 50 kobiet. Jej opiekunem jest o. Andrzej Stanisław Pełka, jezuita, który głosi konferencje i sprawuje pieczę duszpasterską. Spotykają się w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w parafii św. Klemensa Dworzaka. – Co miesiąc w każdą pierwszą sobotę spotykamy się na Eucharystii dla kobiet i adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z nabożeństwem pierwszych sobót. Do momentu ograniczeń związanych z covidem regularnie spotykałyśmy się również po Eucharystii w kawiarence parafialnej, by dzielić się i wzrastać w wierze – mówi Helena Wołowicz, liderka wrocławskiej grupy. Podczas spotkań w parafialnej kawiarence poruszano tematy związane z rozwijaniem życia wewnętrznego, m.in.: „Różaniec w naszym życiu”, „Życie po śmierci”, „Czystość jako twórcze przeżywanie powołania do miłości”, „Nie jestem wystarczająco dobra, czyli jak pozbyć się kłamstw na swój temat”, „Święte kobiety – nasze patronki, nauczycielki i wstawienniczki”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zawierzyłyśmy Maryi wszystkie działania i to Ona towarzyszy nam każdego dnia – mówi liderka wrocławskiej grupy.

Podziel się cytatem

– Jest z nami wiele świętych, m.in. św. Joanna Beretta Molla, która jest patronką tego projektu. Święta na miarę naszych czasów, nowoczesna prekursorka wielu działań, niesamowita, rozkochana w Jezusie kobieta. Cały zaś projekt tworzony jest przez kobiety dla kobiet na większą chwałę Boga i Matki Najświętszej. Zawierzyłyśmy Jej wszystkie działania i to Ona nam towarzyszy każdego dnia – mówi liderka wrocławskiej grupy.

Kierunek Niebo

W listopadzie br. odbyło się spotkanie liderek z przedstawicielką Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet Konferencji Episkopatu Polski, na którym padła propozycja przyłączenia lokalnych grup do inicjatywy „Kierunek Niebo”. Do tej inicjatywy przyłączyła się m.in. grupa wrocławska. – Nasza inicjatywa jest inicjatywą oddolną, podpiętą już pod Episkopat, choć korzenie ma w ogólnopolskiej inicjatywie Być Kobietą Urzekającą. Bp Wiesław Szlachetka zalecił, aby lokalne grupy, które mają spotkania co miesiąc, określiły się, czy chcą należeć do lokalnych duszpasterstw, czy do inicjatywy ogólnopolskiej. Wiele grup włączyło się w „Kierunek Niebo” i stąd czerpią formację. „Kierunek Niebo” to pierwsza w Polsce platforma on-line do duchowej formacji kobiet. Powstała z inicjatywy Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP. Odbyło się już na niej kilka konferencji i spotkań on-line. Była „historia spragnionej miłości”, którą poprowadziła s. Anna Maria Pudełko, a niedawno „Epidemia narzekania, co można zrobić?”, którą poprowadził franciszkanin br. Piotr Kwiatek – mówi Helena Wołowicz i dodaje: – W ten właśnie sposób będziemy się formować. Będą spotkania on-line 2 razy w miesiącu z tematami dopasowanymi do duchowości kobiet, a my bazując na tych spotkaniach, będziemy później rozważać przekazane nam treści. Są też różne inicjatywy lokalnych duszpasterstw – teraz np. krakowskie duszpasterstwo kobiet organizuje konferencję, której patronem jest platforma „Kierunek Niebo”. My też się w to włączamy i bierzemy udział w konferencji.

Główne założenie projektu to odkrywanie kobiecości, do której powołuje Bóg, a której najpiękniejszym wzorem jest Maryja.

Podziel się cytatem

Kawa na mieście

Przed epidemią ważną częścią formacji była tzw. „kawa na mieście”. – Dopóki była możliwość, miałyśmy swoje spotkania przy kawie, głównie po to, by nawiązywać i pogłębiać nasze kobiece relacje. Wybierałyśmy kawiarnię i spotykałyśmy się, mając jakiś dowolnie określony temat do rozważań. Na spotkania przychodziło ok. 20 kobiet. Chodziło najbardziej o to, by nawiązać przyjaźnie czy jakieś bliższe relacje między sobą. Dzięki temu kobiety wspierają się nie tylko duchowo, ale i życiowo. To wszystko udało się nawiązać przed epidemią i dzięki temu teraz niektóre dziewczyny nadal się spotykają, jeśli jest potrzeba, choć już w ograniczonej formie. Czekamy na lepsze czasy, gdy będziemy mogły do tej formy spotkań powrócić. Na razie mamy swojego messengera, na którym wymieniamy się informacjami. Jest to taki nasz kanał informacyjno-wspierający – mówi Helena Wołowicz i zachęca: – Projekt ma za zadanie stworzyć urzekającą przestrzeń dla wszystkich kobiet, by tu poczuły się piękne pięknem, o jakim każda z nas marzy. Dlatego serdecznie zapraszamy Panie na spotkania, które odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca w parafii św. Klemensa Dworzaka. Zaczynają się Eucharystią o godz. 12. Najbliższe spotkanie 9 stycznia 2021 r.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-12-16 09:20

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...