Reklama

Niedziela w Warszawie

Każdy jest misjonarzem

Niedziela warszawska 1/2021, str. I

Ks. Marcin Brzeszczyński

Archiwum ks.MB

Ks. Marcin Brzeszczyński

O projektach Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej, pracy misjonarzy i naszej odpowiedzialności za misje z ks. Marcinem Brzeszczyńskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Od lat w uroczystość Trzech Króli do naszych drzwi pukali młodzi kolędnicy misyjni. Jak będzie w tym roku w diecezji warszawsko-praskiej?

Ks. Marcin Brzeszczyński: Niestety w tym roku ze względu na panującą sytuację kolędnicy misyjni nie wyruszą na ulice naszych miast i wiosek. Wsparcia będziemy mogli udzielić za pośrednictwem portalu katolikwspiera.pl. W tym roku będzie to pomoc na rzecz maasajskich dzieci.

Dlaczego jako katolicy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za misje?

Wynika to z faktu przynależności do Kościoła, który jest Mistycznym Ciałem Chrystusa. Na mocy tej przynależności wszyscy katolicy winni brać udział w głoszeniu Ewangelii, każdy we właściwym sobie zakresie. Zatem tak naprawdę każdy z nas jest misjonarzem.

Reklama

Jak rozumieć stwierdzenie, że Kościół ze swej natury jest misyjny?

Misyjna natura Kościoła ma swoje źródło w słowach samego Chrystusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Wierny tym słowom Zbawiciela, Kościół niestrudzenie głosi Dobrą Nowinę wszędzie tam, gdzie jeszcze jej nie znają.

W jaki sposób jeszcze możemy pomóc naszym misjonarzom?

Posługa misyjna to nie tylko budowanie kościołów i kaplic, to również pomoc tym najbiedniejszym. W ramach swoich możliwości misjonarze budują szpitale, szkoły, sierocińce, studnie, podejmują dzieła, które choć trochę mogą zmienić życie mieszkańców regionów, w których pracują. Potrzeb na poziomie podstawowym jest bardzo wiele i trudno je zaspokoić. To wszystko jest nieodzownym elementem głoszenia Dobrej Nowiny.

Nasze podstawowe zobowiązania wobec misjonarzy to modlitwa i pomoc materialna?

Tak, jest to potrzebne, aby misjonarze owocnie mogli prowadzić Boże dzieło. Jest wiele inicjatyw modlitewnych w intencji misji i misjonarzy. Są instytucje kościelne takie jak Papieskie Dzieła Misyjne, Ad Gentes, Miva Polska czy też Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej, które na co dzień pomagają misjonarzom w realizacji projektów misyjnych.

Reklama

Ciekawą akcją jest inicjatywa Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Na czym polega i jak można się w nią włączyć?

Program polega na wspieraniu całego seminarium – zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz całej infrastruktury, która umożliwia proces kształcenia. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce na stałe wspierają dwa seminaria: Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze oraz Wyższe Seminarium Duchowne św. Augustyna w Peru. Projekt możemy wesprzeć, wpłacając środki finansowe na konto Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej zostało powołane przez abp. Henryka Hosera. Jakie projekty realizuje obecnie?

Podstawowym zadaniem jest wspieranie misjonarzy posłanych przez Kościół warszawsko-praski do pracy misyjnej. Na co dzień Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej podejmuje współpracę z Papieskimi Dziełami Misyjnymi w Polsce oraz z Komisją Misyjną Episkopatu Polski. Przekazuje informacje o działalności misyjnej tych instytucji i włączają się w akcje przez nie prowadzone. Dodatkowo organizujemy pomoc finansową na rzecz swoich misjonarzy, pomagając im w realizacji projektów misyjnych. Od lat pomagamy naszym misjonarzom w Sierra Leone oraz w Amazonii Peruwiańskiej. Swoją pomocą obejmujemy również księży naszej diecezji pracujących w Kazachstanie, Ukrainie i Białorusi. Każdego roku realizujemy projekty o charakterze ewangelizacyjnym, medycznym, pomocy humanitarnej i edukacyjnym. Wszystko w zależności od potrzeb naszych misjonarzy.

Ilu misjonarzy diecezji warszawsko-praskiej pracuje na misjach i gdzie?

Obecnie na misjach pracuje 6 misjonarzy posłanych przez diecezję warszawsko-praską. Dr Helena Pyz – lekarz, pracuje w ośrodku dla trędowatych w Indiach, Ks. Zbigniew Bigda jest proboszczem w jednej z parafii w Kazachstanie. Księża Jacek Pielak oraz Robert Gut posługują w misji diecezjalnej w Sierra Leone. Misjonarki świeckie Anna Borkowska i Beata Prusinowska pracują w Amazonii Peruwiańskiej. Naszą pomocą obejmujemy również księdza Andrzeja Kinowskiego, który od 10 lat jest proboszczem w parafii Matki Bożej Różańcowej w Szaróweczce na Ukrainie, oraz ks. Bogusława Modrzejewsiego, który od 23 lat jest proboszczem parafii św. Mikołaja w Świrze na Białorusi.

Jak wygląda przygotowanie kandydata do podjęcia pracy na misjach?

Do każdego kandydata podchodzi się indywidualnie. Wszystko uzależnione jest od jego nastawienia i wyobrażeń. Często kandydaci mają już pewne doświadczenie związane z wolontariatem misyjnym. Muszą już na wstępie zdeklarować się, w jakim rejonie świata chcieliby pracować, jaki język już znają itd. Na ogół mamy tu na myśli trzy języki: angielski, hiszpański i francuski. Następnie sprawdza się, czy jest zapotrzebowanie na misjonarza w danym regionie.

Gdy wszystko przebiega pozytywnie kandydat może już szykować się do wyjazdu na misje?

Musi jeszcze uzyskać akceptację swojego biskupa lub przełożonego zgromadzenia oraz otrzymać skierowanie do Centrum Formacji Misyjnej, które działa z ramienia Komisji Misyjnej Episkopatu Polski. Tam odbywa się roczne przygotowanie do pracy misyjnej. Po jego zakończeniu następuje posłanie misyjne.

Czy dużo jest chętnych?

Powołań misyjnych jest mniej niż było przed paroma laty. Tak jak mniej jest powołań do kapłaństwa czy życia zakonnego. Bogu dziękować, co roku rodzą się nowe powołania do pracy misyjnej i zawsze kilka osób otrzymuje posłanie misyjne. Bardzo pocieszający jest fakt, że coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, angażuje się także w wolontariat misyjny.

Ks. Marcin Brzeszczyński Pochodzi z Mińska Mazowieckiego. Pracował w Nieporęcie, Klembowie, Markach i Sulejówku-Miłośnie. Jest dyrektorem diecezjalnym Papieskich Dzieł Misyjnych i Wydziału Misyjnego Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz dyrektorem Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

2020-12-28 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzieci pomagają dzieciom

Kolędnicy z bp. Grzegorzem Kaszakiem

Archiwum

Kolędnicy z bp. Grzegorzem Kaszakiem

Z s. Mariuszą Wilczak – Karmelitanką Dzieciątka Jezus z Czeladzi – o Kolędnikach Misyjnych i Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Więcej ...

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba.

Więcej ...

Francja: piąta rocznica męczeństwa ks. Jacquesa Hamela

2021-07-26 14:25
Ks. Jacques Hamel

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Grób księdza Jacquesa Hamela jest miejscem pielgrzymek nie tylko dla francuskich księży i seminarzystów, ale dla całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun. Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania