Grzegorz Kryszczuk: Od 28 grudnia została wprowadzona kwarantanna narodowa, która wyklucza zorganizowanie tradycyjnych orszaków w święto Objawienia Pańskiego. Mogliśmy się domyślać, że te uroczystości i tak będą wyglądać inaczej niż w poprzednich latach?
Elżbieta Woźniak-Łojczuk: Jako organizatorzy spodziewaliśmy się sporych utrudnień. Informacje, które do nas docierały z centrali orszakowej, wskazywały jasno, że we wszystkich miejscowościach, gdzie będziemy maszerować, jest potrzeba zmiany formuły. W tym roku będzie inaczej we Wrocławiu. Jest nam bardzo smutno i przykro, że nie będziemy mogli świętować tak jak co roku. Pierwszy raz nie będziemy mogli uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Staramy się zatem inaczej wyrażać naszą radość z Bożego Narodzenia.
W jaki sposób będziemy świętować?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Postanowiliśmy przenieść Orszak Trzech Króli do Internetu, tak jak obecnie większość wydarzeń. Będziemy zapraszać wrocławian do tego, aby byli z nami wirtualnie, przede wszystkim w mediach społecznościowych. Zachęcamy, żeby uskuteczniać tę Bożą radość poprzez nagrywanie filmików z kolędowania albo linkowania kolęd, które najbardziej lubimy. Zachęcamy, żeby to wszystko zadziało się 6 stycznia. Aby na naszych facebookowych tablicach, „instagramach” i w innych mediach społecznościowych zaroiło się od kolęd.
Reklama
Trzeba oznaczyć lub podpisać te publikacje?
Uruchomiliśmy hashtag pod nazwą #WrocławskiOrszakTrzechKróli. Każdy materiał, o którym wspomniałam, najlepiej podpisywać właśnie w taki sposób. Szybciej odnajdziemy się razem w Internecie. Dodatkowo mamy inny hashtag.
Jaki?
Jest to #WrocławOrszalał. Dzięki niemu zobaczymy, ilu z nas świętuje Objawienie Pańskie w zupełnie inny sposób. Po prostu chcemy zbudować wspólnotę. Pozwoli nam też zaakcentować to, że 6 stycznia jest dniem szczególnym, radosnym. Chcemy w tej radości wspólnotowej trwać, mimo kwarantanny i tego, że będziemy ten czas spędzać wyłącznie w gronie rodzinnym. Taka internetowa formuła nie pozwoli nam o tym wydarzeniu zapomnieć.
Kiedy wejdziemy na stronę internetową Orszaku Trzech Króli, pojawi nam się mapa z oznaczonymi lokalizacjami i podpisem Orszak 2021. Na Dolnym Śląsku są to m.in. Gniechowice, Brzezia Łąka, Oława czy Brzeg Dolny.
Wiedząc, że tradycyjnych orszaków nie będzie, zaproponowaliśmy, żeby kontynuując tę tradycję, zostać w kościele chwilę dłużej po Mszy św. i trochę pokolędować. Jeżeli uda się przeprowadzić takie miniinicjatywy to sukces. Mapa jest dostępna na stronie internetowej www.orszak.org.