Reklama

Niedziela Wrocławska

#WrocławOrszalał

Trzej Królowie na Orszaku we Wrocławiu, 2019 r.

Agata Pieszko

Trzej Królowie na Orszaku we Wrocławiu, 2019 r.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli, który miał rozpocząć się w wielu miejscach w Polsce, będzie wyglądał inaczej. 6 stycznia spotkamy się w rodzinnym gronie. O tym, jakie propozycje przygotowali organizatorzy OTK, z Elżbietą Woźniak-Łojczuk, rzecznikiem prasowym wrocławskiego orszaku rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Grzegorz Kryszczuk: Od 28 grudnia została wprowadzona kwarantanna narodowa, która wyklucza zorganizowanie tradycyjnych orszaków w święto Objawienia Pańskiego. Mogliśmy się domyślać, że te uroczystości i tak będą wyglądać inaczej niż w poprzednich latach?

Elżbieta Woźniak-Łojczuk: Jako organizatorzy spodziewaliśmy się sporych utrudnień. Informacje, które do nas docierały z centrali orszakowej, wskazywały jasno, że we wszystkich miejscowościach, gdzie będziemy maszerować, jest potrzeba zmiany formuły. W tym roku będzie inaczej we Wrocławiu. Jest nam bardzo smutno i przykro, że nie będziemy mogli świętować tak jak co roku. Pierwszy raz nie będziemy mogli uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Staramy się zatem inaczej wyrażać naszą radość z Bożego Narodzenia.

W jaki sposób będziemy świętować?

Postanowiliśmy przenieść Orszak Trzech Króli do Internetu, tak jak obecnie większość wydarzeń. Będziemy zapraszać wrocławian do tego, aby byli z nami wirtualnie, przede wszystkim w mediach społecznościowych. Zachęcamy, żeby uskuteczniać tę Bożą radość poprzez nagrywanie filmików z kolędowania albo linkowania kolęd, które najbardziej lubimy. Zachęcamy, żeby to wszystko zadziało się 6 stycznia. Aby na naszych facebookowych tablicach, „instagramach” i w innych mediach społecznościowych zaroiło się od kolęd.

Reklama

Trzeba oznaczyć lub podpisać te publikacje?

Uruchomiliśmy hashtag pod nazwą #WrocławskiOrszakTrzechKróli. Każdy materiał, o którym wspomniałam, najlepiej podpisywać właśnie w taki sposób. Szybciej odnajdziemy się razem w Internecie. Dodatkowo mamy inny hashtag.

Jaki?

Jest to #WrocławOrszalał. Dzięki niemu zobaczymy, ilu z nas świętuje Objawienie Pańskie w zupełnie inny sposób. Po prostu chcemy zbudować wspólnotę. Pozwoli nam też zaakcentować to, że 6 stycznia jest dniem szczególnym, radosnym. Chcemy w tej radości wspólnotowej trwać, mimo kwarantanny i tego, że będziemy ten czas spędzać wyłącznie w gronie rodzinnym. Taka internetowa formuła nie pozwoli nam o tym wydarzeniu zapomnieć.

Kiedy wejdziemy na stronę internetową Orszaku Trzech Króli, pojawi nam się mapa z oznaczonymi lokalizacjami i podpisem Orszak 2021. Na Dolnym Śląsku są to m.in. Gniechowice, Brzezia Łąka, Oława czy Brzeg Dolny.

Wiedząc, że tradycyjnych orszaków nie będzie, zaproponowaliśmy, żeby kontynuując tę tradycję, zostać w kościele chwilę dłużej po Mszy św. i trochę pokolędować. Jeżeli uda się przeprowadzić takie miniinicjatywy to sukces. Mapa jest dostępna na stronie internetowej www.orszak.org.

2020-12-28 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę Orszak Trzech Króli w 752 miejscowościach w Polsce i na świecie

Bożena Sztajner/Niedziela

Od Warszawy poprzez Kibeho w Rwandzie, Chicago, ukraiński Żytomierz i po raz pierwszy w Betlejem - pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do pamiętnych słów św. Jana Pawła II, w niedzielę 6 stycznia Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami na pięciu kontynentach.

Więcej ...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Więcej ...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39
Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Jak Boga nie będzie na pierwszym miejscu to wszystko się...

Niedziela Częstochowska

Jak Boga nie będzie na pierwszym miejscu to wszystko się...