Reklama

Niedziela Małopolska

To potężne narzędzie

Adobe.Stock

W niedzielę 24 stycznia przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego – patrona mediów.

To okazja, aby sobie uświadomić, jak ważną rolę spełniają dziennikarze, jak odpowiedzialna jest ich praca, którą służą społeczeństwu. Dlatego warto ich wesprzeć modlitwą, o czym przekonują uczestnicy sondy:

Ewa Stadtmüller, pisarka, parafia Podwyższenia Krzyża na Kurdwanowie: – Dziennikarze mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób patrzymy na otaczający nas świat i ludzi. Przekazując (bardziej lub mniej rzetelne) informacje, komentarze, opinie czy sądy, sterują naszymi emocjami. Słowo to potężne narzędzie. Modlę się, aby ci, którzy się nim posługują, przypominali sobie czasem zalecenie Sokratesa i próbowali przepuścić to, co chcą nam powiedzieć, przez trzy sita: 1. Czy to prawdziwe? 2. Czy godziwe? 3. Czy przyniesie jakikolwiek pożytek temu, kto to usłyszy?

Reklama

Stanisław Kumon, inżynier-mechanik; parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie Starym:

– Żyjemy w czasach, gdy przypomina się nam o zrównoważonym trójpodziale władzy na: ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą. Jako tę czwartą dodajemy współcześnie media. Chociaż coraz częściej przekonuję się, że ta czwarta władza, stała się pierwszą. Mając nieograniczone fundusze, cyfrowe środki przekazu i armię wykształconych dziennikarzy, można dowolnie kształtować opinię, a w następstwie wpływać na wszystko; nasze postawy, wyniki wyborów, sądy i rządy. Iluzją wydaje się, że mamy na cokolwiek wpływ. Czyż bowiem rodzice, dziadkowie mogą kształtować młode pokolenie w oparciu o wiarę, rozum, rodzinną tradycję, historię? Jest to bardzo trudne, młodzi mają w mediach cyfrowych zupełnie inny świat, inne wartości. Tam poznają stworzone na potrzeby upowszechnianych dziś ideologii współczesne elity; polityków, naukowców, aktorów, nauczycieli i niestety, dziennikarzy. Jakże nam brak postaw św. ojca Maksymiliana Kolbe, budującego i kształtującego media nawet w dalekiej Japonii. Uważam, że wolność to wiedza i praca. Skąd czerpać wiedzę? Oczywiście, z mądrych książek, rzetelnych gazet i takich mediów elektronicznych. Dlaczego ich jest tak mało, dlaczego niechętnie z nich korzystamy? Czy jako katolicy możemy mieć jakikolwiek wpływ na poziom informacji, na komentarze? Wydaje się, że bez pomocy Bożej jest to niemożliwe.

Reklama

Dziennikarze, ludzie mediów, aby publikować w prawdzie, sami muszą być wolni. Dlatego powinniśmy objąć ich specjalną modlitewną opieką. Tak jak modlimy się o odważnych kapłanów czy nauczycieli. Przydałby się modlitewny szturm do nieba o wolne, prawdziwe, służące dobru dziennikarstwo.

Ks. Bartłomiej Bachleda-Szeliga, wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu: – Myślę, że powinniśmy modlić się w intencji dziennikarzy, ponieważ to oni są często źródłem informacji, oni przekazują społeczeństwu wiadomości, które powinny być prawdziwe. I właśnie o tę prawdę, na którą czekamy, a którą dziennikarze mają przekazywać, my powinniśmy się modlić; aby w tym przekazie dziennikarze unikali pokusy mówienia półprawdy, częściowej prawdy, manipulacji, kłamstwa, z czym dzisiaj niejednokrotnie mamy do czynienia. Trzeba więc modlić się, by ludzie mediów byli uczciwymi, prawymi przekazicielami prawdy. Aby wykonując swą pracę, zawsze tej prawdy szukali. Dlaczego? No bo tylko prawda czyni nas wolnymi ludźmi. Módlmy się więc w intencji mediów i dziennikarzy przez cały rok, a nie tylko we wspomnienie ich patrona, św. Franciszka Salezego!

2021-01-19 11:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś Kościół wspomina św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i prasy katolickiej

Edycja Świętego Pawła

24 stycznia Kościół wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego, doktora Kościoła. Jest on patronem dziennikarzy oraz prasy katolickiej gdyż na murach i parkanach rozlepiał ulotki - zwięzłe wyjaśnienia prawd wiary. W kontaktach między ludźmi wyznawał zasadę: "Więcej much się złapie na kroplę miodu aniżeli na całą beczkę octu".

Więcej ...

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Więcej ...

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym. Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Jak Boga nie będzie na pierwszym miejscu to wszystko się...

Niedziela Częstochowska

Jak Boga nie będzie na pierwszym miejscu to wszystko się...