Reklama

Prasa zagraniczna

Winnych brak

Ta sprawa od początku była dziwna. Australijski nadzór finansowy rozpowszechnił z końcem roku informację, że w ciągu ostatnich 6 lat z Watykanu na Antypody dokonano 47 tys. przelewów na łączną kwotę blisko 2 mld dolarów. Zdziwieni przedstawiciele Stolicy Apostolskiej anonimowo mówili, że to niemożliwe, bo Watykan po prostu nie ma takich wielkich pieniędzy.

Okazało się, że przelewów było tylko 362 i opiewały na kwotę nieco ponad 7 mln dolarów. Jak australijski nadzór tłumaczy tę horrendalną pomyłkę?

Reklama

Najwygodniej: błąd komputerowy; winnych brak.

The Africa Report

Wpływowi purpuraci

Do najbardziej wpływowych duchownych katolickich pochodzących z Czarnego Lądu zaliczono pracujących w Watykanie: kard. Petera Turksona z Ghany – szefa Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i gwinejskiego purpurata kard. Roberta Saraha – prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Za wschodzące gwiazdy uznano natomiast dwóch kardynałów pracujących w Afryce: abp. Fridolina Ambongo Besungu i abp. Dieudonné Nzapalainga.

Reykjavik Grapevine

Policja przerwała Mszę św.

Bodaj po raz pierwszy na tej stronie pojawi się informacja z Islandii. Przede wszystkim dlatego, że to kraj nieszczególnie znany z religijności, a wspólnota katolicka na tej wyspie składa się przede wszystkim z imigrantów zarobkowych, m.in. Polaków. Islandzkie media doniosły o przerwaniu przez policję Mszy św. w kościele Landakotskirkja na przedmieściach Reykjaviku. Policja została poinformowana o złamaniu obostrzeń nałożonych w związku z pandemią. W świątyni, jak skrupulatnie obliczyli funkcjonariusze, było 51 wiernych, a zgodnie z arbitralną decyzją władz mogło ich być 10, niezależnie od powierzchni. Władze kościelne tłumaczyły, że powierzchnia kościoła jest na tyle duża, iż zachowany jest dwumetrowy dystans między uczestnikami nabożeństwa, ale to nie przekonało funkcjonariuszy, tym bardziej że w Boże Narodzenie również przerwali Eucharystię w związku z większą liczbą uczestników. Teraz parafię czeka zapewne kara finansowa.

la Repubblica

Apel do papieża

Reklama

W służbowych mieszkaniach należących do Stolicy Apostolskiej, w samym Watykanie i poza nim, użytkujący je nie mogą trzymać zwierząt domowych, w tym psów i kotów. Taki zapis, warunkujący wynajem mieszkania, jest powszechny wśród właścicieli budynków nie tylko we Włoszech. Reguła ta została wpisana do umowy o najem już przed niemal pół wiekiem. Gazety wyciągnęły ten fakt teraz i obrońcy zwierząt apelują do Ojca Świętego, aby wpłynął na swoich podwładnych, by to uregulowanie zmienili i pozwolili pracownikom watykańskim trzymać w ich służbowych mieszkaniach małych pupili. List do papieża Franciszka w tej sprawie komentuje rzymska La Repubblica. Do Ojca Świętego wysłano go w imieniu ENPA – stowarzyszenia zajmującego się troską o zwierzęta. Oczywiście, nie zabrakło argumentu odnoszącego się do imienia papieża. Imię zobowiązuje – można podsumować epistołę.

AsiaNews.it

Szczepionka jest halal

Czy muzułmanie zechcą się szczepić przeciw COVID-19? To pytanie zasadne o tyle, że w Indonezji dwa lata temu władze religijne zabroniły się szczepić przeciwko odrze. Powód? Szczepionka nie była halal. Chodzi o to, że w preparacie jako stabilizatora wykorzystywano żelatynę pochodzącą od świń, a jedzenie wieprzowiny jest w tej religii surowo zabronione. Tym razem jednak takich zakazów ma nie być. W Indonezji, największym muzułmańskim państwie świata, szczepienie populacji rozpoczęto 13 stycznia. Wcześniej, żeby uspokoić podejrzliwych, narodowa rada imamów wydała szczepionce wykorzystywanej w tym delekowschodnim państwie certyfikat zgodności z zasadami religii. Nic więc nie powinno stanąć na przeszkodzie, aby Indonezyjczycy ustawiali się w kolejce do szczepień. Co ciekawe, przyjęto tam inną taktykę szczepień populacji. Rozpoczęto je nie od seniorów, tak jak u nas, ale od osób w wieku produkcyjnym.

2021-01-20 10:46

Wybrane dla Ciebie

Uczestnik Soboru Watykańskiego II: doświadczyliśmy tam kolegialności i synodalności

2021-07-20 20:32
Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Archiwum „Aspektów ”

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Podczas obrad Soboru Watykańskiego II doświadczyliśmy kolegialności i synodalności – powiedział ostatni żyjący włoski uczestnik Vaticanum II, niemal 98-letni bp Luigi Bettazzi, emerytowany ordynariusz diecezji Ivrea. Mówił o tym dziś rano podczas sympozjum naukowego w Weronie.

Więcej ...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55
Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Więcej ...

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Watykan: Papież ograniczył odprawianie Mszy św....

Kościół

Watykan: Papież ograniczył odprawianie Mszy św....

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej