Reklama

Niedziela Podlaska

Miłość jest czuła

Papież Franciszek, ogłaszając Rok św. Józefa, w liście apostolskim Patris corde napisał: „Jezus widział w Józefie czułość Boga: «Jak się lituje ojciec nad synami, tak Pan się lituje nad tymi, co się Go boją” (Ps 103, 13)».

Józef z pewnością słyszał, jak rozbrzmiewały w synagodze, podczas modlitwy psalmami słowa, że Bóg Izraela jest Bogiem czułości, że jest dobry dla wszystkich a «Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła» (Ps 145, 9)”. Spróbujmy dzisiejszą Liturgię Słowa otwierać wraz ze św. Józefem kluczem czułej miłości.

Czuje czas

Reklama

„Czas się wypełnił i nadchodzi już królestwo Boże! Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Miłość potrafi pięknie przeżywać każdy czas, bo tylko miłość „zna czas i chwile”. Miłość wie, że „czas jest krótki”, dlatego nie traci czasu. Piotr i Andrzej oraz Jakub i Jan rozpoznali czas miłości, dlatego „natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim”. Wyczucie czasu, do którego uzdalnia miłość, pozwala żyć dynamicznie, ale nie neurotycznie. Miłość wypełnia czas, dlatego nawet jeśli jest krótki, to pełen sensu i wyczucia.

Czule patrzy

„Bóg zobaczył wszystko, co uczynili i jak porzucili swoje złe postępowanie. Zlitował się więc Bóg nad nimi i nie zesłał na nich nieszczęścia, które im zapowiedział”. Bóg patrzy czule zarówno na Jonasza, jak i na mieszkańców Niniwy. Jezus, „przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, zobaczył Szymona i Andrzeja (...). A gdy uszedł nieco dalej, zobaczył Jakuba, syna Zebedeusza, i jego brata Jana”. Papież Franciszek we wspomnianym liście pisze: „Zły sprawia, że patrzymy na naszą kruchość z osądem negatywnym, podczas gdy Duch z czułością wydobywa ją na światło dzienne. Czułość jest najlepszym sposobem dotykania tego, co w nas kruche”. Tylko miłość potrafi patrzeć na zepsutą Niniwę z czułością i zmiłowaniem, co ratuje od potępienia. Czułe spojrzenie Boga może nawracać wzrok i serce Jonasza oraz każdego z nas.

Woła z wyczuciem

„Pójdźcie za Mną, a sprawię, że staniecie się rybakami ludzi”. Miłość lubi pociągać i zapraszać do pięknego współżycia, ale nigdy nie zniewala. Mówiąc o św. Józefie, papież Franciszek pisze w liście Patris corde: „Tylko wówczas, gdy miłość jest czysta, jest naprawdę miłością. Miłość, która chce posiadać, w końcu zawsze staje się niebezpieczna, krępuje, tłumi, czyni człowieka nieszczęśliwym. Sam Bóg umiłował człowieka miłością czystą, pozostawiając mu nawet wolność popełniania błędów i występowania przeciwko Niemu”. Może w tym kontekście łatwiej pojąć następujące zdania: „Niech więc ci, którzy mają żony, tak żyją, jakby ich nie mieli. Ci, którzy płaczą, jakby nie płakali. Ci, którzy się cieszą, jakby się nie cieszyli. Ci, którzy kupują, jakby nie nabywali. Ci, którzy korzystają z tego świata, jakby z niego nie korzystali: bo przemija postać tego świata!”. Tylko miłość potrafi wyczuć, o co tutaj chodzi.

2021-01-20 10:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Józef – patron archidiecezji

Niedziela łódzka 11/2021, str. I

Karol Porwich/Niedziela

19 marca obchodzimy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Więcej ...

Z nadzieją w przyszłość. Jubileusz w Kraczewicach

2021-07-28 12:11

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania