Reklama

Niedziela Sandomierska

Warto ich naśladować

Ci młodzi ludzie inspirują innych do działania

UM Tarnobrzeg

Ci młodzi ludzie inspirują innych do działania

W Tarnobrzegu kapituła konkursowa wyłoniła ośmiu nastolatków spośród uczniów szkół, którzy przez swoją postawę są godnymi naśladowania dla rówieśników.

Ośmiu wspaniałych” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Fundację „Świat na Tak”. Kapituła konkursowa wśród wielu zgłoszeń, które napłynęły, wyłoniła osiem osób, a wśród nich Aleksandrę Dudek, uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, która będzie reprezentowała miasto w eliminacjach ogólnopolskich.

Wręczając wyróżnienia, Dariusz Bożek, prezydent miasta, powiedział: – Wyciągnięcie dłoni, pomoc drugiemu człowiekowi to rzeczy niezwykle ważne w naszym życiu. Szczególnie w dzisiejszym świecie. To budujące, że wam młodym się chce, że dążycie nie tylko do zaspokajania wyłącznie własnych potrzeb, ale dostrzegacie potrzeby innych. Zaczynacie siać dobro w wieku licealnym, czasem jeszcze szkoły podstawowej. Jestem pewien, że taka postawa zostanie z wami na zawsze. Bo pomagać zawsze warto i nawet gdyby inni mówili, że to nie ma sensu, że nie warto, nigdy nie odpuszczajcie.

O wynikach konkursu poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tarnobrzega Bożena Kapuściak. Ogłaszając werdykt Kapituły Konkursowej Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, przyznała, że kapituła nie miała łatwego zadania. Po obradach ze zgłoszonych w tym roku do konkursu dwunastu wspaniałych wyłoniono ósemkę najwspanialszych. Zdecydowano też, że w eliminacjach ogólnopolskich konkursu „Ośmiu Wspaniałych” Tarnobrzeg reprezentować będzie Aleksandra Dudek.

Reklama

– Wszyscy jesteście wspaniali. To był dla nas wielki zaszczyt móc poznać was osobiście, wysłuchać, czym się zajmujecie, jak fantastycznie się realizujecie. Wszystkim wam należą się wielkie gratulacje – mówiła wiceprzewodnicząca.

W tarnobrzeskiej kapitule zasiadają przedstawiciele Urzędu Miasta, Rady Miasta, Rady Seniorów, ale też pedagodzy, osoby zajmujące się pracą społeczną, wolontariatem. Jak powiedziała wyróżniona Aleksandra Dudek: – To właśnie bycie dla innych, nie tylko dla siebie, tak naprawdę ma sens. Trzeba być otwartym na potrzeby innych, działać dla dobra drugiego człowieka. Nie można być obojętnym i myśleć tylko o sobie. Owszem, trzeba realizować siebie, ale nie zapominając przy tym, że obok są inni, którzy może potrzebują naszej pomocy, wsparcia, których czasami wystarczy tylko wesprzeć, by też mogli się rozwinąć. Najważniejsze, bym zawsze była tam, gdzie mnie ktoś potrzebuje.

Aleksandra Dudek w szkole osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Jest laureatką wielu olimpiad przedmiotowych, otwarta na świat. Cechuje ją kultura osobista, ale przede wszystkim wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Aktywnie działa na rzecz środowiska lokalnego i konkretnych ludzi, niosąc im bezinteresowną pomoc, m.in. w grupie wolontariackiej „Miasto Aniołów”. Bierze udział w zbiórkach żywności, kiermaszach charytatywnych, ale również bezpośrednio pomaga konkretnym osobom, głównie tarnobrzeskim seniorom. Zaangażowana jest w projekt Erasmus Culture Shadow – Cultural Learning Cookbook, uczestniczy w seminariach, także międzynarodowych, jest finalistką programu stypendialnego FLEX, realizuje własny projekt społeczny „Jestem” w ramach Vital Voices Chapter Poland, którego celem jest m.in. promowanie wiedzy nt. problemów psychologicznych, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania.

2021-04-06 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzi z Jezusem

Jesteśmy dla Boga

Archiwum autora

Jesteśmy dla Boga

Od Boga nie ma wakacji. Wiele razy słyszeliśmy te słowa. Dobrze zrozumiała je młodzież, która zamiast na plaży, swój wolny czas wolała spędzić z Panem.

Więcej ...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Więcej ...

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Wiadomości

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...