Reklama

Bracie Stanisławie, czy to prawda, że...

Bene vixit, qui bene latuit

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Zdzisław Wójcik: - Takie przekonanie głosili zwolennicy epikureizmu.

Brat Stanisław Rybicki: - W innym, ascetycznym, chrześcijańskim znaczeniu trzymali się tej zasady rozmiłowani w zbożnej samotności pustelnicy. Do nich zaliczamy świętego patriarchę zakonu paulińskiego, św. Pawła z Tebajdy, a zwłaszcza św. Antoniego, mistrza eremitów.

- Czy w naszych czasach mają oni podziwu godnych naśladowców?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Vita consecrata jest budująca wzmianka o dawnych i współczesnych pustelnikach i pustelnicach: "Tego rodzaju życie na pustyni jest wezwaniem skierowanym do bliźnich i do całej wspólnoty kościelnej, aby nie traciła nigdy z oczu najwyższego powołania, które polega na nieustannym przebywaniu z panem" (VC 7). Sednem takiego powołania jest trwanie "w samotności i milczeniu". Ojciec Święty podkreśla, że "instytuty oddane bez reszty kontemplacji są chwałą Kościoła i źródłem niebieskich łask" (VC 8).

- W Polsce, gdzie na ogół nie brak osób życia konsekrowanego oddanego różnego rodzaju działalności apostolskiej, mało jest powołań o charakterze pustelniczym.

- Szczególną sławę pod tym względem zyskali sobie eremici kamedulscy na Bielanach pod Krakowem. Ich patriarchą jest św. Romuald żyjący w drugiej połowie wieku X. Spragniony surowej ascezy, przestudiował żywoty ojców pustyni. W ten sposób zapoczątkował klasztory pustelnicze. Mimo nader surowego trybu życia, doczekał późnej starości. Najsławniejszym uczniem św. Romualda był św. Brunon z Kwerfurtu. Obaj oni w porozumieniu z Bolesławem Chrobrym przyczynili się do powstania misji ewangelizacyjnej pięciu braci polskich. Zdaniem eremitów samotność i pustelnicze milczenie pozwalają zakosztować Bożym sługom radości prawdziwie niebiańskich. Do nich odnoszą się słowa psalmisty: "Dusza moja pragnie Boga, Boga żywego" (Ps 42,3). Oto dlaczego Kościół tak bardzo ceni zakonne zgromadzenia klauzurowe! Te siostry są błogosławieństwem dla współczesnej ludzkości. Dzięki nim dzisiejszy zaaferowany człowiek odkrywa bliskość Pana Boga, bliskość obiecanego nam nieba, dostrzeganie, "quasi Deus esset", że "Bóg rzeczywiście jest".

- Oto dlaczego Chrystus tak wymownie chwalił swego Poprzednika, Jana Chrzciciela, pochwalił w nim stałość charakteru i surowość życia.

- Wzmianka o trzcinie na wietrze to aluzja do nadjordańskiej pustyni, na której gromadzili się słuchacze Jana. Wiemy, że i Syn Boży rozpoczął swe posłannictwo od postu 40-dniowego na pustyni. Dzieło naszego zbawienia tam właśnie wzięło początek. Na pustyni.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...