Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2021, str. 9

Święto najstarszego paulina

77. rocznicę święceń kapłańskich przeżywał 16 kwietnia 102-letni o. Jerzy Tomziński, najstarszy z paulinów. Mszy św. w intencji o. Jerzego przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. – Dzisiaj razem z o. Jerzym dziękujemy Bogu za dar jego kapłaństwa i za wszelkie dobro, które z jego posługi wypływało przez długie 77 lat – powiedział o. Lukoszek. – Niech ten piękny jubileusz zachęci nas do modlitwy za kapłanów.

Ojciec Jerzy Tomziński był dwukrotnie generałem Zakonu Paulinów oraz trzykrotnie przeorem klasztoru na Jasnej Górze. Jest jedynym żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. Święceń kapłańskich udzielił mu bp Teodor Kubina w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r.

Przygotowania do sezonu

Reklama

14 kwietnia na Jasnej Górze odbyło się spotkanie kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Księża przewodnicy rozmawiali z przedstawicielami klasztoru, służb mundurowych oraz sanitarnych o zbliżającym się sezonie pielgrzymkowym.

– Pewien model pielgrzymowania w okresie pandemii mamy już wypracowany, ale liczymy na to, że udoskonalimy go na tyle – przy jednoczesnym stosowaniu się do wszystkich reguł bezpieczeństwa – iż na pielgrzymi szlak będzie mogło wyjść więcej pątników niż przed rokiem. (...) To byłoby najlepsze, żeby wrócić do tego niezwykłego, ważnego i pięknego wyczynu, którym jest pielgrzymka – powiedział bp Zadarko w rozmowie z Radiem Jasna Góra. – W jakiej liczbie pójdziemy? To będzie zależało od sytuacji pandemicznej, ale ostateczną decyzję co do organizacji pielgrzymki danej diecezji zawsze podejmuje jej ordynariusz – dodał ks. Marian Janus, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. – Myślę, że nikt sobie nie wyobraża, żeby nie było pielgrzymowania do tego miejsca.

Księży przewodników powitał na Mszy św. przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Podziękował im za wiarę, pomysłowość i hart ducha oraz za to, że dbają o to, by w tym trudnym czasie pandemii zachować ciągłość tradycji pielgrzymowania.

Medal KEP dla paulinów

Reklama

Bracia i ojcowie paulini z Jasnej Góry otrzymali prestiżową nagrodę Komisji Episkopatu Polski. Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznano im za aktywne włączenie się w inicjatywę gorliwej modlitwy na rzecz realizacji dzieła misyjnego.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak podkreślił, że otrzymanie tak wyjątkowego wyróżnienia niezwykle cieszy. – Jesteśmy za nie bardzo wdzięczni. Każde tego rodzaju wyróżnienie jest wspaniałą mobilizacją do jeszcze większego zaangażowania się w pracę na rzecz misji, w głoszenie Ewangelii wśród młodego pokolenia, w pomaganie misjonarzom w realizacji ich posługi – dodał.

On-line na Lednicę!

Podczas Apelu Jasnogórskiego 12 kwietnia odbyło się comiesięczne zawierzenie Matce Bożej tegorocznego Spotkania Młodych LEDNICA 2000. Organizatorzy tego wydarzenia przybywają na Jasną Górę, gdyż tu 30 lat temu, podczas VI Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II, zrodziła się idea lednickich spotkań.

25. ogólnopolskie spotkanie młodzieży pod Bramą Rybą odbędzie się 5 czerwca i podobnie jak w ubiegłym roku przybierze formę on-line.

– W tym roku po raz kolejny spotkamy się w domach – poinformował podczas Apelu o. Wojciech Surówka, dominikanin. – Na Polach Lednickich będzie tylko niewielka grupa przedstawicieli młodzieży. Jest to już kolejny rok, kiedy jeszcze bardziej doświadczamy tęsknoty za wspólnotą.

2021-04-20 11:14

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Dwie z tych osób poniosły śmierć.

Więcej ...

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Więcej ...

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

2021-07-26 15:36

TD

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania