Reklama

Prasa zagraniczna

Junta wzięła się za kościoły

W ostatnich dniach birmańskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły kolejne rewizje w budynkach należących do Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich. Żołnierze i policja poszukiwali ukrywających się opozycjonistów oraz materiałów krytykujących wojskowy reżim, który w drodze zamachu stanu przejął władzę w Mjanmie (dawnej Birmie). Przeszukane zostały co najmniej cztery kościoły katolickie w wioskach w diecezji Pathein i jeden w Mandalaj, drugim co do wielkości mieście Mjanmy.

le SFIDE

Watykańska strategia

Można odnieść wrażenie, że Stolica Apostolska nie zauważa lub zbyt delikatnie reaguje na kwestię prześladowań chrześcijan na świecie. Niektórzy stawiają nawet taki zarzut samemu papieżowi. Okazuje się, że jest inaczej. Watykan jest świadomy powagi sytuacji i skali cierpień, które spotykają wyznawców Chrystusa na całym świecie i reaguje na nie, ale często reakcje te nie są upubliczniane – tłumaczył w wywiadzie dla magazynu Le sfide abp Paul Richard Gallagher, watykański „minister spraw zagranicznych”. Dlaczego?

Reklama

– Bo nie chcemy sprawiać wrażenia, że podsycamy zderzenia cywilizacji – odpowiedział.

AsiaNews.it

Chrześcijanie na celowniku

W Turcji narasta prześladowanie mniejszości chrześcijańskiej – alarmują dziennikarze portalu AsiaNews. Ostatnim tego przejawem jest kuriozalny wyrok, który zapadł w procesie asyryjskiego mnicha Sefer (Aho) Bileçena. Sąd skazał go na 25 miesięcy więzienia pod zarzutem wspierania organizacji terrorystycznej. Wsparcie polegało na tym, że dał po kawałku chleba proszącym o niego dwóm osobom, które okazały się członkami Partii Pracujących Kurdystanu, która w Turcji działa nielegalnie. Wyrok na znanego duchownego wpisuje się w cały szereg posunięć, spośród których najgłośniejszym było uczynienie ze słynnej Hagii Sophii meczetu. Za wszystkimi działaniami stoją najwyższe władze tureckie, przede wszystkim prezydent Recep Tayyip Erdogan. Rządzący nad Bosforem polityk prowadzi politykę nacjonalizacji i islamizacji. Ma ona przykryć poważne kłopoty tureckiej ekipy rządzącej, słabą gospodarkę, galopującą inflację oraz nieradzenie sobie z pandemią COVID-19.

Interfax Religion

Ścisły związek ołtarza z tronem

Wiadomo nie od dziś, że Cerkiew prawosławna w Rosji jest ściśle powiązana z państwem. Związki te są jednak mocniejsze, niż mogłoby się wydawać. Powiedział o tym niedawno rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Konkretnie chodziło o związki rosyjskiej dyplomacji ze służbami patriarchatu.

Reklama

Ze słów Ławrowa wynika, że rosyjska dyplomacja robi wszystko, aby wspierać zagraniczne działania rosyjskiej Cerkwi. Samo ministerstwo współpracuje ściśle z Departamentem Spraw Zagranicznych Patriarchatu Moskiewskiego. Jest także wspólna grupa, która koordynuje te działania. Jakiemu celowi ma to służyć? Oficjalnie – pokojowej współpracy międzynarodowej. Na pewno jednak służy jednemu – realizacji celów politycznych wytyczanych na Kremlu.

France24

Gigantyczna figura Chrystusa

Brazylia będzie miała wkrótce drugą gigantyczną figurę Chrystusa. Pierwsza od 90 lat stoi w Rio de Janeiro, druga jest właśnie budowana w 22-tysięcznym Encantado, 145 km od Porto Alegre. Nowy monument ma być większy od tego z Rio. Będzie miał 43 m wysokości, licząc od postumentu, a otwarte ramiona Chrystusa będą rozpięte na 36 m. Pomysłodawcą powstania figury Chrystusa Protektora był burmistrz miasta Adroaldo Conzatti, który zmarł w marcu w wyniku powikłań po COVID-19. Projekt ma przede wszystkim charakter religijny, ale także – nie ukrywają realizatorzy inwestycji – promocyjny. Włodarze miasta liczą, że figura przyciągnie turystów. Budowla jest finansowana w całości z dobrowolnych datków. Budżet projektu wynosi 350 tys. dolarów.

2021-04-20 11:14

Wybrane dla Ciebie

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46
Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Dwie z tych osób poniosły śmierć.

Więcej ...

Qulturalne Bierzmowanie. Artyści, wspólnoty, duchowni - młodym.

2021-07-27 07:49

Mat.prasowy

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zyskuje poparcie biskupów i zainteresowanie muzyków chrześcijańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania