Reklama

Niedziela Wrocławska

Przedmałżeńska cybernauka

Kursy dla narzeczonych to możliwość rozeznania swojego powołania czy smutny i nudny obowiązek, po to aby zdobyć upragniony „papierek”?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo każda para podchodzi do tego tematu indywidualnie. W trudnych czasach zamknięcia, Kościół wyciąga pomocną dłoń młodym i organizuje kursy internetowe.

Reklama

Jak brzmi definicja katechezy przedślubnej? „Przygotowanie to obejmuje spotkanie z duszpasterzem w kancelarii parafialnej przynajmniej na 3 miesiące przed ślubem, podczas którego ustalone zostaną terminy katechez przedślubnych, spotkań w poradni rodzinnej (co najmniej 3), udziału w dniu skupienia i rozmowy sprawdzającej wiedzę narzeczonych dotyczącą małżeństwa i rodziny” – czytamy na stronie internetowej archidiecezji wrocławskiej. Tyle teoria. W praktyce zachowany został schemat spotkań, ale zmieniła się ich forma przekazu.

Jeden z wielu kursów rozpoczął się 17 kwietnia w parafii św. Anny na wrocławskich Praczach Odrzańskich. Jak podkreśla proboszcz ks. prał. Zdzisław Syposz, ta internetowa forma to ostateczność, i gdy tylko stanie się to możliwe wrócą spotkania stacjonarne. – Księża z naszego dekanatu prowadzą katechezę w formie wykładu i sami wybierają platformę do transmisji on-line. Ja narzeczonym wysyłam odpowiedni link do połączenia się. Sam uczestniczę w miarę możliwości w tych spotkaniach. Oczywiście nie jest to żadna hospitacja i kontrola. Robię to z troski o przyszłych małżonków – mówi ks. Syposz.

Za pierwszy wykład Wiara fundamentem życia odpowiedzialna była parafia z Kuźnik. Kolejny temat przypadł parafii ze Stabłowic, następnie Leśnicy, z Żernik i z Praczy Odrzańskich. – O ile wykłady on-line z księżmi jeszcze się sprawdzają, to konferencje, które prowadzi Poradnia Rodzinna ciężko jest poprowadzić „na dystans”. Ma to związek z przygotowanymi prezentacjami, które nie zawsze są dobrze wyświetlone u narzeczonych na ekranie, a także zadaniami, które oni wykonują w ramach ćwiczeń – dodaje ks. Syposz. I zaznacza, że znacząco zmniejszyła się liczba osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. – 22 pary na jednym kursie to rekord naszej parafii. Teraz są tylko 3. Młodzi odkładają decyzję o ślubie przede wszystkim z powodu braku możliwości zorganizowania wesela. Znałem jedną parę, która po kursie zwlekała ze ślubem ponad rok. W końcu się udało, ale obyło się bez zabawy. Są takie przypadki, kiedy młodzi, mimo odpowiedniego przygotowania, rezygnowali zupełnie z małżeństwa – dodaje proboszcz parafii św. Anny.

2021-04-21 10:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo w czasie epidemii

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej kurii ks. Grzegorz Koss zdecydował, że kurs przygotowujący do małżeństwa będzie odbywał się w formie nadzwyczajnej.

Więcej ...

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Więcej ...

Hagia Sophia może zniknąć z listy UNESCO

2021-07-29 16:58
Hagia Sophia

Vatican News

Hagia Sophia

Trwa konflikt między tureckimi władzami a Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO w kwestii bazylik Hagia Sophia i Chora, które w 2020 roku, po ponad 85 latach funkcjonowania jako muzea, zostały zmienione na meczety. Choć Komitet wystąpił o zaktualizowanie statusu świątyń po dokonanych przekształceniach, Turcja nie zamierza wypełniać poleceń oenzetowskiej instytucji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Wiadomości

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...